Wzgórze przy ulicy Wilczej


Wrocław, miasto o bogatej historii, kryje w sobie wiele interesujących miejsc. Jednym z nich jest wzgórze przy ulicy Wilczej, które znajduje się w okolicach osiedli Wilczy Kąt oraz Rakowiec. To usypisko, które powstało w okresie latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych XX wieku, stanowi ważny element krajobrazu tego rejonu.

Na tym wzgórzu możemy zauważyć ślady przeszłości oraz zyskać wyjątkowy widok na sąsiednie tereny. Jest to doskonałe miejsce zarówno dla miłośników historii, jak i tych, którzy pragną spędzić czas na świeżym powietrzu.

Położenie

Wzgórze zlokalizowane jest w południowo-wschodniej części Wrocławia. Na północ od tego miejsca płynie rzeka Oława, za którą usytuowany jest Las Rakowiecki oraz osiedle Siedlec. W kierunku wschodnim znajduje się małe osiedle – Wilczy Kąt, które sąsiaduje z ogrodami działkowymi oraz Parkiem Wschodnim. Na południu z kolei, istnieją tereny byłych zakładów Pollena (obecnie znanych jako Cussons) przy ulicy Krakowskiej.

W zachodniej części rozciągają się nadbrzeżne łąki, które kiedyś stanowiły kąpielisko Na Niskich Łąkach. Aleja, która biegnie pomiędzy wzgórzem a brzegiem rzeki, określana jest jako Aleja Młoda, a dojazd do wzgórza możliwy jest z ulic Krakowskiej za pośrednictwem ulicy Wilczej.

Obszar, na którym znajduje się Wzgórze, jest częścią większego klina przyrodniczego, który głęboko wchodzi w obszar miasta w ramach korytarza ekologicznego doliny Odry. Jest to naturalne przedłużenie nadodrzańskich lasów i łąk, które ciągną się w stronę Wrocławia od Kotowic i Siechnic. Tereny zielone, które znajdują się w mieście, rozprzestrzeniają się wzdłuż wideł Odry oraz Oławy. W ich skład wchodzą między innymi tereny wodonośne, Park Wschodni, Las Rakowiecki, Wzgórze przy ulicy Wilczej, dawne kąpielisko Na Niskich Łąkach, oraz Park na Niskich Łąkach, tereny MPWiK, terasy Odry i inne.

Historia

Historia wzgórza przy ulicy Wilczej jest związana z procesem odbudowy Wrocławia po tragicznym okresie II wojny światowej. Po zniszczeniach wojennych, które dotknęły miasto, szacuje się, że zniszczonych zostało od 60% do nawet 100% zabudowy miejskiej. Walki o twierdzę Wrocław na przełomie 1945 roku przyczyniły się do tych ogromnych strat.

Po zakończeniu wojny, większość gruzu i pozostałości budynków trafiała na wysypiska. Wzgórze przy ulicy Wilczej stało się jednym z takich miejsc, gdzie odkładano odpady, stanowiąc swego rodzaju wysypisko gruzu. Początkowo na obszarze objętym ramionami rzeki stworzone zostały dwa usypiska, które powstały w latach 1952–1965. W kolejnych latach, między 1978 a 1981 rokiem, materiał zgromadzony w jednym z usypisk zastał wykorzystany do zasypania południowego ramienia rzeki, obejmującego około 400 m długości i 80 m szerokości. Teren pozyskany dzięki temu przedsięwzięciu częściowo zagospodarowano przez zakłady Pollena.

Obecnie wzgórze jest porośnięte zielenią, z dominującymi drzewami takimi jak topole, olchy i wierzby, a także nielicznymi drzewami owocowymi. W trakcie jego budowy miały miejsce różne incydenty, w tym wypadki, w których ciągniki z przyczepami oraz później ciężarówki, zsuwały się ze zboczy, co prowadziło do ich zniszczenia. Ponadto odkrywane były także niewybuchy oraz pojedyncze szczątki ludzkie, co świadczy o trudnej historii tego miejsca.

Przypisy

  1. a b Wacław Grabkowski: Wzgórze przy Wilczej. wroclaw.hydral.com.pl – Wratislaviae Amici. [dostęp 17.10.2011 r.]
  2. a b Wacław Grabkowski: Wzgórze ul. Wilcza. fotopolska.eu – Foto Polska. [dostęp 17.10.2011 r.]
  3. POWIATOWY PROGRAM ZWIĘKSZENIA LESISTOŚCI MIASTA WROCŁAWIA. [w:] Załącznik do uchwały Nr LII/3183/06 Rady Miejskiej Wrocławia, 08.06.2006 r. [dostęp 18.10.2011 r.]
  4. Adam Guziak: Raport 2002 - Środowisko, Biosfera. [w:] Środowisko Wrocławia - informator 2002 [on-line]. www.eko.org.pl. [dostęp 29.05.2010 r.]
  5. zespół pod kierunkiem mgr Jerzego Goldsztejna: BAZA DANYCH GEOLOGICZNO-INŻYNIERSKICH WRAZ Z OPRACOWANIEM ATLASU GEOLOGICZNO-INŻYNIERSKIEGO AGLOMERACJI WROCŁAWSKIEJ. [w:] PRZEDSIĘBIORSTWO GEOLOGICZNE we WROCŁAWIU PROXIMA Spółka Akcyjna, 01.05.2009 r. [dostęp 26.03.2010 r.]

Oceń: Wzgórze przy ulicy Wilczej

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:16