Darosław J. Toruń


Darosław Jerzy Toruń, który przyszedł na świat w 1952 roku w Wrocławiu, jest osobowością o bogatym dorobku artystycznym oraz literackim. Jako polski tłumacz, redaktor oraz twórca literatury fantastycznej, Toruń zyskał uznanie w wielu kręgach kulturowych.

W swojej karierze, oprócz pisarstwa, zaangażował się również w rozwój gier fabularnych, co czyni go wszechstronnym twórcą w obszarze fantastyki naukowej.

Życiorys

Ukończył swoje studia na Wydziale Ekonomii PolitycznejUniwersytetu Warszawskiego, co stanowiło podstawę jego kariery zawodowej. Po ukończeniu nauki rozpoczął swoją pracę jako rzecznik prasowy Ministerstwa Przemysłu Maszynowego, a następnie przez pewien czas pełnił funkcję pracownika fizycznego.

W styczniu 1983 roku dołączył do redakcji popularnego magazynu „Fantastyka”, gdzie objął stanowisko redaktora działu zagranicznego. Jego wkład w rozwój pisma był istotny i znaczący. W 1993 roku, wraz z Jackiem Rodkiem, założył nową publikację – pismo „Magia i Miecz”. Pełnił funkcję redaktora tego czasopisma w latach 1993-1999, co wpłynęło na jego rozwój oraz popularność wśród czytelników.

W 2007 roku, za swoje zasługi oraz wkład w twórczość kulturalną, otrzymał odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej, doceniając jego osiągnięcia i zaangażowanie w sferze kultury.

Twórczość

Debiut literacki Darosława J. Torunia w dziedzinie fantastyki naukowej miał miejsce w 1977 roku, kiedy to opublikował swoje opowiadanie Historia z nieżyciowym zakończeniem na łamach czasopisma „Nowy Wyraz”. Od tamtej pory jego twórczość zyskała uznanie, a opowiadania tego autora pojawiły się także w znanym magazynie „Fantastyka”.

W ciągu swojej kariery, autor przyczynił się do publikacji w kilku istotnych antologiach, takich jak Spotkania w przestworzach z 1979 roku oraz Przepowiednia z 1986 roku, w której znalazł się tom 6 Polskiej noweli fantastycznej. W tej ostatniej antologii pojawiło się także opowiadanie pt. Test 54812, które wcześniej ukazało się w podwójnym numerze „Fantastyki” 11/12 z 1983 roku.

Darosław J. Toruń jest również znany jako translator, który przetłumaczył na język polski kilkanaście opowiadań oraz kilka powieści, publikowanych w „Fantastyce”. Wśród jego tłumaczeń znajdują się takie tytuły jak Piaseczniki George’a Martina, Z Trawy i Mgły i Piasku autorstwa Vondy N. McIntyre, Trzy serca i trzy lwy Poula Andersona oraz Księżniczka Marsa i Pellucidar Edgara Rice Burroughsa. Warto także wspomnieć o jego tłumaczeniach powieści Poula Andersona, m.in. Królową Powietrza i Mroku, Pieśń pasterza oraz Drogę miłości.

Oprócz działalności translatorskiej jest współtwórcą gry fabularnej Kryształy Czasu oraz autorem dodatku do gry RPG Dzikie Pola zatytułowanego W stepie szerokim, wydanego w 1998 roku przez Wydawnictwo Mag, o numerze ISBN 83-86572-29-9.

Publikacje

Autor opowiadań

Darosław J. Toruń to pisarz, który zadebiutował w 1982 roku, publikując opowiadania w antologii zatytułowanej Spotkanie w przestworzach 2. W tej książce znalazły się jego prace, takie jak Jedyny prawdziwy (współautorstwo Jacek Rodek) oraz Historia z nieżyciowym zakończeniem.

W 1986 roku zaprezentował swoje opowiadanie Test 54842 w publikacji Przepowiednia.

Tłumacz

W swojej karierze Darosław J. Toruń zajął się również tłumaczeniem literatury fantasy. W 1987 roku przetłumaczył dzieło Królowa Powietrza i Mroku autorstwa Poul Andersona, które zostało wydane przez Państwowe Wydawnictwo „Iskry”.

Następnie, w 1990 roku, współtłumaczył Pieśń pasterza; Drogi miłości, również autorstwa Andersona, a wydanie tego tekstu miało miejsce w tej samej oficynie. W 1995 roku jego tłumaczenie Trzy serca i trzy lwy również ukazało się w Wydawnictwie Zysk i S-ka.

W roku 2008 wydał tłumaczenie Najdłuższa podróż, a w 2019 roku przetłumaczył Żeglarze nocy i inne opowiadania George’a R.R. Martina.

Redaktor

Jako redaktor, Darosław J. Toruń także przyczynił się do wielu ważnych projektów. W 1995 roku był redaktorem Potępieńca – kampanii do gry Warhammer Fantasy Role Play, która została przetłumaczona przez Stanisława Belinę, a w redakcji uczestniczyli również Jarosław Grzędowicz i Artur Marciniak. W tym samym roku miał także udział w redakcji Księgi wiedzy tajemnej.

Rok później, w 1997, redagował Kryształy czasu – podręcznik do fabularnej gry fantasy autorstwa Adama Z. Bańskiego, a w 1998 roku objął redakcję W stepie szerokim, szlacheckiej gry fabularnej.

Nie sposób pominąć jego wkładu w Magia i Miecz, czasopismo poświęcone grom fabularnym, strategicznym, sf i fantasy, w którym pełnił rolę redaktora w zespole redakcyjnym.

Przypisy

  1. „Gloria Artis” dla „(Nowej) Fantastyki”. Esensja, 01.11.2007 r. [dostęp 28.03.2020 r.]
  2. Wioletta Radzijewska "Fantastyka" (bibliografia zawartości), w: Filologia polska. Roczniki naukowe Uniwersytetu Zielonogórskiego 2017 r. (3)
  3. Andrzej Lemanowicz Historia RPG
  4. Fantastyka, nr 11-12 (1983), s. 66
  5. Darosław J. Toruń

Oceń: Darosław J. Toruń

Średnia ocena:4.75 Liczba ocen:8