Dorota Sidorowicz-Mulak


Dorota Sidorowicz-Mulak, urodzona w 1972 roku, jest uznawanym literaturoznawcą oraz bibliologiem, który posiada znaczną wiedzę w obszarze historii bibliotek. Jej specjalizacja obejmuje badania proweniencyjne oraz zagadnienia związane z stratami bibliotecznymi dóbr kultury, które miały miejsce w czasie II wojny światowej.

Uzyskała tytuł doktora nauk humanistycznych, a od 2020 roku pełni funkcję wicedyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich. Jej praca naukowa i zaangażowanie na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego zostały docenione w 2024 roku, kiedy to została uhonorowana odznaką honorową Międzynarodowego Ośrodka Szkolenia i Badań nad Dziedzictwem Kultury w Zagrożeniu przy Ministerstwie Obrony Narodowej.

Sukcesy Doroty Sidorowicz-Mulak wskazują na jej znaczącą rolę w dziedzinie ochrony kultury oraz badania złożonych relacji między historią a bibliotekami w kontekście wojennych zniszczeń.

Życiorys

Urodzona w Wrocławiu, Dorota Sidorowicz-Mulak jest znaną postacią w dziedzinie polonistyki. V Liceum Ogólnokształcące im. gen. Jakuba Jasińskiego we Wrocławiu to szkoła, w której rozpoczęła swoją edukację. W roku 1995 uzyskała dyplom z polonistyki na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Wrocławskiego, co otworzyło jej drogę do kariery akademickiej.

W 2014 roku Dorota obroniła pracę doktorską, która nosiła tytuł „Czasopiśmiennictwo Piotra Świtkowskiego w kręgu kultury niemieckiej”. Praca ta została napisana pod czujnym okiem znanego nauczyciela akademickiego, dr. hab., prof. UWr Marcina Cieńskiego, i dotyczyła ważnych aspektów kultury niemieckiej.

Warto również wspomnieć, że Dorota Sidorowicz-Mulak pochodzi z rodziny o bogatych tradycjach. Jest córką Władysława Sidorowicza, który pełnił funkcję ministra zdrowia i opieki społecznej oraz senatora. Jej matka, Irena z domu Dostal, była lekarzem psychiatrą. Tragiczna historia rodzinna dopełnia biografię Doroty — jej dziadek, Janusz Dostal, był więźniem KL Auschwitz podczas II wojny światowej.

Praca zawodowa i naukowa

Od 1996 roku Dorota Sidorowicz-Mulak pełni swoje obowiązki w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich. Rozpoczęła jako pracownik, a w 2005 roku objęła stanowisko kierownika Działu Starych Druków. Od 2020 roku piastuje funkcję wicedyrektora ds. Biblioteki Ossolineum.

Jest inicjatorką oraz koordynatorką ogólnopolskiej Proweniencyjnej Grupy Roboczej, która działa od 2016 roku. W swoim dorobku posiada także organizację wystaw, takich jak „Złota epoka Jagiellonów”, prezentowanej w Ossolineum w 2020 roku oraz „Wszystkie modlitwy Rzeczpospolitej” podczas Brave Festival w 2009 roku. Dodatkowo, pełni funkcję tutorki w programie stypendialnym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Gaude Polonia od 2017 roku.

W zakresie swojej działalności naukowej, bada historię książki dawnej oraz bibliotek, ze szczególnym uwzględnieniem strat wojennych, które dotknęły polskie dziedzictwo biblioteczne. Zajmuje się również tegumentologią. Dorota Sidorowicz-Mulak jest autorką kilkudziesięciu prac naukowych, redaktorem zbiorów monograficznych oraz recenzentem w takich wydawnictwach, które wydają prace ciągłe. Ponadto, uczestniczy w projektach badawczych i dokumentacyjnych realizowanych w ramach programów Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Unii Europejskiej.

Pełniąc rolę przewodniczącej polskiej Proweniencyjnej Grupy Roboczej oraz będąc członkinią m.in. Polskiego Komitetu Programu UNESCO „Pamięć Świata”, a także Rady ds. Narodowego Zasobu Bibliotecznego przy Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Dorota jest również aktywna w Towarzystwie Badań nad Wiekiem Osiemnastym. Współpracuje z międzynarodowymi instytucjami, takimi jak Consortium of European Research Libraries, Provenienzforschung und Restitution – Bibliotheken, Oxford Bibliographical Society oraz Gesher Galicia.

Przypisy

  1. {{{tytuł}}} [online], mosibndkwz.wp.mil.pl [dostęp 29.05.2024 r.]
  2. Proweniencyjna Grupa Robocza [online], Biblioteka Ossolineum [dostęp 29.05.2024 r.]
  3. Polski Komitet Programu UNESCO Pamięć Świata – Pamięć Polski [online], pamiecpolski.archiwa.gov.pl [dostęp 29.05.2024 r.]
  4. Struktura organizacyjna ZNiO – Ossolineum [online], pl/index.php [dostęp 19.06.2021 r.]
  5. Dr Dorota Iwona Sidorowicz-Mulak, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 18.06.2021 r.]
  6. Rozmowa Faktów: 25.09.2020 [online], tvp.pl [dostęp 19.06.2021 r.]
  7. http://www.mkidn.gov.pl/media/_img/content2017/zakonczenie-min.pdf
  8. https://web.archive.org/web/20210611142902/https://bip.mkdnis.gov.pl/media/dziennik_urzedowy/MK,DNiS%20Dz.%20Urz%20(k)%20p%202_2020.pdf

Oceń: Dorota Sidorowicz-Mulak

Średnia ocena:4.61 Liczba ocen:9