Katarzyna Żukrowska


Katarzyna Ida Żukrowska, urodzona 12 kwietnia 1949 roku we Wrocławiu, jest wysoko cenioną postacią w obszarze ekonomii oraz politologii. Jej specjalizacja obejmuje międzynarodowe stosunki gospodarcze i polityczne, co czyni ją ekspertem w tej dziedzinie.

Jako profesor nauk ekonomicznych, Katarzyna Żukrowska przyczyniła się do rozwoju wiedzy na temat dynamicznych relacji między państwami oraz mechanizmów gospodarczych, które kształtują współczesne społeczeństwa.

Życiorys

Katarzyna Żukrowska uzyskała tytuł magistra ekonomii w 1973 roku w Szkole Głównej Planowania i Statystyki. W 1984 roku obroniła pracę doktorską, która została przyznana przez Radę Wydziału Handlu Zagranicznego. W 1989 roku ukończyła proces habilitacyjny, a jej dysertacja dotyczyła tematu „Broń na sprzedaż. Kompleks militarno-przemysłowy a zbrojenia”. W 1998 roku uzyskała tytuł naukowy profesora, co potwierdza jej wysoką pozycję w dziedzinach naukowych.

Od 1996 roku jest związana z Szkołą Główna Handlową, gdzie pełni funkcję dyrektora Instytutu Studiów Międzynarodowych, kierując Zakładem Bezpieczeństwa Międzynarodowego. W przeszłości, w latach 2005-2008, była dziekanem Kolegium Ekonomiczno-Społecznego SGH oraz przez dwie kadencje pełniła funkcję prodziekana. Zajmowała się także kierowaniem Katedrą Bezpieczeństwa Międzynarodowego, która później przekształciła się w Zakład Bezpieczeństwa Międzynarodowego.

Współpraca z innymi instytucjami naukowymi jest dla niej istotna; współdziała z CES UJ, Wydziałem Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW, Uniwersytetem Ekonomicznym we Wrocławiu oraz Uniwersytetem Ekonomicznym w Krakowie. W przeszłości pracowała jako pracownik naukowy w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych w latach 1977-1993, a następnie w Instytucie Rozwoju i Studiów Strategicznych w latach 1993-2000.

W latach 1987-1988 była stypendystką w nowojorskim instytucie East-West Security Studies (aktualnie East West Studies) i była też pierwszą stypendystką NATO z krajów Europy Środkowej oraz Wschodniej. W ramach Programów Ramowych V i VI koordynowała badania prowadzone w Polsce (Ezoneplus, Go-EuroMed i EuroModel).

Jest autorką ponad 530 publikacji w języku polskim, angielskim, rosyjskim, niemieckim i francuskim, z czego 30 znajduje się na liście filadelfijskiej. Jej badania koncentrują się na ważnych aspektach międzynarodowych, takich jak: problemy gospodarcze związane ze zbrojeniami i rozbrojeniem, transformacja systemowa, związki między polityką a gospodarką, integracja europejska oraz umowy o wolnym handlu (TTIP, CETA, TPP).

Katarzyna Żukrowska współpracuje jako ekspert z różnymi instytucjami, takimi jak NATO, OECD, Komisja Europejska oraz ONZ. Jest także członkiem Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego oraz Polskiego Towarzystwa Studiów Międzynarodowych, wiceprzewodniczącą ich zarządu. W latach 2006-2008 pełniła rolę doradcy ds. nauki w Komisji Europejskiej pod przewodnictwem komisarza J. Potočnika.

Dodatkowo, jest córką znanego pisarzaWojciecha Żukrowskiego, co dodatkowo podkreśla jej ciekawe pochodzenie.

Ważniejsze publikacje książkowe

Oto zestawienie ważniejszych publikacji książkowych autorstwa Katarzyny Żukrowskiej, które w znaczący sposób przyczyniły się do rozwoju wiedzy w dziedzinach polityki, ekonomii oraz integracji europejskiej.

  • W 1995 roku ukazała się książka In Pursuit to Europe. Transformations of post-communist states 1989-1994, redagowana przez B. Góralczyka, W. Kosteckiego oraz K. Żukrowską, wydana przez Instytut Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, na stronie 158.
  • Rok 2000 to publikacja Transformations in Post-Communist States, współredagowana przez W. Kosteckiego, K. Żukrowską i B. Góralczyka, opublikowana przez McMillan w Londynie, na stronie 309.
  • W roku 2004 K. Żukrowska, R. Orsi oraz V. Lavrac opublikowali Fiscal, monetary and exchange rate issues of the Eurozone enlargement. A report, Warszawa, strona 139.
  • Również w 2004 roku żukrowska i J. Ziemiecki poruszyli temat konkurencji w kontekście transformacji gospodarczej w Polsce w książce Konkurencja a transformacja w Polsce. Wybrane aspekty polityki gospodarczej, wydanej przez SGH w Warszawie na stronie 197.
  • Kolejna ważna publikacja to Rozszerzenie strefy euro na wschód, której redaktorką naukową była K. Żukrowska. Ukazała się w Instytucie Wiedzy w Warszawie w 2004 roku, na stronie 539.
  • K. Żukrowska oraz A. Konarzewska współredagowały książkę External Relations of the European Union – Determinants, Casual Links, Areas, opublikowaną w Warszawie w 2004 roku, na stronie 210.
  • Także w 2004 roku opublikowano raport Policy Advice in the Process of Eurozone enlargement: markets and policies, redagowany przez K. Żukrowską oraz H.-D. Jacobsen, na stronie 126.
  • W 2004 roku K. Żukrowska i J. Stryjek zaprezentowali temat Polski w Unii Europejskiej, wydając pracę pod tym tytułem, na stronie 444.
  • K. Żukrowska była redaktorką książki Europe and Complex Security Issues, wydanej w Warszawie w 2005 roku, na stronie 352.
  • W tej samej roku miała miejsce publikacja Uwarunkowania rozszerzenia strefy euro na Wschód, również redagowana przez K. Żukrowską, dostępnej na stronie 604.
  • W 2006 roku Żukrowska z M. Grącikiem opracowali tom Bezpieczeństwo międzynarodowe. Teoria i praktyka, którego publikacja miała miejsce w SGH w Warszawie, na stronie 341.
  • Dalsze prace z 2006 roku to Unia Europejska i Stany Zjednoczone wobec wyzwań globalizacji, a także Rola instytucjonalizacji w kształtowaniu stosunków międzynarodowych, obie opublikowane w SGH, na stronach odpowiednio 190 oraz 148.
  • W tym samym roku redagowała także publikację Integracja europejska – nowe bariery czy trwały kryzys?, na stronie 638.
  • K. Żukrowska kontynuowała temat integracji w książce Procesy integracyjne i dezintegracyjne w gospodarce światowej, wydanej przez SGH w 2007 roku, strona 263.
  • Kolejna pozycja z 2007 roku Co dzieli, co integruje Wspólnotę Europejską?, również opublikowana przez SGH, na stronie 477.
  • W 2007 roku ukazała się książka Otwarte koordynacja w stosunkach międzynarodowych, redagowana przez K. Żukrowską, na stronie 243.
  • Rok 2008 to publikacja Zróżnicowanie rozwoju jako impuls prowzrostowy w gospodarce światowej, której redaktorką była K. Żukrowska, dostępna na stronie 215.
  • Także w 2008 roku K. Żukrowska redagowała tom Nauki ekonomiczno-społeczne i rozwój, publikowany w SGH na stronie 683.
  • Książka Euro-Mediterranean Partnership z 2009 roku, której K. Żukrowska była redaktorką, opublikowana przez WSE w Warszawie, na stronie 243.
  • Również w 2009 roku wydano publikację Budżet ogólny Unii Europejskiej, której K. Żukrowska jest autorką, wydaną przez Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne, na stronie 380.
  • W 2010 roku K. Żukrowska redagowała książkę Fair trade w globalizującej się gospodarce, wydaną przez SGH, na stronie 200.
  • Kolejna publikacja z 2010 roku to Transformacja systemowa w Polsce, również wydana przez SGH, na stronie 850.
  • W tej samej dacie K. Żukrowska pracowała nad edytowaniem książki Transformation in Poland and in the Southern Mediterranean. Sharing Experiences, opublikowanej przez POLTAX, Warszawa, na stronie 246.
  • W 2011 roku ukazała się praca Bezpieczeństwo międzynarodowe. Przegląd aktualnego stanu, redagowana przez K. Żukrowską, wydana przez IUSatTAX, na stronie 463.
  • W 2012 roku Zukrowska redagowała publikację Harnessing globalization, czyli ujarzmianie globalizacji jako motor na rzecz rozwoju, wydaną przez Oficynę Wydawniczą SGH, na stronie 181.
  • Ostatnie tytuły to Interdyscyplinarność nauk o bezpieczeństwie. Paradygmat. Wiedza. Demarkacja, współredagowane z K. Raczkowskim i M. Żuberem w 2013 roku, wydane przez Difin, na stronie 285 oraz Kryzys gospodarczy 2008+ test dla stosowanej polityki. Metody przeciwdziałania i ich skuteczność, SGH, Warszawa, na stronie 662.
  • W 2016 roku K. Żukrowska redagowała pozycję Otwarcie Konkurencyjność Wzrost, wydaną przez SGH, na stronie 231.
  • Ostatnia wymieniona publikacja to Społeczny kontekst ekonomii, redagowana przez J. Szlachtę, Małgorzatę Zaleską oraz K. Żukrowską, wystąpienie wydane przez SGH w 2017 roku, na stronie 326, ISBN 978-83-8030-184-9.

Każda z wyżej wymienionych prac znacząco wpływa na dziedzinę nauk politycznych oraz ekonomicznych, dostarczając cennych wniosków oraz badań dotyczących przebiegów transformacji postkomunistycznych państw oraz zjawisk wpływających na politykę europejską.


Oceń: Katarzyna Żukrowska

Średnia ocena:4.48 Liczba ocen:15