Siedlec (Wrocław)


Siedlec, znany również pod swoją niemiecką nazwą Zedlitz, to kameralne osiedle położone we wschodniej części Wrocławia, nad prawym brzegiem rzeki Oławy, w malowniczym międzyrzeczu Odry i Oławy, które kiedyś stanowiło część dawnej dzielnicy Krzyki. Granice osiedla wyznaczają ulice, które oddzielają je od okolicznych obszarów; na północnym wschodzie znajduje się ulica Międzyrzecka, oddzielająca Siedlec od Bierdzan, a na północnej stronie ogranicza je ulica Na Niskich Łąkach, która sąsiaduje z Rakowcem.

Na południu, po drugiej stronie rzeki Oławy, można dotrzeć do sąsiedniego osiedla, jakim jest Wilczy Kąt, korzystając z Kładki Siedleckiej, która majestatycznie przerzuca się nad wodami rzeki. Centralnym punktem Siedlca jest Las Rakowiecki, który dodaje okolicy jeszcze więcej uroku.

W historii osiedla warto zaznaczyć, że wspomniano o nim po raz pierwszy w dokumentach z 1341 roku, kiedy to rada miejska Wrocławia zakupiła młyn znajdujący się na rzece Oławie, który był częścią majątku Siedlec. Osiedle posiadało sześć łanów ziemi i przez wiele lat przechodziło z rąk prywatnych do klasztoru św. Wincentego. W późniejszych latach, w 1795 roku, w Siedlcu można było spotkać folwark, dwór oraz domek myśliwski.

Po likwidacji klasztoru w 1810 roku, majątek przeszedł ponownie w ręce prywatne. W 1845 roku Siedlec zamieszkiwało zaledwie 73 osoby w 7 domach oraz kuźnię. Dziś w miejscu, gdzie niegdyś znajdowały się te domy, wciąż funkcjonuje warsztat szkutniczy. W 1904 roku osiedle zostało oficjalnie włączone do miasta Wrocławia.

Przed 1945 rokiem Siedlec nosił niemiecką nazwę Zedlitz, ale już krótko po II wojnie światowej zmieniono ją na Siedlice, z którą miejscowość jest znana do dziś.

Przypisy

  1. Mały słownik nazewnictwa krajoznawczego Śląska, Marek J. Battek, Joanna Szczepankiewicz, Wrocław 1990 r., tom 1, str. 12

Oceń: Siedlec (Wrocław)

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:14