Ryszard Herbut


Ryszard Herbut, urodzony 8 lutego 1951 roku w Wrocławiu, był wybitnym przedstawicielem polskiej nauki prawniczej i politologicznej. Jego życie zawodowe zakończyło się 2 października 2024 roku w Wałbrzychu, pozostawiając po sobie znaczący dorobek intelektualny.

W ciągu swojej kariery Ryszard Herbut specjalizował się w wielu dziedzinach, w tym w partycypacji politycznej, socjologii partii oraz systemach politycznych, a także ich współczesnych formach. Jego głębokie zrozumienie tych zagadnień sprawiło, że stał się cenionym nauczycielem akademickim.

Był związany z instytucjami edukacyjnymi we Wrocławiu, Legnicy oraz Wałbrzychu, gdzie dzielił się swoją wiedzą i doświadczeniem z licznie gromadzącymi się studentami, inspirując ich do myślenia krytycznego oraz zgłębiania istoty polityki i prawa.

Życiorys

Ryszard Herbut, urodzony w 1951 roku we Wrocławiu, rozpoczął swoją edukację od studiów prawniczych, które odbywał na Wydziale Prawa i AdministracjiUniwersytetu Wrocławskiego. Po ich ukończeniu w 1973 roku uzyskał tytuł magistra. W 1980 roku, po obronie pracy dotyczącej „Konstytualizacji kierowniczej roli partii komunistycznej w państwach socjalistycznych”, otrzymał stopień naukowy doktora nauk politycznych w Instytucie Nauk Politycznych UWr, pracując pod nadzorem prof. Kazimierza Działochy.

W 1996 roku z kolei, na podstawie rozprawy „Systemy partyjne w Europie Zachodniej – ciągłość i zmiana. Studium porównawcze”, zdobył stopień doktora habilitowanego na Wydziale Nauk Społecznych UWr. Działalność zawodowa na uczelni rozpoczęła się w 1975 roku w Instytucie Nauk Politycznych, gdzie z czasem awansował na stanowisko profesora nadzwyczajnego w 1997 roku, a następnie profesora zwyczajnego. W 2003 roku otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych.

W latach 1984-1990 przebywał w Australii, gdzie rozpoczął studia podyplomowe w zakresie „Migration Studies”. Po powrocie do Polski, wznowił pracę w Instytucie Politologii UWr, a od 1997 roku pełni funkcję kierownika Zakładu Polityki Administracyjnej i Służb Publicznych. Był również członkiem Senatu Uniwersytetu Wrocławskiego oraz koordynatorem Europejskiego Projektu Strukturalnego (JEP) w latach 1996-1997, w ramach którego współpracował z pięcioma uczelniami zachodnimi i trzema polskimi uniwersytetami.

JEP miał na celu reorganizację struktury procesu dydaktycznego w polskich instytucjach i ujednolicenie programowe, co przyczyniło się do rozwoju modelu inicjatyw dydaktycznych Erasmus. Od 2005 roku Herbut pełni rolę dyrektora Instytutu Politologii UWr. Poza tym prowadził wykłady w szkołach wyższych w Wałbrzychu (w latach 1998–2005) oraz w Legnicy od 1998 roku, gdzie kierował Zakładem Współczesnych Systemów Politycznych i był członkiem Senatu Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej przez trzy lata do 2002 roku.

Dorobek naukowy

Dorobek naukowy Ryszarda Herbuta obejmuje liczne publikacje, w których znalazło się kilkadziesiąt pozycji. Warto wyróżnić piętnaście książek, które są efektem jego autorstwa lub współautorstwa, szczególnie w dziedzinie politologii.

Wśród jego najważniejszych prac znajdują się dwie, które znacząco wpisały się w historię polskiej politologii. Pierwszą z nich jest Leksykon politologii, redagowany przez Andrzeja Antoszewskiego oraz Ryszarda Herbuta (wydanie VI, Wrocław 2002), który został uhonorowany nagrodą przez MEN oraz Wydział Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Drugim istotnym dziełem jest Systemy polityczne współczesnego świata, również współautorstwa Andrzeja Antoszewskiego (Gdańsk 2001), które uzyskało nagrodę przyznaną przez Polską Akademię Nauk.

Wszystkie te prace cechowały się nowoczesnym podejściem do badanych zagadnień. Ryszard Herbut był jednym z pionierów, którzy wprowadzili i rozwijali wiele ważnych kategorii związanych z partiami oraz systemami partyjnymi w Polsce. Do najważniejszych z nich należy podział socjopolityczny, mechanizm oraz format systemu partyjnego, a także funkcjonalne i strukturalne podejścia do partii politycznej.

Życie prywatne

Privatne życie Ryszarda Herbuta było zróżnicowane i ciekawe. Do jego pasji, które wykraczały poza sferę zawodową, należały marynistyka, modelarstwo oraz żeglarstwo.

W 1974 roku ożenił się z Małgorzatą, prawnikiem, która zmarła w 2012 roku. Para miała jedno dziecko, syna Macieja, urodzonego w 1980 roku.

Po rozstaniu z pierwszą żoną, Ryszard zawarł drugi związek małżeński z Magdaleną, która również miała swoje wyspecjalizowane wykształcenie, zdobywając tytuł politologa. Z tego związku również urodził się syn Antoni.

Przypisy

  1. KarolinaK. Kwiatek, Nie żyje wieloletni wykładowca Uniwersytetu Wrocławskiego. Profesor Ryszard Herbut zmarł w wieku 73 lat [online], www.gazetawroclawska.pl, 03.10.2024 r. [dostęp 03.10.2024 r.]
  2. Systemy partyjne w Europie Zachodniej – ciągłość i zmiana. Studium porównawcze w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska [dostęp 01.04.2012 r.]
  3. Informacja na stronie IP UWr [online] [dostęp 01.04.2012 r.]
  4. Prof. dr hab. Ryszard Jan Herbut, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.07.2011 r.]
  5. Prof. Ryszard Jan Herbut, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 12.07.2011 r.]
  6. a b c d Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 9, Nr 5 (86), maj 2003, s. 21.
  7. kondolencje dla profesora z 10.01.2012 r.

Oceń: Ryszard Herbut

Średnia ocena:4.82 Liczba ocen:11