Siedziba Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów to niezwykły obiekt, który odzwierciedla bogatą historię architektury modernistycznej. Mieści się w zrekonstruowanym budynku, który dawniej pełnił funkcję przedszkola. Budynek znajduje się w malowniczej dzielnicy Dąbie, przy ul. Wróblewskiego 18.
Pierwotnie wybudowany jako część eksperymentalnego osiedla wystawy WUWA, projekt ten został stworzony przez znakomitych architektów, Paula Heima oraz Alberta Kemptera. Obiekt jest doskonałym przykładem nowatorskiego podejścia do architektury lat dwudziestych XX wieku oraz świadectwem postępu w dziedzinie urbanistyki.
Historia
W 1929 roku powstał parterowy budynek przedszkola, zrealizowany w drewnianej konstrukcji z płaskim dachem. Był to modelowy przykład przedszkola na osiedlu, które powstało w ramach wystawy WUWA. Projektowanie tego obiektu przypadło w udziale Paulowi Heimu oraz Albertowi Kempterowi, którzy są także autorami pobliskiego domu galeriowego nr 1. Przedszkole, przeznaczone dla 60 dzieci, wyróżniało się tym, że było jedynym obiektem nie mającym funkcji mieszkalnej w całym osiedlu, w ramach którego zaplanowano 37 budynków.
Architekci zaprojektowali instytucję, która miała realizować nowoczesne koncepcje pedagogiczne Friedricha Fröbla i Marii Montessori. Ich celem było stymulowanie aktywności, samodzielności oraz współżycia dzieci z rówieśnikami, poprzez różnorodne gry i zabawy z wykorzystaniem specjalnie opracowanych zabawek. Przedszkola te miały dawać dzieciom to, czego nie mogły im zapewnić domy rodzinne. Istotne było również, aby dziecko mogło cieszyć się maksymalną swobodą w swojej aktywności oraz spontanicznym rozwijaniu zmysłów.
Realizacja powyższych założeń była możliwa dzięki centralnie usytuowanej dużej sali zabaw, doświetlonej od góry poprzez świetlik w dachu. Wokół tej przestrzeni znajdowało się pięć mniejszych pokoi, które były przeznaczone na zajęcia w grupach. Z sali zabaw bezpośrednio można było przejść do ogrodu, który znajdował się od strony południowej budynku. Z drugiej strony, w części północnej, wokół holu ulokowano pomieszczenie dla przedszkolanek, kuchnię, sanitariaty oraz pomieszczenia gospodarcze.
Budynek przedszkola przetrwał działania wojenne w 1945 roku bez większych zniszczeń. Z biegiem lat, w okresie powojennym, budynek pozostał przez długi czas nieużytkowany, a jego stan systematycznie się pogarszał. Niestety, nie został zapisany do rejestru zabytków, w przeciwieństwie do innych obiektów wzorcowego osiedla. Na początku XXI wieku przedszkole znajdowało się w rękach prywatnych. W momencie, gdy rozpoczęły się procedury mające na celu jego wpisanie do rejestru zabytków, doszło do tragedii – budynek spłonął w niewyjaśnionych okolicznościach w nocy z 6 na 7 lipca 2006 roku.
Po odzyskaniu działki przez miasto, rozpoczęto prace mające na celu rekonstrukcję obiektu. W lipcu 2013 roku oficjalnie rozpoczęła się odbudowa, która zakończyła się pięć miesięcy później. Projekt odbudowy, oparty na zachowanych oryginalnych rysunkach Heima i Kemptera, został stworzony przez pracownię Zbigniewa Maćkowa. Otwarcie zrekonstruowanego budynku miało miejsce 21 stycznia 2014 roku, a od tego czasu budynek stał się siedzibą Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów RP.
Pozostałe obiekty w kategorii "Budynki biurowe":
Biurowiec przy Rynku 9–11 we Wrocławiu | Budynek duszpasterstwa jezuitów we Wrocławiu | Dom Krajowy Prowincji Śląskiej we Wrocławiu | Budynek biurowy ZREMB we Wrocławiu | Nowy Ratusz we Wrocławiu | Quantum Oławska | Szewska Centrum | Biurowiec Hansa Poelziga we WrocławiuOceń: Siedziba Dolnośląskiej Izby Architektów