Arkadiusz Kazimierz Wójs urodził się 7 sierpnia 1971 roku we Wrocławiu. Jest uznawanym polskim fizykiem, którego specjalnością jest teoria materii skondensowanej.
Od 1 września 2020 roku pełni funkcję rektora Politechniki Wrocławskiej, co podkreśla jego wpływ i znaczenie w polskiej nauce oraz edukacji technicznej.
Życiorys
Arkadiusz Wójs jest znanym polskim fizykiem, którego edukacja rozpoczęła się w III Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu, które ukończył w 1990 roku. Po tym, podjął studia magisterskie na Politechnice Wrocławskiej w dziedzinie fizyki, które zakończył w 1995 roku.
W 1997 roku obronił pracę doktorską pod tytułem Struktura elektronowa półprzewodnikowych kropek kwantowych, której promotorem był prof. Lucjan Jacak. Szczególnie znaczące dla jego kariery było uzyskanie habilitacji w 2002 roku na podstawie pracy dotyczącej Własności optoelektroniczne nieściśliwej cieczy elektronowej Laughlina w reżimie ułamkowego kwantowego efektu Halla. Wśród recenzentów tej pracy byli m.in. prof. Tomasz Dietl, prof. Henryk Konwent oraz prof. Karol Wysokiński.
Warto zaznaczyć, że 13 stycznia 2009 roku Arkadiusz Wójs otrzymał tytuł profesora nauk fizycznych, a w 2017 roku został członkiem Academia Europaea. Dwa lata później, w 2019 roku, dostał tytuł członka korespondenta Polskiej Akademii Nauk.
Jako współautor, Arkadiusz Wójs przyczynił się do powstania sześciu książek, w tym: Quantum dots wydanej przez Springer-Verlag w 1998 roku oraz Quantum Hall Systems – Braid Groups, Composite Fermions and Fractional Charge wydanej przez Oxford University Press w 2003 roku. Obydwie książki nie posiadają przypisanych numerów stron.
Poza tym, jego osiągnięcia naukowe obejmują aż 187 artykułów indeksowanych w bazie Scopus, które łącznie zostały cytowane ponad 3500 razy. Jego indeks Hirscha wynosi 32. Co więcej, Wójs ma również na swoim koncie wypromowanie dziewięciu doktorów nauk fizycznych.
Osiągnięcia
Arkadiusz Wójs to postać, której osiągnięcia naukowe są niezwykle imponujące. Jego badania obejmują szereg zaawansowanych tematów, w tym strukturę elektronową oraz zjawiska kolektywnych interakcji w kropkach kwantowych, a także kompleksy ekscytonowe w nanostrukturach półprzewodnikowych. W zakresie jego badań znajduje się również kwantowe zjawisko Halla oraz teoria złożonych fermionów, jak również prace dotyczące kryształów dwuwymiarowych.
Arkadiusz Wójs został uhonorowany wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym nagrodą APS Outstanding Referee przyznaną przez American Physical Society w 2013 roku. Kolejnym istotnym wyróżnieniem było subsydium profesorskie „Mistrz”, które otrzymał od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej w roku 2012. Laureat nagrody za wybitne osiągnięcie naukowe w kategorii badań podstawowych, którą przyznał Minister Nauki i Szkolnictwa Wyższego w 2011. Wśród jego osiągnięć znajduje się również Nagroda im. Wojciecha Rubinowicza przyznana przez Polskie Towarzystwo Fizyczne w 2008 roku oraz Stypendium Marie Curie w ramach 7. Programu Ramowego UE w 2008 roku.
Oprócz tego, Wójs został wyróżniony nagrodą za habilitację przez Prezesa Rady Ministrów w 2003 roku, a także Nagrodą im. Stefana Pieńkowskiego przez Wydział III Polskiej Akademii Nauk w 2002 roku oraz nagrodą za doktorat w 1998 roku przyznaną przez Ministra Edukacji Narodowej.
Jest także laureatem kilku konkursów o granty na badania, obejmujących projekty europejskie oraz Narodowe Centrum Nauki (w tym MAESTRO) oraz Fundację na rzecz Nauki Polskiej.
Arkadiusz Wójs pracuje na Politechnice Wrocławskiej od 1997 roku, gdzie pełnił funkcje od adiunkta, przez profesora nadzwyczajnego (od 2008 roku), po profesora zwyczajnego (od 2014 roku), a obecnie jest profesorem (od 2018 roku). W ciągu swojej kariery współpracował z wieloma renomowanymi instytucjami, takimi jak Institute for Microstructural Sciences w National Research Council of Canada, a także University of Tennessee (gdzie odbył staż postdoc w latach 1997–2000 oraz był profesorem wizytującym w latach 2001–2007) oraz Cavendish Laboratory na University of Cambridge (stypendysta Marie Curie w latach 2008–2010).
Na Politechnice Wrocławskiej pełni funkcję rektora; w 2024 roku został wybrany na drugą kadencję z wynikiem 69 głosów na 120 możliwych. Wcześniej zajmował stanowisko dziekana w latach 2015–2020 oraz prodziekana ds. badań naukowych w latach 2012–2015 na Wydziale Podstawowych Problemów Techniki, a także kierował Katedrą Fizyki Teoretycznej od 2014 roku. Pełni również rolę przewodniczącego Rady Dyscypliny Nauki Fizyczne od 2019 roku, senatora, a także wiceprzewodniczącego Komisji Senackiej ds. Badań Naukowych i Współpracy z Gospodarką w kadencji 2016–2020.
Jest członkiem Rady Naukowej Instytutu Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu, Centrum Fizyki Teoretycznej PAN w Warszawie oraz International Union of Pure and Applied Physics. Dodatkowo, pełni funkcję dyrektora akademickiego Wrocław Knowledge Hub of Academia Europaea.
W 2023 roku pojawiły się kontrowersje dotyczące jego studiów podyplomowych w Collegium Humanum. W odpowiedzi na te zarzuty, Wójs potwierdził swoje uczestnictwo w programie EMBA tej instytucji, co wywołało dalsze dyskusje na ten temat.
Przypisy
- ArkadiuszA. Wójs, Tak, w 2020 zapisałem się na EMBA [online], X, 27.02.2024 r. [dostęp 30.07.2024 r.] Cytat: Tak, w 2020 zapisałem się na EMBA (2 sem. - standard), by podnieść kompetencje. Nie mogłem jako rektor wybrać studiów na PWr. Zjazdy zdalnie (covid), egzamin końcowy. Program i przebieg zajęć bez zastrzeżeń. Dziś wygląda, że nie ja jeden mogłem zostać oszukany.
- Wybory Rektora: prof. Arkadiusz Wójs wybrany na drugą kadencję [online], pwr.edu.pl [dostęp 30.07.2024 r.]
- Wójs, Arkadiusz [online], Scopus [dostęp 27.11.2023 r.]
- Prof. dr hab. inż. Arkadiusz Kazimierz Wójs, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 27.11.2023 r.]
- Przekazanie władzy na Politechnice Wrocławskiej [online], Politechnika Wrocławska [dostęp 06.09.2020 r.]
- Prof. Arkadiusz Wójs 15. rektorem Politechniki Wrocławskiej [online], Politechnika Wrocławska [dostęp 25.06.2020 r.]
- People, Department of Theoretical Physics [zarchiwizowane 03.11.2018 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Krzysztof Zajdel | Joanna Sachse | Michał Moc | Ernst Cassirer | Ludomir Newelski | Carl Mannich | Abraham Ascher | Ewa Damek | Jerzy Peisert | Maciej Kiedik | Stanisław Alot | Ewa Demczuk-Włodarczyk | Ewa Stachniak | Marcin Cieński | Jerzy Jarek | Marek Woźniewski | Günter Oskar Dyhrenfurth | Henry M. Hoenigswald | Jerzy Maroń | Stanisław CiokOceń: Arkadiusz Wójs