Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej im. prof. Józefa Kosackiego to prestiżowa instytucja badawcza funkcjonująca pod egidą Ministerstwa Obrony Narodowej.
Znajdujący się w malowniczym Wrocławiu, instytut skoncentrowany jest na innowacyjnych rozwiązaniach z zakresu inżynierii, które wspierają obronność kraju.
Historia Instytutu
Rodowód tej instytucji sięga roku 1927, kiedy to utworzono Biuro Badań Inżynierii Saperów. Początkowo funkcjonowało ono jako laboratorium techniczne, jednak już w 1928 roku przekształciło się w Biuro Badań Technicznych Saperów. W latach 1928-1934 było częścią Instytutu Badań Inżynierii, a w kolejnych latach zyskało status samodzielnej jednostki administracyjnej. W okresie 1934–1939 podlegało Dowódcy Saperów, a jego organem było Dowództwo Saperów Ministerstwa Spraw Wojskowych.
Do roku 1934 jednostki saperskie organizacyjnie zaspokajały potrzeby typowego „sapera pieszego”, który był pojęciem charakterystycznym dla czasów I wojny światowej. Zmniejszenie funduszy w latach 1933-1936 wpłynęło negatywnie na ilość prowadzonych prac przez Biuro Badań Technicznych Saperów. Rozpoczęta w 1935 roku reorganizacja armii niemieckiej i radzieckiej przyczyniła się do motoryzacji i mechanizacji. W 1936 roku Dowództwo Saperów Ministerstwa Spraw Wojskowych zainicjowało proces restrukturyzacji oraz przeprowadzania prób ze sprzętem, co prowadziło do nowoczesnego wyposażenia Biura w szwajcarskie maszyny badawcze i laboratoria chemiczne.
Podczas II wojny światowej, w 1940 roku, na obczyźnie, utworzono Biuro Badań Technicznych Saperów. Znajdowało się ono najpierw w obozie WP w Crawford, a następnie w Centrum Wyszkolenia Saperów w Dundee. Niestety, z powodu ówczesnych okoliczności nie odegrało ono istotnej roli w pracach saperskich w tym okresie.
Po zakończeniu II wojny światowej oraz w czasie zimnej wojny przystąpiono do przebudowy struktury organizacyjnej Wojska Polskiego. Na mocy rozkazu Ministra Obrony Narodowej z 15 października 1947 utworzono Poligon Naukowo–Badawczy Wojsk Inżynieryjno–Saperskich. Była to pierwsza taka techniczna placówka w Wojsku Polskim, która przechodziła wiele zmian strukturalnych, co wynikało z rosnących zadań do realizacji.
Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej, z siedzibą we Wrocławiu, powstał na podstawie zarządzenia Nr 15 Prezesa Rady Ministrów z dnia 5.03.1976, w wyniku przekształcenia Ośrodka Badawczego Sprzętu Inżynieryjnego, który działał na terenie Wyższej Oficerskiej Szkoły Wojsk Inżynieryjnych. Działalność instytutu koncentruje się na pracach naukowo-badawczych, rozwojowych oraz wdrażaniu technologii w dziedzinie sprzętu wojsk inżynieryjnych.
Instytut realizuje prace dotyczące: sprzętu saperskiego, elektroenergetyki polowej, sprzętu inżynieryjnego i przeprawowo-mostowego, sprzętu maskującego do rozpoznania i fortyfikacji, a także urządzeń do uzdatniania i oceny jakości wody oraz amunicji. Ponadto, na podstawie decyzji Nr 249/MON Ministra Obrony Narodowej z 20 października 2005 roku, instytut otrzymał imię profesora Józefa Kosackiego, co miało miejsce 16 grudnia we Wrocławiu.
Dyrektorzy Instytutu
Na liście dyrektorów Wojskowego Instytutu Techniki Inżynieryjnej im. prof. Józefa Kosackiego, wyróżniają się następujące osoby:
- płk rez. dr inż. Janusz Zdziarski – pełnił swoją funkcję od 2002 do 2007,
- płk rez. dr inż. Leszek Bogdan – objął stanowisko od 2007 roku.
Przypisy
- Krzysztof Komorowski: Kronika Wojska Polskiego 2005. Warszawa: 2006, s. 385.
- Dziennik Rozkazów MON Nr 6 z 01.04.1976 r., poz. 20.
- W późniejszym okresie przeniesione do Falkirk, a następnie do Irvine.
Pozostałe obiekty w kategorii "Instytuty":
Instytut Matematyczny Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Filologii Romańskiej Uniwersytetu Wrocławskiego | Wydział Chemii Uniwersytetu Wrocławskiego | Archiwum Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Fizyki Doświadczalnej Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Astronomiczny Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Genetyki i Mikrobiologii Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych im. Włodzimierza Trzebiatowskiego Polskiej Akademii Nauk | Instytut Studiów Klasycznych, Śródziemnomorskich i Orientalnych Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut im. Jerzego Grotowskiego | Instytut Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Archeologii Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu WrocławskiegoOceń: Wojskowy Instytut Techniki Inżynieryjnej im. prof. Józefa Kosackiego