Ryszard Grzebielucha


Ryszard Grzebielucha, urodzony 13 lutego 1948 roku we Wrocławiu, jest znanym polskim muzykiem, który zyskał uznanie jako gitarzysta i wokalista. Jego kariera muzyczna związana jest z dynamicznym środowiskiem artystycznym Wrocławia, gdzie rozwijał swoje umiejętności oraz pasje związane z muzyką.

Muzyk ten, czerpiąc z lokalnych tradycji muzycznych, wpłynął na kształt rozwoju wielu zespołów i projektów artystycznych w regionie, znacząco przyczyniając się do kultury muzycznej Polski.

Kariera muzyczna

W latach 1969–1971 Ryszard Grzebielucha aktywnie uczestniczył w wrocławskiej scenie muzycznej, będąc częścią kilku zespołów muzycznych, w tym HEY, Vratislavia Beat oraz Muzilo. Ostatni z wymienionych zespołów został stworzony w celu promowania esperanto. W 1970 roku grupa nagrała EP-kę, na której znalazły się utwory wykonywane w tym języku.

Muzilo brało udział w licznych wydarzeniach esperanckich zarówno w Polsce, jak i za granicą. W szczególności w 1971 roku zespół wystąpił na IX Międzynarodowych Wczasach Esperanckich, które odbyły się w Międzygórzu. Dodatkowo, artysta prezentował swoje umiejętności podczas występów w takich miejscach jak Karl-Marx-Stadt w NRD oraz Wiedeń i Graz w ramach Światowego Kongresu Esperantystów.

W początkowym okresie swojej kariery Grzebielucha grał na klasycznych gitarach, które przekształcał na elektryczne. Wkrótce przeszedł na gitarę marki Jolana, a także wykorzystywał gitarę 12-strunową marki Musima. Co więcej, artysta korzystał z wzmacniaczy, które samodzielnie skonstruował, co kolejny raz potwierdza jego zaawansowane umiejętności techniczne.

Dyskografia

Z zespołem Muzilo

W dorobku artystycznym Ryszarda Grzebieluchy znajdują się ciekawe nagrania, które zasługują na szczegółowe omówienie. Wspólnie z zespołem Muzilo, jego twórczość była częścią Muza, a ich efekty można usłyszeć na kilku znaczących wydaniach.

Do najważniejszych prac zalicza się:

  • Bonveno (EP Muza N-0592, 1970),
  • Estis inter nenio (Między nami nic nie było) (muz. Maciej Lis – sł. Edward Wojtakowski),
  • Ien la tero (To ziemia) (muz. Juliusz Loranc – sł. Jonasz Kofta, Edward Wojtakowski),
  • Benvenon (Powitanie) (muz. Leszek Pietrzykowski, Ryszard Grzebielucha – sł. Zofia Gebhard, Edward Folcik),
  • Al mi plu diru (Mów do mnie jeszcze) (muz. Maciej Lis – sł. Kazimierz Przerwa-Tetmajer, Edward Wojtakowski).

Wśród wykonawców znajdują się znane postacie, takie jak Anna Pawłowska oraz Mariusz Domaszewicz, a także sama grupa Muzilo, co podkreśla wysoką jakość artystyczną ich produkcji.

Przypisy

  1. Muzilo. rateyourmusic.com. [dostęp 05.08.2023 r.]
  2. Artykuł prasowy pt. Muzilo z archiwum domowego gitarzysty zespołu Muzilo – Ryszarda Grzebieluchy. drive.google.com. [dostęp 17.07.2019 r.]
  3. Wczasy esperanckie w Mięczygórzu. „Życie Bytomskie”. 23 (758) (1), 1971. Bytom.

Oceń: Ryszard Grzebielucha

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:7