Marek Andrzej Natusiewicz, urodzony 1 sierpnia 1952 roku we Wrocławiu, to postać, która odegrała znaczącą rolę w polskim środowisku akademickim oraz społecznym. Jako polski urbanista, uzyskał stopień doktora na Politechnice Wrocławskiej, gdzie jego prace badawcze i dydaktyczne przyczyniły się do rozwoju tej dziedziny.
W dalszym etapie swojej kariery, Marek Natusiewicz znalazł się w gronie wykładowców Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodszymi pokoleniami studentów.
W kontekście historycznym, Natusiewicz był również aktywnym działaczem NSZZ „Solidarność” w latach 1980-1988. W okresie stanu wojennego skutecznie współpracował z organizacją Solidarność Walcząca, stając się istotnym głosem w dążeniu do zmian społecznych w Polsce.
Należy również zaznaczyć, że Marek Natusiewicz jest bratanek Janiny Natusiewicz-Mirer, która tragicznie zginęła w katastrofie lotniczej w pobliżu lotniska w Smoleńsku 10 kwietnia 2010 roku.
Życiorys
Wykształcenie i działalność zawodowa
Marek Andrzej Natusiewicz jest synem Ryszarda i Alicji z domu Pałysińskich, odznaczającej się aktywnym uczestnictwem w Powstaniu Warszawskim. Jego edukacja obejmowała lata 1971-1977, kiedy to studiował na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej. Po pomyślnym zdaniu egzaminu dyplomowego zdobył tytuł magistra nauk technicznych, co umożliwiło mu podjęcie pracy w Wojewódzkim Biurze Planowania, które później przekształcono w Wojewódzkie Biuro Planowania Przestrzennego we Wrocławiu. W 1988 roku zrezygnował z etatu, kierując swoją uwagę na rozwój własnych projektów wydawniczych w ramach spółki Urbanistyka Sp. z o.o.
W roku 2000 piastował funkcję komisarza Biura EXPO w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Przez lata 1997–2001 był ekspertem Komisji Rozwoju Przestrzennego i Architektury Rady Miejskiej Wrocławia. Od 2006 roku prowadzi wykłady na Wyższej Szkole Humanistycznej we Wrocławiu. W 2012 roku uzyskał stopień naukowy doktora w oparciu o swoją pracę naukową poświęconą zagospodarowaniu przestrzennemu Placu Społecznego we Wrocławiu.
Oprócz tego, jest autorem oraz współautorem ponad 200 publikacji, w których znalazła się twórczość architekta prof. Ryszarda Natusiewicza. Razem z nim stworzył koncepcję kościoła św. Judy Tadeusza w Jeleniej Górze-Czarnem.
Działalność opozycyjna w okresie PRL
W wrześniu 1980 roku Marek Natusiewicz objął stanowisko przewodniczącego Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkim Biurze Planowania Przestrzennego we Wrocławiu. Pod koniec tego samego roku został wybrany przewodniczącym Komisji Zakładowej, pełniąc tę rolę aż do 13 grudnia 1981 roku. Po wprowadzeniu stanu wojennego był jednym z twórców Tajnej Komisji Zakładowej (TKZ) w WBPP i intensywnie współpracował z Regionalnym Komitetem Strajkowym. Od jesieni 1982 roku współpracował również z Solidarnością Walczącą, zgodnie z decyzjami TKZ.
Był inicjatorem powołania zakładowej biblioteki podziemnych wydawnictw oraz współpracował z redakcyjnych podziemnych pism, takich jak „Z Dnia na Dzień” (I-III 1982), „Replika” (1982-1983) oraz Niezależna Agencja Fotograficzna Dementi (1982-1983). Jego działania obejmowały nagrywanie i dystrybucję literatury oraz artykułów z prasy, w tym prac takich autorów jak Czesław Bielecki, znany z publikacji w paryskiej „Kulturze”.
17 listopada 1983 roku został aresztowany w związku z korespondencją, którą prowadził pod pseudonimem „Fox”. Dotyczyła ona działalności nielegalnej grupy osób w ramach studia fotograficznego. Po aresztowaniu za jego działalność w 1984 roku wydano wyrok, skazujący go na 1,5 roku więzienia, co związane było z kierowaniem nieautoryzowaną agencją fotograficzną Nafta, która wspierała podziemne struktury Solidarności. Po amnestii, 25 lipca 1984 roku, został zwolniony z odbywania reszty kary.
Następnie, 17 lutego 1984 roku, utracił etat w WBPP, lecz po wyjściu z zakładu karnego podjął działania mające na celu przywrócenie do pracy. Udało mu się zrealizować ustną umowę z dyrekcją i 1 października 1984 roku wrócić do zawodu, po decyzji Okręgowego Sądu Pracy, który potwierdził, że ustna umowa była ważna.
Działalność publiczna w III RP
W latach 2001–2005 Natusiewicz był dyrektorem biura poselskiego Antoniego Stryjewskiego (LPR/Ruch Katolicko-Narodowy). Ponadto wielokrotnie uczestniczył w wyborach politycznych, starając się zdobyć mandat w Sejmie oraz w Radzie Miejskiej we Wrocławiu. Od 2018 roku jest członkiem Rady Instytutu Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka. Jego aktywność obejmowała również udział w panelach dyskusyjnych, takich jak Forum G2 czy Uniwersytet Letni w Krasiczynie, gdzie chętnie dzielił się swoimi spostrzeżeniami oraz doświadczeniem.
Odznaczenia i wyróżnienia
W 2017 roku, z rąk Sekretarza Stanu w KPRP Andrzeja Dery, Marek Andrzej Natusiewicz otrzymał zaszczytne odznaczenie, które zostało przyznane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę. Było to Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski.
Następnie, 30 czerwca 2017 roku, odebrał z rąk wiceprezesa Instytutu Pamięci Narodowej, Jana Bastera, kolejne odznaczenie – Krzyż Wolności i Solidarności.
W 2020 roku, postanowieniem Prezydenta RP Andrzeja Dudy, Natusiewicz został uhonorowany Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości.
Przypisy
- Instytut Pamięci Narodowej, Natusiewicz Marek Andrzej [online], Encyklopedia Solidarności [dostęp 04.03.2024 r.]
- Marek Natusiewicz wybory 2015 do sejmu (Wrocław) - KWW Grzegorza Brauna [online], wnp.pl [dostęp 04.03.2024 r.]
- Kandydaci na radnych we Wrocławiu [online], Wroclaw.pl, 04.03.2024 r. [dostęp 04.03.2024 r.]
- Wybory 2005 [online], wybory2005.pkw.gov.pl [dostęp 04.03.2024 r.]
- Projekt Trójmorza a gospodarka - B.Daszyńska-Muzyczka, A.Zybertowicz, M.Natusiewicz, K.Domarecki. [dostęp 04.03.2024 r.]
- dr inż. Marek Natusiewicz – FORUM G2 – Gospodarka, Geopolityka, Innowacje [online] [dostęp 04.03.2024 r.]
- Krasiczyn 2022: Wojna na Ukrainie wymusza zmianę sposobu myślenia o bezpieczeństwie Europy Środkowej | Instytut Felczaka Intézet [online], kurier.plus [dostęp 04.03.2024 r.]
- Mariusz Urban, Odznaczenia państwowe dla zasłużonych działaczy opozycji demokratycznej, [w:] strona internetowa [online], Kancelaria Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej [dostęp 04.03.2024 r.]
- Krzyż Wolności i Solidarności, Uroczystość wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności w Dolnośląskim Urzędzie Wojewódzkim – Wrocław, 30.06.2017 r. [online], Krzyż Wolności i Solidarności [dostęp 04.03.2024 r.]
- Marek Natusiewicz, Zagospodarowanie przestrzeni Placu Społecznego we Wrocławiu w opracowaniach architektonicznych, planistycznych i konkursowych, Elżbieta Trocka-Leszczyńska, Politechnika Wrocławska, 2012 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jan Jessenius | Walter Laqueur | Hans Galinsky | Christian Wolff | Mikołaj Szołtysek | Grzegorz Barasiński | Ryszard Jarosław Piotrowski | Norbert Elias | Jan Harasimowicz | Beata Ociepka | Marian Bielecki (historyk) | Bogusław Fiedor | Małgorzata Starosta | Łukasz Kamiński | Dariusz Kaliszuk | Bogusław Czechowicz | Światosław Gal | Katarzyna Rostek | Michael O. Rabin | Piotr BilerOceń: Marek Andrzej Natusiewicz