Katarzyna Chojnacka


Katarzyna Wanda Chojnacka, z domu Górecka, urodziła się 22 sierpnia 1975 roku we Wrocławiu. Jest to wybitna postać w dziedzinie nauk technicznych, która specjalizuje się w innowacyjnych agrochemikaliów, takich jak nawozy, biostymulatory wzrostu roślin oraz dodatki paszowe. Od 2024 roku pełni funkcję prorektora ds. współpracy z otoczeniem na Politechnice Wrocławskiej. Jej działalność naukowa obejmuje także zagadnienia związane z gospodarką o obiegu zamkniętym.

Absolwentka biotechnologii na Wydziale Chemicznym Politechniki Wrocławskiej z 1999 roku, Katarzyna Chojnacka, w 2003 roku uzyskała tytuł doktora. Jej praca doktorska, zatytułowana „Usuwanie jonów metali ciężkich przez mikroalgi Spirulina sp. w procesach biosorpcji i bioakumulacji”, została odbyta pod opieką profesora Andrzeja Noworyty. Rozpoczęła pracę na Politechnice Wrocławskiej jako asystentka, a w latach 2004-2009 pełniła rolę adiunkta w Instytucie Technologii Nieorganicznej i Nawozów Mineralnych. Stopień doktora habilitowanego otrzymała w 2007 roku za pracę badawczą, która była wyróżniona nagrodą Prezesa Rady Ministrów.

Wprowadzając innowacje w dziedzinie nauk technicznych, Chojnacka uzyskała tytuł profesora w wieku 36 lat, a jego profesjonalna kariera rozwijała się dynamicznie. Od 2009 roku jest profesorką nadzwyczajną, a w 2018 roku pełni funkcję profesora zwyczajnego. Jej działalność naukowa skoncentrowana jest na opracowywaniu produktów rolniczych, które wykorzystują odnawialne surowce, a także na badaniach dotyczących zrównoważonego rozwoju i ochrony środowiska.

Nie tylko angażuje się w badania podstawowe, ale także aktywnie współpracuje z międzynarodowymi agencjami w Litwie, Łotwie i Słowacji oraz jest członkiem prestiżowych organów, takich jak Academia Europaea i Komitet Chemii Analitycznej Polskiej Akademii Nauk. W latach 2016-2017 sprawowała funkcję wiceprzewodniczącej Rady Nadzorczej Grupa Azoty ZAK S.A. i od 2019 roku jest prezeską zarządu Centrum Naukowo-Badawczego Chemii Agrochemii i Ochrony Środowiska Agrophos.

Chojnacka w swoim dorobku posiada 353 publikacje naukowe cytowane ponad 10 660 razy według bazy Scopus. Wypromowała 11 doktorantów, a obecnie prowadzi sześć przewodów doktorskich, w tym dwa dotyczące wdrożeń innowacyjnych rozwiązań w przemyśle. Niezwykle istotna w jej pracy jest także współpraca z przemysłem, co sprzyja dostosowywaniu kierunków badań do aktualnych potrzeb gospodarki.

Prywatnie, jest matką dwóch synów, Michała i Piotra. Jej pasja do nauki i innowacji łączy się z chęcią działania na rzecz przyszłości rolnictwa i ochrony środowiska.

Przypisy

  1. Ludzie Nauki [online], ludzie.nauka.gov.pl [dostęp 17.04.2024 r.]
  2. Prof. dr hab. inż. Katarzyna Wanda Chojnacka, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 24.10.2020 r.]
  3. Uniwersytet Warmińsko-Mazurski wybrał Radę Uczelni [online], Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, 29.03.2019 r. [dostęp 11.09.2020 r.]
  4. a b c d Prof. Katarzyna Chojnacka / Katedra Zaawansowanych Technologii Materiałowych (K26W03D05) [online], techmat.pwr.edu.pl [dostęp 11.09.2020 r.]
  5. Laboratorium Chemiczne Analiz Wielopierwiastkowych we Wrocławiu [online], www.lcaw.pwr.wroc.pl [dostęp 11.09.2020 r.]
  6. a b Katarzyna Wanda Chojnacka, prabook.com [zarchiwizowane 27.10.2020 r.]

Oceń: Katarzyna Chojnacka

Średnia ocena:4.97 Liczba ocen:13