Kościół św. Stefana we Wrocławiu


Kościół św. Stefana we Wrocławiu to ważna rzymskokatolicka świątynia parafialna, która znajduje się przy ulicy Kamienieckiej, na malowniczym osiedlu Tarnogaj.

Ta świątynia nie tylko pełni funkcje religijne, ale również stanowi znaczący element lokalnego krajobrazu kulturowego i architektonicznego.

Historia

Historia kościoła św. Stefana we Wrocławiu jest niezwykle intrygująca i pełna burzliwych wydarzeń. Został on zbudowany na miejscu drewnianego baraku, w którym podczas drugiej wojny światowej przetrzymywano jeńców wojennych. Po zakończeniu działań wojennych, barak został przez pewien czas wykorzystywany przez sowieckich żołnierzy jako stajnia.

Wkrótce po wojnie, w październiku 1945 r., ks. Johannes Gulitz, proboszcz parafii Ducha Św., zwrócił się z prośbą do władz gazowni o adaptację drewnianego obiektu na cele sakralne. Dzięki tym staraniom, w dniu 30 października 1945 r. odprawiono w tym miejscu pierwsze nabożeństwo, czyniąc z baraku prowizoryczną kaplicę, która miała pełnić rolę świątyni przez następne trzy dekady.

Początkowo planowano odbudowę kościoła Ducha Św., lecz decyzja ta została wkrótce cofnięta przez władze miejskie. Dopiero na początku lat siedemdziesiątych, po wielu staraniach, obecnemu wtedy proboszczowi, ks. Stefanowi Wójcikowi, udało się uzyskać nowe zezwolenie na budowę, co doprowadziło do rozpoczęcia wznoszenia nowej świątyni w roku 1971. Już w 1979 r. odprawiano nabożeństwa w nowej nawie głównej.

W obliczu planu rozbiórki prowizorycznej kaplicy, parafianie z pomocą proboszcza podjęli działania, aby obronić barak przed zniszczeniem. W sierpniu 1980 roku nielegalnie obmurowali oni obiekt ceglanym murem i przykryli go dachem o stalowej konstrukcji. Dzięki uzyskaniu stosownych zezwoleń oraz wykonaniu oficjalnego projektu przez architekta Zenona Nasterskiego, prace budowlane zakończono jeszcze w tym samym roku.

Nowa świątynia stała się częścią parafii Ducha Świętego. Znaczący rozwój miały miejsce w latach 1999-2000, kiedy to zapadła decyzja o erygowaniu nowej parafii. W rezultacie do kościoła dobudowano dzwonnicę oraz plebanię. Od 25 września 2000 roku, kościół oficjalnie stał się świątynią parafialną nowo erygowanej parafii św. Stefana.

Architektura

Bryła kościoła św. Stefana charakteryzuje się prostotą, co sprawia, że doskonale harmonizuje z otaczającą ją zabudową mieszkalną. Obszar ten wypełniają małe szeregowe domki robotniczego osiedla pracowników gazowni.

Kościół został wzniesiony na prostokątnym planie i pokryty jest wysokim dachem dwuspadowym, który wykończony jest ocynkowaną blachą. Z północnej strony dachu znajduje się sygnaturka zwieńczona krzyżem, co nadaje budowli charakterystyczny wygląd.

Od strony prezbiterium do kościoła przylega dzwonnica o kwadratowej podstawie, której górną część ozdabia drewniane oszalowanie. W budynku znajduje się również skrzydło, w którym umieszczono pomieszczenia mieszkalne. Zarówno ściany kościoła, jak i plebanii są pokryte tynkiem i pomalowane na biało, co dodatkowo podkreśla ich prostotę.

Wnętrze kościoła jest minimalistyczne i pozbawione jakiejkolwiek dekoracji. Pod sklepieniem, które jest wykonane z desek modrzewiowych, można dostrzec stalową więźbę, co stanowi interesujący element konstrukcji.

Literatura

W literaturze dotyczącej Wrocławia można znaleźć wiele wartościowych pozycji poświęconych architekturze i historiom jego kościołów. W szczególności warto zwrócić uwagę na następujące publikacje:

  • Zygmunt Antkowiak: Kościoły Wrocławia. Wrocław: Muzeum Archidiecezjalne we Wrocławiu, 1991, s. 245-247,
  • Rafał Eysymontt, Jerzy Ilkosz, Agnieszka Tomaszewicz, Jadwiga Urbanik (red.): Leksykon architektury Wrocławia. Wrocław: Via Nova, 2011, s. 513.

W tym kontekście, poniżej przedstawiamy także informacje dotyczące parafii oraz kościołów w dekanacie Wrocław południe:

  • Parafia Ducha Świętego znajdująca się we Wrocławiu
  • Parafia św. Franciszka z Asyżu w Wrocławiu
  • Parafia św. Stanisława Kostki we Wrocławiu
  • Parafia św. Henryka w Wrocławiu
  • Parafia św. Stefana w Tarnogaju, Wrocław
  • Parafia Najświętszego Zbawiciela w Wojszycach, Wrocław
  • Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich

W dalszej kolejności, oto zestawienie kościołów parafialnych oraz filialnych w tym dekanacie:

Kościoły
parafialne
  • Kościół Ducha Świętego we Wrocławiu
  • Kościół św. Franciszka z Asyżu we Wrocławiu
  • Kościół św. Stanisława Kostki we Wrocławiu
  • Kościół św. Henryka we Wrocławiu
  • Kościół św. Stefana we Wrocławiu
  • Kościół pw. Najświętszego Zbawiciela we Wrocławiu
  • Kościół pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Żernikach Wrocławskich
Kościoły
filialne
  • Kościół pw. Zmartwychwstania Pańskiego we Wrocławiu

Oceń: Kościół św. Stefana we Wrocławiu

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:14