Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego jest znaczącą jednostką dydaktyczno-naukową, wchodzącą w skład Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Wrocławskiego. Instytut ten jest nie tylko miejscem kształcenia, ale również ośrodkiem badań naukowych, podzielonym na pięć zakładów oraz siedem pracowni naukowych. Posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora i doktora habilitowanego, a także możliwość wnioskowania o nadanie tytułu profesora.
W ramach swoich działań, instytut prowadzi szeroką działalność dydaktyczną oraz badawczą, koncentrując się na różnych aspektach związanych z językiem angielskim. Zajmuje się między innymi językoznawstwem teoretycznym, psycholingwistyką, studiami kontrastywnymi, literaturą angielską oraz amerykańską z XIX i XX wieku, a także metodyką nauczania języków obcych. Obszar badań obejmuje również badania dyskursu, etnolingwistykę i przekładoznawstwo.
Instytut oferuje programy studiów na kierunku filologia ze specjalnością w filologii angielskiej, a także studia podyplomowe i doktoranckie. Wysoka jakość kształcenia odzwierciedla możliwość nauki zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Ponadto, instytut posiada własne pismo naukowe, Anglica Wratislaviensia, które ukazuje się od 1972 roku jako część serii Acta Universitatis Wratislaviensis, konsolidując badania z zakresu językoznawstwa, literaturoznawstwa i kulturoznawstwa. Aktualnym redaktorem naczelnym jest prof. Ewa Kębłowska-Ławniczak.
Warto podkreślić, iż instytut dysponuje niezależną biblioteką, a także laboratorium psycholingwistycznym, prowadzone przez prof. Joannę Błaszczak. Laboratorium jest wyposażone w nowoczesny sprzęt do badań, w tym do analizy potencjałów wywołanych mózgu oraz okulografii. Instytut jest także siedzibą Dolnośląskiego Koła Polskiego Towarzystwa Neofilologicznego.
Wrocławski instytut mieści się w odrestaurowanym budynku dawnego Domu Pod Złotym Berłem, usytuowanym przy ulicy Kuźniczej 22, który został przebudowany na początku XXI wieku w celu dostosowania do potrzeb dydaktyczno-naukowych.
Instytut został założony w 1975 roku, przekształcając Katedrę Filologii Angielskiej. Działał w oparciu o ministerialne postulaty, a jego pracownicy zajmowali istotne stanowiska w strukturze uniwersyteckiej, odgrywając kluczową rolę jako dziekani i prodziekani. Początkowo instytut afiliowany był przy Wydziale Filozoficzno-Historycznym, jednak po reorganizacji uniwersytetu w 1988 roku, stał się częścią Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych.
Władze (2020-2024)
Obecne kierownictwo Instytutu Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim w kadencji 2020-2024 przedstawia się następująco:
- Dyrektor: dr hab. Marek Kuźniak, prof. UWr,
- Zastępca dyrektora ds. nauki i finansów: dr hab. Wojciech Drąg, prof. UWr,
- Zastępca dyrektora ds. promocji i współpracy z otoczeniem: dr Katarzyna Sówka-Pietraszewska,
- Zastępca dyrektora ds. dydaktycznych: dr Maja Lubańska.
Poczet dyrektorów
Kierownicy Katedry
Na przestrzeni lat, instytut miał zaszczyt być prowadzonym przez wybitnych specjalistów, którzy kształtowali jego oblicze. Poniżej znajduje się lista kierowników Katedry:
- 1945-1946: dr Juliusz Krzyżanowski,
- 1946-1947: prof. dr hab. Jerzy Kuryłowicz,
- 1947-1950: dr Juliusz Krzyżanowski,
- 1950-1953: wakat,
- 1965-1969: prof. dr hab. Jan Łanowski,
- 1969-1975: dr (do 1971), dr hab. (od 1971) Jan Cygan.
Dyrektorzy Instytutu
Od momentu powołania Instytutu, jego dyrektorzy pełnili kluczowe funkcje, prowadząc instytut ku rozwojowi i innowacjom. Poniżej przedstawiono listę dyrektorów:
- 1975-1987: prof. dr hab. Jan Cygan,
- 1987-1992: doc. dr hab. Michał Post,
- 1992-1996: prof. dr hab. Jan Cygan,
- 1996-1997: dr hab. Tadeusz Piotrowski,
- 1997-2002: dr hab. Anna Michońska-Stadnik,
- 2002-2012: dr hab. (do 2010), prof. dr hab. (od 2010) Leszek Berezowski,
- od 2012: dr hab. Marek Kuźniak.
Historia
Początek historii Instytutu Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim sięga roku 1945, kiedy to powstał polski Uniwersytet Wrocławskiego oraz Politechnika Wrocławska. W ramach Wydziału Humanistycznego utworzono Katedrę Filologii Angielskiej, która miała swoją siedzibę w prawym skrzydle drugiego piętra budynku przy ulicy Szewskiej 49. Obecnie znajduje się tam Instytut Historyczny UWr. Niestety, w roku 1950, z powodu wprowadzania reformy szkolnictwa wyższego, doszło do podziału Wydziału Humanistycznego na Wydział Filologiczny oraz Wydział Filozoficzno-Historyczny, co spowodowało wstrzymanie naboru na studia z zakresu filologii angielskiej. W rezultacie, w 1953 roku, Katedra Filologii Angielskiej została oficjalnie zlikwidowana.
W 1965 roku Rada Wydziału Filologicznego podjęła decyzję o reaktywacji Katedry Filologii Angielskiej. Jej pierwsza siedziba znajdowała się w pokoju na czwartym piętrze budynku przy ulicy Szewskiej 50/51, gdzie obecnie funkcjonuje Instytut Kulturoznawstwa UWr. W roku 1970 Ministerstwo Szkolnictwa Wyższego zgodziło się na wznowienie naboru na kierunek filologia angielska od roku akademickiego 1970/1971, a siedzibę Katedry przeniesiono do dwóch pokoi na pierwszym piętrze w gmachu Wydziału Filologicznego przy Placu Nankiera 7, obok głównej klatki schodowej.
W 1975 roku, z okazji dziesiątej rocznicy reaktywacji katedry, zmieniono jej organizację. Katedra Filologii Angielskiej przekształciła się w Instytut Filologii Angielskiej. W 1992 roku instytut przeniósł się do swojej obecnej siedziby, która powstała na działkach nr 22 oraz w dawnym budynku Pod Złotym Berłem oraz działce nr 23.
Kierunki kształcenia
Instytut Filologii Angielskiej na Uniwersytecie Wrocławskim oferuje różnorodne kierunki kształcenia, dostosowane do potrzeb studentów zainteresowanych językiem angielskim oraz jego zastosowaniami w praktyce. W ramach programu studiów, Instytut umożliwia studiowanie na różnych poziomach edukacyjnych, w tym:
- 3-letnie studia licencjackie (I stopnia), które są dostępne zarówno w formie stacjonarnej, jak i niestacjonarnej,
- 2-letnie studia magisterskie (II stopnia), również w obu formach kształcenia.
Podczas studiów I i II stopnia studenci mają możliwość wyboru spośród trzech specjalizacji, które otwierają drzwi do różnych ścieżek zawodowych:
- specjalizacja filologiczna,
- specjalizacja tłumaczeniowa,
- specjalizacja język angielski w komunikacji profesjonalnej.
Od 2015 roku Instytut realizuje również międzynarodowe studia magisterskie w języku angielskim pod nazwą Empirical and Theoretical Linguistics (ETHEL). Program tych studiów trwa cztery semestry i obejmuje 800 godzin zajęć, co przekłada się na 120 punktów ECTS. Kształcenie opiera się na modularnym podejściu, co zapewnia studentom dużą swobodę w doborze kursów. Program nauczania podzielony jest na moduły podstawowe i specjalistyczne, które obejmują zagadnienia z zakresu:
- językoznawstwa teoretycznego,
- językoznawstwa stosowanego,
- psycholingwistyki.
Uczestnicy studiów mają do dyspozycji nowoczesne laboratoria psycholingwistyczne, w tym wyposażone w aparaturę EEG oraz okulografię. Ponadto, dostępne jest specjalistyczne oprogramowanie do przeprowadzania badań eksperymentalnych, takie jak Presentation, E-Prime oraz SPSS. Poza zajęciami teoretycznymi, studenci mają również możliwość zdobywania praktycznych umiejętności w laboratoriach, co przygotowuje ich do pracy jako technicy laboratoryjni. Dodatkowo, realizowane są ćwiczenia praktyczne w wydawnictwie, które wprowadzają w świat umiejętności lektorskich, edytorskich oraz organizacyjnych.
Instytut, w ramach Wydziału Filologicznego, prowadzi także studia doktoranckie, w których aktualnie kształci się ponad 20 doktorantów, oferując im możliwość rozwoju naukowego oraz wsparcia w badaniach.
Nie mniej istotne są Podyplomowe Studium Przekładu, które Instytut również realizuje, dostarczając uczestnikom specjalistycznej wiedzy niezbędnej w dziedzinie tłumaczeń.
Struktura organizacyjna
Zakład Językoznawstwa Angielskiego i Porównawczego
W ramach tego zakładu funkcjonuje zespół wybitnych pracowników, w tym:
- Kierownik: dr hab. Krzysztof Migdalski, prof. UWr,
- prof. dr hab. Piotr Chruszczewski,
- prof. dr hab. Tadeusz Piotrowski,
- prof. dr hab. Bożena Rozwadowska,
- dr Renata Barzycka-Szydełko,
- dr Adam Biały,
- dr Piotr Gulgowski,
- dr Krzysztof Hwaszcz,
- dr Hanna Kędzierska,
- dr Dorota Klimek-Jankowska,
- dr Maja Lubańska,
- dr Przemysław Pawelec,
- dr Katarzyna Sówka-Pietraszewska,
- dr Laura Suchostawska,
- dr Wojciech Witkowski.
Zakład Glottodydaktyki
Ten zakład zajmuje się metodyką nauczania języków obcych. Jego zespół składa się z:
- Kierownik: prof. dr hab. Anna Michońska-Stadnik,
- dr hab. Anna Mystkowska-Wiertelak, prof. UWr,
- dr Małgorzata Baran-Łucarz,
- dr Izabela Bartosz,
- dr Anna Czura,
- dr Małgorzata Jedynak,
- dr Lech Zabor,
- dr Anna Klimas,
- dr Agata Słowik-Krogulec,
- dr Lech Zdunkiewicz,
- mgr Marek Herda,
- mgr Radosław Siewierski,
- mgr Eleonora Imbierowicz,
- Elaine Horyza, M.A.,
- mgr Jason Schock.
Zakład Literatury Angielskiej i Studiów Porównawczych
W skład zespołu tego zakładu wchodzą:
- Kierownik: prof. dr hab. Ewa Kębłowska-Ławniczak,
- dr hab. Anna Budziak, prof. UWr,
- dr hab. Teresa Bruś, prof. UWr,
- dr hab. Justyna Deszcz-Tryhubczak, prof. UWr,
- dr hab. Wojciech Drąg, prof. UWr,
- dr hab. Dorota Kołodziejczyk,
- dr Paulina Pająk,
- dr Marcin Tereszewski.
Zakład Literatury i Kultury Amerykańskiej
W tym jednostce pracują:
- Kierownik: dr hab. Dominika Ferens, prof. UWr,
- dr hab. Zofia Kolbuszewska, prof. UWr,
- dr hab. Katarzyna Nowak-McNeice, prof. UWr,
- dr hab. Mateusz Świetlicki,
- dr hab. Agata Zarzycka,
- dr Elżbieta Klimek-Dominiak,
- mgr Anna Pilińska.
Zakład Translatoryki
Zespół tego zakładu składa się z:
- Kierownik: dr hab. Michał Garcarz, prof. UWr,
- prof. dr hab. Leszek Berezowski,
- dr hab. Marek Kuźniak, prof. UWr,
- dr hab. Michał Szawerna,
- dr hab. Marcin Walczyński,
- dr Piotr Czajka,
- dr Maciej Litwin,
- dr Jacek Woźny.
Pracownia Literatury oraz Kultury Dziecięcej i Młodzieżowej
Tę pracownię prowadzi:
- Kierownik: dr hab. Mateusz Świetlicki.
Pracownia Badań Płci Kulturowej
Na czele tej jednostki stoi:
- Kierownik: dr Elżbieta Klimek-Dominiak.
Pracownia Fonetyki i Fonologii
Ta pracownia jest prowadzona przez:
- Kierownik: dr Przemysław Pawelec.
Pracownia Badań Eksperymentalnych nad Językiem
Kierownikiem tej jednostki jest:
- Kierownik: dr Dorota Klimek-Jankowska.
Pracownia Badań nad Pisarstwem Autobiograficznym XX i XXI wieku
W przodującej roli w tej pracowni znajduje się:
- Kierownik: dr hab. Teresa Bruś, prof. UWr.
Pracownia Studiów Postkolonialnych
Tę pracownię prowadzi:
- Kierownik: dr hab. Dorota Kołodziejczyk.
Pracownia Badań nad Ponglishem i Nowymi Odmianami Języków
Na czele tej pracowni stoi:
- Kierownik: dr hab. Michał Garcarz, prof. UWr.
Biblioteka Instytutu Filologii Angielskiej
W bibliotece pracują:
- Kierownik: mgr Ewa Jangas,
- mgr Anna Rękas,
- mgr Dorota Taboł,
- dr Maciej Paprocki,
- Alina Jankowska.
Przypisy
- Struktura [online], Wydział Neofilologii [dostęp 24.09.2024 r.]
- dr hab. Mateusz Świetlicki [online], Instytut Filologii Angielskiej [dostęp 12.03.2024 r.]
- Informacje na stronie Biblioteki Głównej UWr [on-line] [dostęp 19.02.2016 r.]
- Informacje dotyczące siedziby IFA UWr na stronie Stowarzyszenia Wratislaviae Amici [on-line] [dostęp 19.02.2016 r.]
- Instytut Filologii Angielskiej w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 19.02.2016 r.]
- Jednostki Uniwersytetu Wrocławskiego [online], Uniwersytet Wrocławski [dostęp 26.11.2021 r.]
- Instytut Filologii Angielskiej [online], ifa.uni.wroc.pl [dostęp 09.09.2021 r.]
- dr hab. Wojciech Drąg [online] [dostęp 17.04.2021 r.]
- Stan na 30.11.2011 roku, – źródło BIP UWr. bip.biuletyn.info.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 21.02.2014 r.]
- Struktura organizacyjna IFA UWr. ifa.uni.wroc.pl. [dostęp 06.11.2012 r.]
- a b c d Historia IPs UWr. ifa.uni.wroc.pl. [dostęp 06.11.2012 r.]
- a b c Oferta edukacyjna IFA UWr na rok akademicki 2011/12. ifa.uni.wroc.pl. [dostęp 06.11.2012 r.]
Pozostałe obiekty w kategorii "Uczelnie":
Oratorium Muzyczne | Instytut Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego | Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu | Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego | Akademia Wychowania Fizycznego im. Polskich Olimpijczyków we Wrocławiu | Dom Akademicki „Kredka” we Wrocławiu | Uniwersytet Dolnośląski DSW we Wrocławiu | Uniwersytet Wrocławski | Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego | Wydział Filologiczny Uniwersytetu Wrocławskiego | Instytut Pedagogiki Uniwersytetu Wrocławskiego | Katedra Filologii Niderlandzkiej im. Erazma z Rotterdamu Uniwersytetu Wrocławskiego | Aula Leopoldina | Zespół budynków Politechniki Wrocławskiej D1 i D2 | Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów (OFM) we Wrocławiu | Wyższa Szkoła Sportu we Wrocławiu | Wyższa Szkoła Prawa we Wrocławiu | Wyższa Szkoła Kształcenia Zawodowego we Wrocławiu | Wyższa Szkoła Informatyki i Zarządzania „Copernicus” we Wrocławiu | Wyższa Szkoła Humanistyczna we WrocławiuOceń: Instytut Filologii Angielskiej Uniwersytetu Wrocławskiego