Janusz Słodczyk


Janusz Andrzej Słodczyk, urodzony w 1950 roku we Wrocławiu, to wybitny polski geograf oraz ekonomista. Jego prace koncentrują się głównie na geografii ekonomicznej i planowaniu przestrzennym, dziedzinach, które wymagają zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznego podejścia do rozwiązywania złożonych problemów przestrzennych.

Jako nauczyciel akademicki, Janusz Słodczyk jest związany z Uniwersytetem Opolskim, gdzie dzieli się swoją wiedzą oraz doświadczeniem z młodymi adeptami nauk geograficznych i ekonomicznych.

Życiorys

Janusz Słodczyk, urodzony w rodzinie z medycznymi tradycjami, od najmłodszych lat był otoczony wpływami edukacyjnymi. Jego rodzice, obaj lekarze, mieli znaczący wpływ na jego późniejsze wybory życiowe. Po ukończeniu studiów na Akademii Medycznej we Wrocławiu rodzina osiedliła się na krótko w Opolu, a następnie przeniosła się do Bytomia. W wieku czterech lat Słodczyk wraz z rodzicami zamieszkał w Nysie. Jako piętnastolatek, po awansie ojca, ponownie przeprowadził się do Opola, gdzie w 1969 roku zdał maturę w I Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika.

Po zakończeniu nauki w liceum, rozpoczął studia z zakresu geografii na Uniwersytecie Wrocławskim. Jego praca magisterska powstała pod okiem znanego profesora Stefana Golachowskiego, a po jego odejściu, kontynuował ją pod przewodnictwem dra Jana Łobody. Po ukończeniu studiów, wraz z żoną osiedlili się w domku asystenckim przy ul. Szczytnickiej we Wrocławiu, gdzie Janusz pisał pracę doktorską na Wydziale ArchitekturyPolitechniki Wrocławskiej, pod czujnym okiem architekta prof. Tadeusza Zipsera. W 1978 roku obronił doktorat i wkrótce po tym przeniósł się z żoną do Opola, gdzie rozpoczął pracę na Wyższej Szkole Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich.

Słodczyk szybko zajął kluczowe stanowiska, odgrywając znaczącą rolę w kształtowaniu kierunków ekonomicznych na WSP oraz później na Uniwersytecie Opolskim. W latach 1989-1992 był wicedyrektorem Instytutu Nauk Ekonomicznych, a po przekształceniu go w wydział w 1992 roku, objął funkcję jego pierwszego dziekana aż do 1999 roku. Później, pełniąc rolę prodziekana, zdobywał nowe doświadczenia, łącząc pracę na uczelni z odbywaniem staży naukowych w Stanach Zjednoczonych oraz Niemczech. W 1989 roku zdał kolokwium habilitacyjne na Politechnice Wrocławskiej, uzyskując stopień naukowy doktora habilitowanego, a w 2003 roku, z rąk prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

W latach 2002-2005 pełnił funkcję prorektora Uniwersytetu Opolskiego ds. nauki i współpracy z zagranicą. Po zakończeniu kadencji, wrócił do pełnienia roli dziekana Wydziału Ekonomicznego, gdzie jednocześnie kierował Katedrą Geografii Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej. Dodatkowo, swoje zainteresowania naukowe kontynuował na Wydziale Ekonomicznym Katedry Badań Strategicznych i Regionalnych Wyższej Szkoły Zarządzania i Administracji w Opolu. W 2012 roku, Słodczyk został ponownie wybrany na prorektora Uniwersytetu Opolskiego ds. nauki i finansów i pełnił tę funkcję do 2019 roku. Zwieńczeniem jego kariery było objęcie dyrektorskiego stanowiska w nowo powołanym Instytucie Geografii Społeczno-Ekonomicznej i Gospodarki Przestrzennej na Wydziale Ekonomicznym UO.

Wybrane publikacje

W tej sekcji przedstawiamy wybrane publikacje Janusza Słodczyka, które stanowią istotny wkład w badania nad przestrzenią miejską oraz zarządzaniem gospodarczym. Każda z pozycji podkreśla różnorodność tematów oraz podejście autora do problematyki urbanistycznej.

  • Przestrzeń miasta i jej przeobrażenia, wyd. UO, Opole 2001,
  • Projektowanie kierunków rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw w wybranych ośrodkach województwa opolskiego, pod red. Brygidy Grzeganek-Więcek i Janusza Słodczyka, wyd. WE UO, Opole 1996,
  • Ekologiczne aspekty gospodarki miejskiej i nowe instrumenty w zarządzaniu miastem, wyd. UO, Opole 2000,
  • Społeczne, gospodarcze i przestrzenne przeobrażenia miast, wyd. UO, Opole 2000,
  • Przemiany bazy ekonomicznej i struktury przestrzennej miast, wyd. UO, Opole 2002,
  • Zarządzanie gospodarką miejską i prawne podstawy funkcjonowania miasta, pod red. Janusza Słodczyka i Zbigniewa Jakubczyka, wyd. UO, Opole 2002.

Przypisy

  1. Informacja dotycząca habilitacji na prywatnej stronie prof. J. Słodczyka [on-line] [dostęp 20.10.2019 r.]
  2. Informacja na stronie WE UO [on-line] [dostęp 20.10.2019 r.]
  3. Nowe władze UO. Znamy już prorektorów, artykuł w NTO z 30.03.2012 r. [on-line] [dostęp 31.03.2012 r.]
  4. Dane biograficzne na stronie UO. uni.opole.pl. [dostęp 16.02.2012 r.]
  5. Prof. Janusz Słodczyk, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 06.01.2009 r.]
  6. S. Nicieja, Alma Mater Opoliensis: ludzie, fakty, wydarzenia, Opole 2004 r., s. 392.
  7. S. Nicieja, op. cit., s. 393.
  8. S. Nicieja, op. cit., s. 393-394.

Oceń: Janusz Słodczyk

Średnia ocena:4.85 Liczba ocen:17