Bogusław Fiedor, urodzony 26 czerwca 1946 roku we Wrocławiu, to wybitny polski ekonomista, który wyróżnia się w kilku dziedzinach. Jego główne obszary specjalizacji obejmują ekonomię środowiska, historię myśli ekonomicznej oraz mikroekonomię.
Fiedor jest również nauczycielem akademickim, ściśle związanym z Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu. W latach 2005–2012 sprawował funkcję rektora tej uczelni, co jest znaczącym osiągnięciem w jego karierze naukowej.
Oprócz pracy akademickiej, Fiedor pełnił też rolę Zastępcy Przewodniczącego Rady Naukowej Instytutu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk, co świadczy o jego wpływie na rozwój nauk ekonomicznych w Polsce.
Życiorys
Urodziny Bogusława Fiedora miały miejsce w 1946 roku w Wrocławiu, gdzie jego rodzina osiedliła się po zakończeniu II wojny światowej. To w tym mieście ostatecznie związał on zarówno swoje życie osobiste, jak i karierę zawodową. Ukończył tu kolejno szkołę podstawową oraz średnią, a następnie podjął studia ekonomiczne w Wyższej Szkole Ekonomicznej we Wrocławiu (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny), gdzie zdobył tytuł magistra.
Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę na swojej uczelni jako pracownik naukowy, zaczynając od stanowiska asystenta. Z czasem awansował na adiunkta, a potem na profesora nadzwyczajnego, a w końcu profesora zwyczajnego. W 1975 roku uzyskał stopień doktora nauk ekonomicznych, również na macierzystej uczelni, gdzie w 1986 roku zdobył kolejny stopień naukowy – doktora habilitowanego. W 1991 roku prezydent Lech Wałęsa nadał mu tytuł profesora nauk ekonomicznych.
Na przestrzeni lat Bogusław Fiedor pełnił wiele ważnych funkcji organizacyjnych w wrocławskiej uczelni ekonomicznej. W 1991 roku objął stanowisko dyrektora Instytutu Ekonomii, a pięć lat później zdecydował się również na kierowanie Katedrą Ekonomii Ekologicznej tamże. Od 1993 roku, regularnie zasiadał w Komisji Zagranicznej Senatu uczelnianego. W latach 2005–2012 był rektorem uczelni, zaś za jego kadencji Akademia Ekonomiczna im. Oskara Langego została przekształcona w Uniwersytet Ekonomiczny.
W okresie od 2012 do 2016 roku pełnił funkcję prorektora ds. współpracy z zagranicą. Bogusław Fiedor uczył także na prywatnych uczelniach, takich jak Wyższa Szkoła Bankowa w Poznaniu oraz Wyższa Szkoła Bankowa we Wrocławiu.
Członkostwo Bogusława Fiedora w licznych towarzystwach naukowych w Polsce przyniosło mu dodatkowe uznanie. Był m.in. członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk oraz Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów. W latach 2010–2012 przewodniczył Konferencji Rektorów Uczelni Wrocławia, Opola, Częstochowy i Zielonej Góry, a także przewodniczył Komisji Ekonomicznej Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP). W latach 2011-2015 był członkiem prezydium Komitetu Nauk Ekonomicznych Polskiej Akademii Nauk.
Dorobek naukowy i odznaczenia oraz nagrody
Badania, które prowadzi, koncentrują się na mnogości tematów, w tym na klasyfikacji teorii ekonomicznych, klasyfikacji wzrostu gospodarczego, polityki ekologicznej oraz harmonizacji prawa w Polsce. Ponadto zajmuje się regulacjami, standardami oraz instytucjami w dziedzinie ochrony środowiska. Do tej pory miał wielki wkład w rozwój nauki, promując 12 doktorów w swojej dziedzinie.
Bogusław Fiedor jest autorem imponującej liczby około 360 publikacji naukowych, z czego 22 to książki oraz monografie, w których znaczna część zarówno jego, jak i współautorów, wnosi ważne treści. Wśród jego najważniejszych publikacji można wymienić:
- Teoria innowacji: krytyczna analiza współczesnych koncepcji niemarksistowskich, Warszawa 1979,
- Przyczynek do ekonomicznej teorii zanieczyszczenia i ochrony środowiska, Wrocław 1990,
- Kierunki rozwoju współczesnej ekonomii, Wrocław 1991; współautor,
- Samorząd terytorialny a ochrona środowiska: aspekty ekonomiczne, organizacyjne i finansowe, Wrocław 1992,
- Ekologiczne uwarunkowania wzrostu gospodarczego w ujęciu współczesnej teorii ekonomii, Białystok-Kraków 1993; współautor,
- Polityka ekologiczna w gospodarce rynkowej, Wrocław 1999,
- Podstawy ekonomii środowiska i zasobów naturalnych, Warszawa 2002,
- Wkład transformacji do teorii ekonomii, Warszawa 2006,
- Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna INVEST-PARK: bilans pierwszej dekady, wpływ na region i perspektywy rozwoju, Wrocław 2007,
- Ekonomiczno-ekologiczne aspekty ochrony środowiska w gospodarce wodno-ściekowej, Wrocław 2010.
Warto również zauważyć, że Bogusław Fiedor zdobył wiele znaczących odznaczeń oraz nagród, w tym:
- Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski,
- Złoty Krzyż Zasługi,
- Srebrny Krzyż Zasługi,
- Srebrna Odznaka Zasłużonego Działacza Kultury Fizycznej,
- Nagroda Ministra Edukacji Narodowej – przyznawana aż pięciokrotnie (1977, 1981, 1993, 2001, 2003).
Przypisy
- Katowice/ Prof. Bogusław Fiedor doktorem honoris causa Uniwersytetu Ekonomicznego [dostęp 17.11.2022 r.]
- Profesor zw. dr hab. Bogusław Fiedor − Prorektor ds. Współpracy z Zagranicą w kadencji 2012-2016, UE we Wrocławiu [dostęp 20.06.2013 r.]
- Prof. dr hab. Bogusław Fiedor, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 20.06.2013 r.]
- Rada naukowa INP PAN, Instytut Nauk Ekonomicznych PAN [dostęp 28.12.2013 r.]
- Prezydium. www.kne.pan.pl. [dostęp 31.10.2015 r.]
- Dane na podstawie katalogu Biblioteki Głównej UE we Wrocławiu, stan na VI 2013 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Marian Bielecki (historyk) | Marek Andrzej Natusiewicz | Jan Jessenius | Walter Laqueur | Hans Galinsky | Christian Wolff | Mikołaj Szołtysek | Grzegorz Barasiński | Ryszard Jarosław Piotrowski | Norbert Elias | Małgorzata Starosta | Łukasz Kamiński | Dariusz Kaliszuk | Bogusław Czechowicz | Światosław Gal | Katarzyna Rostek | Michael O. Rabin | Piotr Biler | Joanna Mąkol | Janusz SłodczykOceń: Bogusław Fiedor