Park Stabłowicki


Park Stabłowicki to wyjątkowe miejsce, które znajduje się we Wrocławiu, na osiedlu Stabłowice, w rejonie ulic Stabłowickiej i Głównej. Obecna nazwa parku została nadana na mocy § 1 pkt 13 uchwały nr LXXI/454/93 Rady Miejskiej Wrocławia, uchwalonej 9 października 1993 roku, dotyczącej nazw parków i terenów leśnych w tym mieście. Powierzchnia parku wynosi około 5,5 ha, co czyni go idealnym miejscem do rekreacji.

Historia Parku Stabłowickiego sięga lat po roku 1892, kiedy to został on założony jako park prywatny w otoczeniu willi pałacowej. Istotnym elementem parku jest rzeka Bystrzyca, która przepływa w jego wschodniej części. Projekt parku wyróżnia się typową roślinnością związana z rozlewiskami rzeki oraz krajobrazem. Styl krajobrazowy parku jest naturalistyczny, łącząc cechy prywatnego arboretum, którego właścicielem był botanik Karla Lauterbacha. W centrum parku znajdowała się willa z podjazdem oraz gazonem.

Na osi północ–południe utworzono aleję, która prowadziła do części gospodarczej oraz ogrodniczej, co dodawało parku funkcjonalności. W późniejszych latach, park przeszedł w ręce architekta Heinricha Lauterbacha (1893–1973), który kontynuował prace nad jego rozwojem.

Obecnie niestety nie można odnaleźć ani budynku willi, ani ogrodzenia z ozdobną bramą. Po drugiej wojnie światowej Park Stabłowicki, podobnie jak wiele innych parków przypałacowych, został przekształcony w park miejski, dostępny dla wszystkich. W jego terenie można podziwiać różnorodne gatunki drzew, takie jak platan klonolistny (Platanus x acerifolia) oraz wiąz szypułkowy (Ulmus laevis) rosnący wzdłuż rzeki. Na obrzeżach parku z kolei znajduje się dąb szypułkowy (Quercus robur), który uznawany jest za pomnik przyrody.


Oceń: Park Stabłowicki

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:23