Park Wschodni


Park Wschodni, znany również pod niemiecką nazwą Ostpark, jest jednym z mniej znanych, a zarazem niezwykle urokliwych terenów zielonych Wrocławia. Usytuowany w południowo-wschodniej części miasta, na osiedlu Księże, rozciąga się na obszarze wytyczonym pomiędzy ramionami rzeki Oława. Od północy park otacza Oława Dolna, a Oława Górna oblewa teren parku zarówno ze wschodu, jak i południa, tworząc wyjątkowy krajobraz wodny. Te dwie odnogi łączą się w zachodniej części parku, gdzie położona jest struga, która wpływa z Oławy Górnej.

Park Wschodni jest faktycznie zlokalizowany na dwóch wyspach, które powstały w wyniku rozgałęzienia rzeki Oława. W obrębie parku znajdują się również mniejsze cieki wodne, które nadają mu unikalny charakter. Na zachodniej wyspie jedynie niewielka jej część została zagospodarowana pod ogródki działkowe, które znajdują się w północnej części terenu. Do parku można dotrzeć jedynie przez gruntową drogę prowadzącą od ulicy Krakowskiej, w kierunku Mostu Parkowego. Co prawda wjazd na teren parku jest zablokowany, jednak dostęp do ogródków działkowych jest możliwy, a przed mostem znajduje się niewielki parking ogólnodostępny.

Park Wschodni podlega opiece Zarządu Zieleni Miejskiej, który działa w ramach Departamentu Architektury i Rozwoju Urzędu Miejskiego Wrocławia. Obecną nazwę park przyjął na podstawie uchwały nr LXXI/454/93 Rady Miejskiej Wrocławia, uchwalonej w dniu 9 października 1993 roku, w sprawie nazw parków oraz terenów leśnych miasta.

Zajmujący powierzchnię przekraczającą 30 ha, park często bywa przedmiotem niejasności dotyczących jego dokładnych wymiarów, gdyż różne źródła podają rozbieżne dane: od 30 ha do nawet 41 ha. Warto podkreślić, że park znajduje się w sporej odległości od zabudowań. Na północnym zachodzie sąsiaduje z osiedlem Wilczy Kąt, a znacznie dalej można dostrzec duże osiedle Rakowiec. Natomiast na południowym wschodzie dostrzegamy odległe zabudowania osiedla Księże Małe.

Historia parku sięga lat 20. XX wieku, kiedy to powstał jego projekt autorstwa Paula Dannenberga, który był dyrektorem ogrodnictwa miejskiego Wrocławia w latach 1921-1928. W obrębie parku można znaleźć także pomnik, który upamiętnia SA, datowany na 1935 rok. Wiele mostków oraz kładek, które stanowią charakterystyczny element parku, sprawia, że jest on miejscem niezwykle malowniczym. Na wschodnim krańcu parku znajduje się rozwidlenie rzeki Oława z dwoma jazami, które regulują przepływ w mieszących się w okolicy koryt rzeki, natomiast na zachodzie, przy Górnej Oławie, można odnaleźć resztki mostu, znanego jako Kładka Parkowa, który prowadził do dawnego klubu sportowego Burza, w tym do nieistniejącego obecnie basenu, funkcjonującego aż do lat 80. XX wieku.

W centralnej części parku ulokowano również niewielki staw, wokół którego urządzono plac zabaw dla dzieci, co czyni ten teren przyjaznym dla rodzin. Co ciekawe, wydarzenia opisane w powieści Wacława Grabkowskiego noszącej tytuł "Park Wschodni", mają miejsce właśnie w tego rodzaju przestrzeni. Akcja rozgrywa się w 2004 roku, a jej głównymi bohaterami są pracownicy parku.

Przypisy

  1. Wacław Grabkowski: Park Wschodni. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006 r.
  2. Portal: www.rekreacja.wroc.pl. [dostęp 24.03.2009 r.]
  3. Portal: dolnoslaskie.parki.org. [dostęp 24.03.2009 r.]
  4. Portal: wroclaw.naszemiasto.pl. [dostęp 24.03.2009 r.]
  5. Portal: www.wroclaw.pl – Zarząd Zieleni Miejskiej
  6. Portal: www.wroclaw.pl – Urząd Miejski Wrocławia
  7. Uchwała Rady Miejskiej Wrocławia z dnia 09.10.1993 r. nr LXXI/454/93

Oceń: Park Wschodni

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:14