A.M. Bakalar


A.M. Bakalar, znana również jako Asia Monika Bakalar, jest uznaną polską pisarką, która łączy swoje korzenie z Wrocławiem, gdzie przyszła na świat 3 marca 1975 roku. W literackim świecie posługuje się pseudonimem Joanny Zgadzaj, co dodaje jej twórczości intrygującego charakteru.

W swojej karierze A.M. Bakalar koncentruje się na pisaniu w języku angielskim, co pozwala jej dotrzeć do szerszej międzynarodowej publiczności.

Życiorys

A.M. Bakalar ukończyła studia na Wydziale Anglistyki Uniwersytetu Wrocławskiego. W różnych momentach swojego życia mieszkała w takich krajach jak Sycylia, Kanada, Niemcy oraz Francja. W 2004 roku podjęła decyzję o emigracji do Wielkiej Brytanii.

W latach 2007–2011 była zaangażowana w pisanie pracy doktorskiej dotyczącej literatury postkolonialnej oraz komparatywnej, którą realizowała w Birckbeck College w Londynie. Z czasem przeniosła się na University of Southampton. W trakcie przygotowywania doktoratu stworzyła swoją debiutancką powieść zatytułowaną Madame Mephisto, a następnie postanowiła wstrzymać studia doktoranckie, aby w pełni poświęcić się pisarstwu.

Jej zainteresowania literackie zaowocowały szkicem zatytułowanym Writing Mothers: Spatial-Textual Formations in Nigerian Buchi Emecheta’s Second-Class Citizen and Pole Anna Janko’s The Girl with Matches, który ukazał się w 2012 roku w obszernym tomie Women’s Voices and Feminism in Polish Cultural Memory, wydanym przez Cambridge Scholars Publishing.

Aktualnie mieszka w Londynie wraz ze swoim partnerem, który jest Brytyjczykiem oraz muzykiem drum & bass.

Twórczość

Wśród dzieł A.M. Bakalar szczególne miejsce zajmuje powieść Madame Mephisto, która zdobyła nominację do nagrody Guardian First Book Award w 2012 roku dzięki głosom czytelników. Ta interesująca fabuła rozgrywa się pomiędzy Anglią a Polską, a centralną postacią jest Magda, polska emigrantka, która zajmuje się uprawą marihuany w wschodniej Polsce.

Pomimo pozytywnego przyjęcia w brytyjskich mediach, autorka szybko napotkała krytykę ze strony przedstawicieli polskiej społeczności za wybór języka angielskiego jako medium twórczego oraz za postrzegany brak patriotyzmu. Mimo tego debiut literacki Bakalar spotkał się z wieloma przychylnymi recenzjami w uznawanych tytułach prasowych takich jak The Guardian, The Times Literary Supplement oraz Huffington Post. Deon Meyer, pisarz pochodzący z Południowej Afryki, określił tę książkę jako „wyjątkową”. Warto zauważyć, że Bakalar jest pierwszą Polką, która w języku angielskim publikowała powieść po akcesji Polski do Unii Europejskiej w 2004 roku.

Dodatkowo, w 2013 roku w opowiadaniu Whatever makes you sleep at night, opublikowanym w magazynie Wasafiri, poruszyła istotne tematy takie jak problem skinheadów oraz nietolerancji w Polsce. Autorka nie tylko tworzy, ale również aktywnie wspiera literaturę polską i szerzej – literaturę Europy Środkowo-Wschodniej w Wielkiej Brytanii. W tym samym roku pełniła funkcję redaktorki specjalnego wydania magazynu Litro, które było poświęcone polskiej literaturze. W jego ramach znalazły się fragmenty dzieł wielu prestiżowych autorów, takich jak: Tadeusz Różewicz, Zygmunt Miłoszewski, Jacek Dehnel, Wioleta Grzegorzewska czy Grażyna Plebanek.

W 2012 roku Bakalar miała zaszczyt być gościem programu Night Waves emitowanego na antenie BBC Radio 3, gdzie opowiadała o angielskojęzycznym wydaniu powieści Narcyzy Żmichowskiej zatytułowanej Poganka. Z kolei w 2013 roku, podczas nagrania w BBC Radio 3 w ramach BBC Proms 2013 Season, w wydarzeniu Proms Plus Literary: Poles in Britain, przybliżyła publiczności powieść Doroty MasłowskiejWojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną.

Publikacje

A.M. Bakalar to autorka, której dorobek literacki obejmuje różnorodne publikacje. Jej powieści to ważny element twórczości, wśród których można wyróżnić:

  • Madame Mephisto, Stork Press, 2012,

Nie mniej interesujące są jej opowiadania, w tym:

  • Whatever makes you sleep at night, Wasafiri, 2013,

Bakalar jest również autorką licznych artykulów i esejów, w tym:

  • Writing in the second language, 2012, Bookoxygen,
  • My top ten Nigerian Books, listopad 2012, Litro,
  • Polish people are Britain’s invisible minority, grudzień 2012, The Guardian,
  • Christmas List 2012: Smena’s Memory by Wioletta Grzegorzewska, 2012, Wasafiri,
  • Poland – Letter from the Editor, czerwiec 2013, Litro,
  • 10 Polish Books You Should Be Reading, czerwiec 2013, Litro,
  • An important lesson for Polish migrants in the Before You Go, film, czerwiec 2013, The Guardian,
  • Book Review: The Devil’s Workshop by Jáchym Topol, sierpień 2013, Litro.

Przypisy

  1. A.M. Bakalar [online], Culture.pl [dostęp 16.03.2023 r.]
  2. Book Review: The Devil’s Workshop by Jáchym Topol [online], www.litro.co.uk [dostęp 16.11.2017 r.]
  3. 10 Polish Books You Should Be Reading [online], www.litro.co.uk [dostęp 16.11.2017 r.]
  4. Litro #126: Poland – Letter from the Editor [online], www.litro.co.uk [dostęp 16.11.2017 r.]
  5. My Top Ten Nigerian Books [online], www.litro.co.uk [dostęp 16.11.2017 r.]
  6. Writing in a Second Language by A.M. Bakalar « Book Oxygen [online], bookoxygen.com [dostęp 05.12.2017 r.]
  7. Proms 2013 Proms Plus Literary – BBC Proms – BBC [online], www.bbc.co.uk [dostęp 28.11.2017 r.]
  8. BBC Radio 3 – Night Waves, International Review [online], www.bbc.co.uk [dostęp 28.11.2017 r.]
  9. Guardian First Book Award reader nominations: Madame Mephisto by A M Bakalar | Books | The Guardian [online], www.theguardian.com [dostęp 16.11.2017 r.]
  10. Polish people are Britain’s invisible minority | AM Bakalar | Opinion | The Guardian [online], www.theguardian.com [dostęp 16.11.2017 r.]
  11. wasafiri – The Magazine – Wasafiri Extra – Christmas List [online], www.wasafiri.org [dostęp 16.11.2017 r.]
  12. Magda Raczyńska: A.M. Bakalar – profesjonalna kłamczucha. Wyborcza.pl, 03.07.2012 r. [dostęp 16.12.2015 r.]

Oceń: A.M. Bakalar

Średnia ocena:4.46 Liczba ocen:12