Dorota Osińska


Dorota Osińska to utalentowana osobowość, której charyzma i pasja w sztukach performatywnych przyciągają uwagę wielu. Urodziła się 12 listopada 1978 roku we Wrocławiu, co można uznać za początek jej niezwykłej drogi artystycznej.

Jako polska aktorka i piosenkarka, zdobyła uznanie w wielu kręgach, łącząc swoje umiejętności w wykonawstwie dramatycznym oraz muzycznym. Dzięki różnorodności swoich ról i repertuaru, stała się istotną postacią w polskim świecie kultury.

Życiorys

Dorota Osińska jest absolwentką andragogiki oraz animacji kulturalnej, które ukończyła na Uniwersytecie Warszawskim. Przez lata jej talent zaprowadził ją na sceny muzyczne i teatralne nie tylko w Polsce, ale także w takich krajach jak USA, Kanada, Niemcy i Francja.

W jej repertuarze można znaleźć utwory stworzony przez uznanych artystów, w tym Włodzimierza Korcza, Jerzego Satanowskiego, Zygmunta Koniecznego, Magdę Czapińską, Jacka Cygan oraz Ernesta Brylla. Podczas swojej kariery dzieliła scenę z wybitnymi artystami, takimi jak: Zbigniew Wodecki, Irena Santor, Alicja Majewska, Stanisława Celińska, Magda Umer, Zbigniew Zamachowski, Krzysztof Kolberger oraz Grupa MoCarta.

W 1999 roku artystka zdobyła drugie miejsce w prestiżowym konkursie na interpretacje utworów Agnieszki Osieckiej na festiwalu „Pamiętajmy o Osieckiej” w Warszawie. Również odniosła sukces w konkursie „Śpiewajmy Poezję” odbywającym się w Olsztynie. Rok później dorobek artystyczny Osińskiej wzbogacił sukces na konkursie „Czy to jest kochanie?” w Elblągu oraz uzyskanie Grand Prix w Rybniku. Dodatkowo, podczas konkursu „Debiutów” w Opolu, zajęła drugie miejsce w ocenie jury oraz zdobyła liczne wyróżnienia, w tym od Polskiego Radia oraz fotoreporterów. Na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu jednak również była doceniana dwukrotnie.

W 2004 roku zadebiutowała albumem pt. „Idę”, który został wydany przez Agencję Fonograficzną Polskiego Radia na rynek polski oraz przez agencję artystyczną The Paderewski Symphony Orchestra of Chicago w USA. Promocji albumu towarzyszył recital zatytułowany „Wpadłam na chwilę” (w reżyserii Laco Adamíka), który miał swoją premierę w Studiu Polskiego Radia im. Agnieszki Osieckiej. 22 stycznia 2010 roku w jej dyskografii zadebiutował album pt. „Kamyk zielony”, zawierający utwory napisane przez Magdę Czapińską. Wydaniu albumu towarzyszył spektakl w Teatrze Rampa w Warszawie. Oprócz tego zagrała w różnych spektaklach teatralnych, takich jak: „Ulica Szarlatanów”, „Nie ma szatana”, „Para nasycona”, „Dobranoc panowie” i „Wyjście z tła”. W muzyce teatralnej Jerzego Satanowskiego skomponowała również do sztuki „Oskary, Oskary…”.

W swoim dorobku ma również udział w widowiskach takich jak „Trzymaj się swoich chmur” (w reżyserii Magdy Umer) oraz w oratoriach „A kto się odda w radość” i „Woła nas Pan” Ernesta Brylla i Włodzimierza Korcza (reżyser Krzysztof Jaślar) oraz w „Mszy Polskiej” ks. Jana Twardowskiego z muzyką Hadriana Filipa Tabęckiego. Po zagraniu ról w przedstawieniach teatru Sztukmistrz z Lublina, „Brat naszego Boga” oraz „Jajokracja”, wykonuje również utwory ze znanym aktorem Robertem Kowalskim.

W 2013 roku zajęła drugie miejsce w finale drugiej edycji programu TVP 2 „The Voice of Poland” oraz zrealizowała album pt. „Teraz”. W marcu 2016 roku z utworem „Universal” dotarła do czwartego miejsca w krajowych eliminacjach do 61. Konkursu Piosenki Eurowizji. W 2018 roku wydała album o tytule „Dorota Osińska”, a w lutym 2020 roku zrealizowała swój album „Cześć, to ja”.

Dyskografia

Dyskografia Doroty Osińskiej składa się z wielu znaczących albumów studyjnych, które ukazują jej rozwój artystyczny. W poniższej tabeli przedstawione są szczegóły dotyczące wydanych płyt, ich dat oraz związanych z nimi informacji.

RokInformacje o albumieNajwyższa pozycja
POL
2004Idę
  • Data: 11 października 2004
  • Wydawca: Polskie Radio
  • Format: CD
2010Kamyk zielony
  • Data: 22 stycznia 2010
  • Wydawca: Sztukoteka
  • Format: CD, digital download
2013Teraz
  • Data: 5 listopada 2013
  • Wydawca: Universal Music Polska
  • Format: CD, digital download
39
2018Dorota Osińska
  • Data: 14 września 2018
  • Wydawca: MTJ
  • Format: CD, digital download
2020Cześć, to ja
  • Data: 7 lutego 2020
  • Wydawca: MTJ
  • Format: CD, digital download
_
2022Osina
  • Data: 18 marca 2022
  • Wydawca: MTJ
  • Format: CD, digital download
_
„–” wskazuje, że album nie osiągnął żadnej pozycji na liście.

Przypisy

  1. Jakub Kasprzyk: (UPD) Znamy uczestników polskich preselekcji do Eurowizji!. [w:] OGAE Polska [on-line]. eurowizja.org, 16.02.2016 r. [dostęp 16.02.2016 r.]
  2. Wyniki polskich preselekcji. eurowizja2015.tvp.pl. [dostęp 10.03.2016 r.]
  3. Dorota Osińska. teatr-rampa.pl. [dostęp 24.11.2013 r.]
  4. OLiS – sprzedaż w okresie 12.11.2013 – 17.11.2013. olis.onyx.pl. [dostęp 24.11.2013 r.]
  5. Kamyk Zielony Dorota Osińska. muzyka.wp.pl. [dostęp 24.11.2013 r.]
  6. Płyta Teraz – Dorota Osińska. muzyka.onet.pl. [dostęp 24.11.2013 r.]
  7. Płyta Idę – Dorota Osińska. muzyka.onet.pl. [dostęp 23.03.2005 r.]

Oceń: Dorota Osińska

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:21