Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego


Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej, znany jako IEiAK, to niezwykle ważna jednostka dydaktyczno-naukowa, która wchodzi w skład Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

IEiAK odpowiada za prowadzenie badań oraz kształcenie w obszarze etnologii i antropologii kulturowej, przyczyniając się do rozwoju wiedzy na temat różnorodności kultur i tradycji.

Historia IEiAK we Wrocławiu

Początki Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej sięgają 1946 roku, kiedy to, po założeniu Uniwersytetu Wrocławskiego, powstał Zakład Etnologiczny. Jego organizacją zajął się etnograf Roman Reinfuss, który był jednocześnie znawcą sztuki ludowej. Zakład miał na celu analizę specyfiki oraz przemian kulturowych ludności różnego pochodzenia, która przesiedliła się na Śląsk po II wojnie światowej.

Po rezygnacji Reinfussa w 1948 roku, działalność Zakładu została wstrzymana, a jego wznowienie nastąpiło w 1950 roku, wówczas na czoło kierownictwa Katedry Etnografii wysunął się Adolf Nasz. W szczególności, przeniesienie Polskiego Atlasu Etnograficznego Polskiej Akademii Nauk z Poznania do Wrocławia w 1953 roku znacząco przyczyniło się do podniesienia prestiżu tego ośrodka badawczego.

Rok 1956 przyniósł powstanie dwóch Zakładów w obrębie Katedry Etnografii: Etnografii Ogólnej i Słowian oraz Etnografii Polski. Kawałkiem czasu później, w 1960 roku, przekształcono je w dwa odrębne Katedry. W 1965 roku, kierownikiem Katedry Etnografii Ogólnej i Słowian został Aleksander Lech Godlewski, co spowodowało poszerzenie badań o zagadnienia dotyczące regionów pozaeuropejskich, szczególnie Australii i Oceanii. Po dziewięciu latach, w 1969 roku, doszło do ponownego zjednoczenia katedr pod nazwą Katedra Etnografii, z kierownictwem powierzonym Aleksandrowi Lechowi Godlewskiemu.

W 1972 roku stanowisko kierownika Katedry Etnografii zajął ponownie Adolf Nasz, a po jego śmierci w 1973 roku, funkcję tę przejęła Dorota Simonides. Następnie kierownictwo objął Edward Pietraszek, znany socjolog i historyk. Po 1974 roku tematyka badań Katedry rozszerzyła się na Bałkany, Rumunię, Pokucie oraz zagadnienia związane z folklorem, sztuką ludową, etnobotaniką i fitoterapią.

Druga połowa lat 70. oraz lata 80. były okresem intensywnych działań Studenckiego Koła Naukowego Etnografów, które prowadziło badania wśród Polaków mieszkających na Bukowinie.

W 1994 roku jednostka zmieniła nazwę na Katedra Etnologii, a w 2002 roku przyjęła nazwę Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej. Ostatecznie, w 2023 roku, została przemianowana na Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej.

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego obecnie

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego prowadzi obecnie programy edukacyjne na różnych poziomach. Na pierwszym, licencjackim, realizowane są studia I stopnia, w których dostępnych jest 60 miejsc. Studia magisterskie II stopnia mają ograniczoną liczbę miejsc wynoszącą 40, natomiast dostępne są także studia doktoranckie III stopnia. Od roku 2000 instytut publikuje własne czasopismo naukowe pod nazwą „Zeszyty Etnologii Wrocławskiej” (ISSN 1642-0977), a od 2007 roku ukazuje się również czasopismo „Tematy z Szewskiej” (ISSN 1898-3901).

W strukturze instytutu działa ponadto Studenckie Koło Naukowe Etnologów, które angażuje studentów w różnorodne projekty badawcze oraz inicjatywy naukowe.

Władze

Dyrektorką Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej jest dr hab. Monika Baer.

Przypisy

  1. Zarządzenie Nr 13/2002 Rektora Uniwersytetu Wrocławskiego z dnia 04.04.2002 r. [dostęp 10.11.2023 r.]
  2. Zaloguj się lub zarejestruj, aby wyświetlić [online], m.facebook.com [dostęp 10.11.2023 r.]
  3. Władze Katedry Etnologii i Antropologii Kulturowej UWr [online], uni.wroc.pl [dostęp 01.05.2022 r.]
  4. Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej. [dostęp 21.11.2014 r.]
  5. Zeszyty Etnologii Wrocławskiej. Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. [dostęp 09.04.2014 r.]
  6. Tematy z Szewskiej. Katedra Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego. [dostęp 09.04.2014 r.]

Oceń: Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Wrocławskiego

Średnia ocena:4.76 Liczba ocen:13