Magdalena Czajka


Magdalena Stefania Czajka, urodzona 11 kwietnia 1957 roku we Wrocławiu, na stałe wpisała się w historię polskiej muzyki jako wybitna organistka oraz profesor sztuk muzycznych. Zmarła tragicznie 4 września 2013 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w dziedzinie muzyki.

Była profesorem doktor habilitowanym w zakresie sztuk muzycznych, a jej kariera akademicka skupiała się na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. Zajmowała się nie tylko nauczaniem, ale również prowadzeniem badań naukowych, które przyczyniły się do rozwoju pedagogiki muzycznej.

Magdalena Czajka była również aktywnym członkiem Śląskiego Towarzystwa Muzyki Kościelnej, gdzie pełniła rolę członka honorowego oraz wiceprzewodniczącej rady nadzorczej Fundacji Opus Organi. Jej wkład w życie muzyczne był niezrównany i był świadectwem jej pasji oraz oddania dla organów i muzyki kościelnej.

Życiorys

Magdalena Czajka powitała świat we Wrocławiu, gdzie rozpoczęła swoją edukację zarówno muzyczną, jak i ogólnokształcącą. Ukończyła Państwowe Liceum Muzyczne, obecnie znane jako Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, w klasie fortepianu pod okiem mgr Ewy Piotrowskiej. Jej dalsze studia muzyczne miały miejsce w Polsce oraz za granicą, między innymi na Wydziale Reżyserii Dźwięku Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie kształciła się pod czujnym okiem prof. Antoniego Karużasa. Równocześnie uczęszczała na Wydział Fortepianu, Klawesynu i Organów tej samej uczelni, doskonaląc swoje umiejętności w klasie organów prowadzonej przez Andrzeja Chorosińskiego. Obie specjalizacje zakończyła z dyplomami z wyróżnieniem.

W Strasburgu, we Francji, rozszerzała swoje umiejętności w klasie mistrzowskiej u prof. Daniela Rotha, dzięki dwuletniemu stypendium ufundowanemu przez Rząd Francji oraz Rotary International. Ukończyła te studia, zdobywając prestiżową pierwszą nagrodę (Premier Prix). Magdalena może poszczycić się również tytułem laureatki „III Szwajcarskiego Konkursu Organowego im. J.S. Bacha” oraz udziałem w wielu indywidualnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez uznanych organistów takich jak Guy Bovet, Christiane Jacottet, Gustav Leonhardt, Michael Schneider, Zsigmond Száthmary, Monserrat Torrent oraz Herbert Wulf. Jej talent zaowocował występami w wielu krajach w Europie i na świecie.

Ponadto, w swoim dorobku artystycznym posiada przekład z języka francuskiego dwóch znaczących książek o muzyce autorstwa Nikolausa Harnoncourta. Prace te to: Muzyka mową dźwięków (wyd. Fundacja „Ruch Muzyczny”, Warszawa 1995, ISBN 978-83-905241-0-8) oraz Dialog muzyczny: rozważania o Monteverdim, Bachu i Mozarcie (wyd. Fundacja „Ruch Muzyczny”, Warszawa 1999, ISBN 978-83-905241-1-5).

Aktywność pedagogiczna Magdaleny była równie znacząca – jako profesor w klasie organów Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, a także pełniąc dodatkowe obowiązki kierownika Katedry Organów i Klawesynu w latach 2005–2012. W latach 2006–2008 była także profesorem Akademii Muzycznej im. Karola Lipińskiego we Wrocławiu.

Ze względu na swoje miejsce zamieszkania oraz zainteresowania naukowe, Magdalena aktywnie uczestniczyła w życiu kulturalnym Śląska, w tym w działaniach Fundacji Opus Organi, która prowadziła odbudowę organów Michaela Englera w Bazylice św. Elżbiety Węgierskiej w Wrocławiu. W 2012 roku uhonorowano ją tytułem członka honorowego Śląskiego Towarzystwa Muzyki Kościelnej.

Od 2008 roku mieszkała w Księżycach. Magdalena Czajka była żoną krytyka muzycznego Ludwika Erhardta, który przez długi czas sprawował funkcję redaktora naczelnego „Ruchu Muzycznego”.

Przypisy

  1. Beata Bigda. Magdalena Czajka - mądra uczciwość. „ROBB MAGGazin”. 2015 r. s. 14–16.
  2. Postanowienie prezydenta Rzeczypospolitej w sprawie nadania tytułu profesora. 25.03.2013 r. [dostęp 02.05.2013 r.]
  3. Lista pedagogów Katedry Organów i Klawesynu. [dostęp 02.05.2013 r.]
  4. Członkowie Śląskiego Towarzystwa Muzyki Kościelnej. Śląskie Towarzystwo Muzyki Kościelnej. [dostęp 02.05.2013 r.]
  5. Strona Fundacji "Opus Organi". [dostęp 02.05.2013 r.]
  6. Cykl organowych koncertów w pełni. bialystokonline.pl, 29.07.2011 r. [dostęp 02.05.2013 r.]
  7. Festiwal w Leżajku - sylwetka wykonawcy. [dostęp 02.05.2013 r.]
  8. WorldCat: Magdalena Czajka. [dostęp 02.05.2013 r.]

Oceń: Magdalena Czajka

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:21