Aleksandra Samecka-Cymerman


Aleksandra Samecka-Cymerman, urodzona 13 lipca 1955 roku we Wrocławiu, była wybitną postacią w polskiej biologii, a jej działalność naukowa nie pozostawała dłużna błyskom sławy. Ekolog i hydrobiolog, odgrywała istotną rolę w rozwijaniu wiedzy w tych dziedzinach. Jej wkład w naukę oraz jakość kształcenia akademickiego odcisnęły piętno na wielu pokoleniach studentów.

W dniu 28 maja 2023 roku, niestety, świat nauki pożegnał Aleksandrę, ale jej dorobek będzie żył dalej w pamięci uczniów i środowisku akademickim.

Życiorys

Urodziny Aleksandry Sameckiej-Cymerman miały miejsce w 1955 roku we Wrocławiu. Wysokie wykształcenie zdobyła na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, gdzie w 1979 roku uzyskała tytuł magistra biologii. Po zakończeniu studiów rozpoczęła pracę naukową w Zakładzie Toksykologii Akademii Medycznej w Wrocławiu. W 1980 roku na stałe związała się z uniwersytetem, gdzie po kilku latach, w 1984 roku, uzyskała doktorat z nauk przyrodniczych na podstawie pracy pt. Ekologia mchów wodnych Fontinalis antipyretica L. oraz Platyhypnidium rusciforme (Neck.) Fleisch, badając ich wrażliwość na fenol i glikol etylenowy.

W 1995 roku przyznano jej stopień doktora habilitowanego w dziedzinie biologii, a praca habilitacyjna dotyczyła biogeochemicznej ekologii Scapania undulata (L.) Dum. w Sudetach. Dwa lata później, w 1997 roku, została mianowana profesorem nadzwyczajnym na Uniwersytecie Wrocławskim. Od 1999 roku kierowała Zakładem Ekologii i Ochrony Przyrody w Instytucie Botaniki UWr (od 2006 r. noszącym nazwę Instytut Biologii Roślin) oraz Studium Doktoranckim Biologii Środowiskowej na Wydziale Nauk Biologicznych UWr.

W 2003 roku uzyskała tytuł profesora nauk przyrodniczych, a niebawem potem otrzymała tytuł profesora zwyczajnego. W trakcie swojej kariery naukowej nawiązała współpracę z wieloma ośrodkami krajowymi oraz międzynarodowymi, w tym z Laboratorium Aquatic Ecology and Biogeology na Katolickim Uniwersytecie w Nijmegen w Holandii. Dodatkowo była aktywnym członkiem Towarzystwa Hydrobiologicznego oraz Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Mikołaja Kopernika.

Życie Aleksandry Sameckiej-Cymerman zakończyło się 28 maja 2023 roku. Jej wkład w rozwój nauk przyrodniczych oraz angażowanie się w działania na rzecz ochrony środowiska pozostaną w pamięci wielu osób.

Dorobek naukowy

Obszar działalności naukowej Aleksandry Sameckiej-Cymerman koncentrował się na wielu interesujących zagadnieniach związanych z ekologią roślin. Specjalizowała się w populacyjnej ekologii roślin, badając w szczególności ich zdolności produkcyjne oraz wpływ właściwości chemicznych podłoża na roślinność występującą w naturalnych i skażonych terenach.

Jednym z kluczowych aspektów jej pracy była analiza wpływu metali ciężkich oraz związków organicznych na rozwój i zdrowie roślin. Dzięki tym badaniom uzyskano wartościowe informacje dotyczące ekologicznych konsekwencji zanieczyszczenia środowiska.

W swoich badaniach Aleksandra Samecka-Cymerman zajmowała się także możliwością wykorzystania mszaków wodnych w procesach oczyszczania wód, co miało na celu poszukiwanie efektywnych metod ochrony środowiska. Jej badania obejmowały również chemię ekologiczną roślin, analizując zachowanie się różnych gatunków roślin w kontekście różnorodnych podłoży skalnych.

Co więcej, jej prace dotyczyły potencjalnego wykorzystania mszaków wodnych w biogeochemicznych poszukiwaniach oraz określania poziomu metali ciężkich w roślinach zbieranych z terenów niezanieczyszczonych, co miało na celu ustalenie wartościach tła tych zanieczyszczeń.

Przypisy

  1. Zmarła prof. dr hab. Aleksandra Samecka-Cymerman. uwr.edu.pl. [dostęp 02.06.2023 r.]
  2. Biogeochemiczna ekologia Scapania undulata (L.)Dum. w Sudetach w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 01.04.2012 r.]
  3. Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 9, Nr 5 (86), maj 2003, s. 22.
  4. Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 9, Nr 5 (86), maj 2003, s. 23.

Oceń: Aleksandra Samecka-Cymerman

Średnia ocena:4.5 Liczba ocen:11