Stanisław Ciok


Stanisław Ciok, urodzony 20 sierpnia 1950 we Wrocławiu, to wybitny polski geograf, który zdobył tytuł doktora habilitowanego nauk o Ziemi. W swojej karierze akademickiej objął stanowisko profesora zwyczajnego w Instytucie Geografii i Rozwoju Regionalnego.

Obecnie przynależy do Wydziału Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie prowadzi badania i wykłady, przyczyniając się do rozwoju wiedzy o środowisku naturalnym oraz geografii.

Życiorys

Stanisław Ciok to znana postać w dziedzinie geografii. W 1975 roku uzyskał dyplom na Uniwersytecie Wrocławskim, co stanowiło punkt wyjścia jego kariery akademickiej. Następnie, w 1982 roku, obronił pracę doktorską, której tematem była Struktura funkcjonalno-przestrzenna Makroregionu Południowo-Zachodniej Polski. Praca została napisana pod opieką Antoniego Zagożdżona i zwróciła uwagę na złożoność układów przestrzennych.

Po ośmiu latach, 29 lutego 1996 roku, uzyskał habilitację na podstawie pracy zatytułowanej Wybrane obszary problemowe Polski Południowo-Zachodniej, a jego badania w tej dziedzinie zyskały uznanie w środowisku akademickim. Z kolei 8 czerwca 2006 roku, w wyniku dalszego rozwoju kariery, nadano mu tytuł profesora w zakresie nauk o Ziemi.

Profesor Ciok jest związany z Instytutem Geografii i Rozwoju Regionalnego na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie pełni rolę profesora zwyczajnego. Jego wkład w rozwój geografii w Polsce jest niezwykle cenny, a dodatkowo był aktywnym członkiem Komitetu Nauk Geograficznych Polskiej Akademii Nauk, nawiązując liczne współprace naukowe oraz publikując prace badawcze.

Przypisy

  1. a b c d e f g h Prof. dr hab. Stanisław Ciok, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 17.06.2020 r.]
  2. Uniwersytet Wrocławski. Zespół Uniwersytet Wrocławski po 1945 roku. Wydział Nauk Przyrodnicznych; Wydział Nauk Biologicznych; Wydział Biotechnologii; Wydział Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska. Wykaz doktoratów za lata 1945-2015.
  3. a b Nowi profesorowie tytularni w UWr., w: Przegląd Uniwersytecki, nr 9 (wrzesień 2006), s. 30.

Oceń: Stanisław Ciok

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:13