Stefan Bratkowski


Stefan Tadeusz Aleksander Bratkowski, który przyszedł na świat 22 listopada 1934 roku we Wrocławiu, był osobistością, która odegrała znaczącą rolę w polskiej kulturze i dziennikarstwie. Jego bogata kariera obejmowała różnorodne dziedziny, w których pozostawił trwały ślad. Zmarł 18 kwietnia 2021 roku w Warszawie.

Bratkowski był nie tylko utalentowanym prawnikiem, ale także cenionym dziennikarzem oraz publicystą. W latach 1980–1990 sprawował urząd prezesa Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, co wskazuje na jego zaangażowanie w obronę praw dziennikarzy i wspieranie ich niezależności. W późniejszych latach, od 1991 do 1992 roku, przewodził Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik”, gdzie jego działalność przyczyniła się do promowania literatury oraz wspierania autorów.

Bratkowski był również przewodniczącym Rady Programowej Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa Imienia Jana Nowaka-Jeziorańskiego, co podkreśla jego zaangażowanie w działalność medialną i kulturalną.

Życiorys

Rodzina i młodość

Stefan Bratkowski był synem Stefana Janusza Bratkowskiego, który miał na koncie profesję urzędnika konsularnego oraz pełnił funkcję oficera wywiadu w Rzeczypospolitej Polskiej.

W 1936 roku Stefan osiedlił się w Warszawie. Po tragicznych wydarzeniach związanych z upadkiem powstania warszawskiego w 1944 roku oraz po kilku latach tułaczki, znalazł schronienie w państwowym domu młodzieży zlokalizowanym w Krzeszowicach.

Był również krewnym Andrzeja Bratkowskiego, cenionego ekonomisty oraz polityka, a także małżonkiem Romy Przybyłowskiej-Bratkowskiej oraz ojcem Katarzyny Bratkowskiej.

Działalność zawodowa i publiczna

Okres PRL

W 1949 roku Stefan Bratkowski przystąpił do Związku Młodzieży Polskiej. Na jesieni 1956 roku podjął decyzję o rozwiązaniu ZMP na Uniwersytecie Jagiellońskim. W grudniu tego samego roku zainicjował pierwszy zjazd Rewolucyjnego Związku Młodzieży, który odbył się w Warszawie i zgromadził około trzech tysięcy delegatów.

Od 1956 do 1957 roku był członkiem komitetu centralnego Związku Młodzieży Socjalistycznej. Przystąpił do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej w 1954 roku, a później był aktywnym uczestnikiem prac egzekutywy PZPR w Związku Literatów Polskich, z którego został usunięty w 1981 roku na drodze dyscyplinarnej.

W tym samym roku współorganizował Klan Płonącego Pomidora, miejsce spotkań oraz dyskusji dla zbuntowanej młodzieży. W 1955 roku był również zaangażowany w stworzenie Uniwersyteckiego Klubu Dyskusyjnego w Krakowie, a w 1956 roku miał odgrywającą dużą rolę w pierwszych krakowskich juwenaliach. Cykliczne wydarzenie przyciągnęło tysiące młodych ludzi, którzy uczestniczyli w niekontrolowanej manifestacji ulicami miasta.

Edytował również „Po Prostu” i pełnił rolę reportera od stycznia 1957 roku. Brał udział w inicjatywie na rzecz samorządu, a także napisał kilka książek reporterskich wraz z Januszem Roszką oraz Jerzym Zieleńskim. W jego znanej pracy, Księga wróżb prawdziwych, z końca lat 60., postęp naukowy i technika są ukazane w kontekście przyszłości.

Razem z bratem Andrzejem napisał książkę Gra o jutro, która podważała istniejący system gospodarczy w PRL, promując zachodnie wzorce zarządzania i podkreślając znaczenie pieniądza jako miary efektywności. Od maja 1970 roku pełnił funkcję redaktora w „Życiu i Nowoczesności”, jednak w październiku 1973 roku został usunięty, co miało swoje przyczyny polityczne.

W latach 1971–1974 Stefan Bratkowski pełnił rolę kierownika Pracowni Prognoz Rozwoju w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Informatyki, a następnie aż do 1980 roku pozostawał bez stałego zatrudnienia. W międzyczasie był współtwórcą scenariuszy do odcinków serialu telewizyjnego Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy, emitowanego w latach 1979–1981.

Zainteresowania Stefana obejmowały również historię, w tym wypadku historia wojskowości XVIII wieku oraz zawodu Tadeusza Kościuszki jako inżyniera wojskowego. Wydał wspólnie z Bogdanem Gotowskim oraz Andrzejem Wielowieyskim Konwersatorium „Doświadczenie i Przyszłość” (DiP) w 1978 roku, najpierw funkcjonujące w ramach Kolegium Towarzystwa Wolnej Wszechnicy Polskiej pod opieką Adama Uziembły.

Po wprowadzeniu stanu wojennego w Polsce Stefan Bratkowski, jako prezydent Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, stał na czołówce działań w obronie wolności słowa. W trakcie jego kadencji, dystrybucji gazet przez Piotra Szwemina, starał się realnie zaangażować w sprawy społeczne, emitując „Gazetę Dźwiękową”, do której przemycał piosenki bardów opozycji.

Przemiany polityczne i III RP

W 1988 roku Stefan Bratkowski zasiadł w Komitecie Obywatelskim przy Lechu Wałęsie, biorąc udział w słynnych rozmowach Okrągłego Stołu, gdzie był członkiem obrad plenarnych oraz podzespołu ds. stowarzyszeń. W roku 1989 po raz drugi został prezesem zalegalizowanego Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, tej funkcji odbierał do 1990 roku, po czym zyskał miano honorowego prezesa.

Również w 1989 roku był jednym z organizatorów „Gazety Wyborczej”, z którą współpracował do 1995 roku, pisząc dla niej felietony. Brał również udział w zakładaniu przedsiębiorstwa Agora. Po zakończeniu współpracy z „Rzeczpospolitą” w 2006 roku, po wyrażeniu zastrzeżeń do redaktora naczelnego, Stefan Bratkowski starał się szerzyć niezależną myśl dziennikarską.

Pracował również w Fundacji Centrum Prasowe dla Krajów Europy Środkowo-Wschodniej, nawiązując współpracę z World Press Freedom Committee, gdzie pełnił rolę przewodniczącego rady. Jego zaangażowanie w działalność w radiu Wolna Europa oraz Stowarzyszeniu Pracowników, Współpracowników i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej, ukazuje jego silne poczucie więzi z dziennikarstwem i niezależnością oraz szacunkiem wobec wolności słowa.

Bratkowski jako honorowy członek Związku Polskich Artystów Plastyków w latach 1997-2001 zasiadał w radzie programowej Centrum Monitoringu Wolności Prasy, aktywnie walcząc o niezależność mediów. W 2007 roku ponownie uruchomił „Doświadczenie i Przyszłość”.

Jego życie publiczne było bogate w działalność i pałające zaangażowanie, co miało swoją kontynuację w niezależnym portalu publicystycznym Studio Opinii, gdzie pełnił rolę społecznego redaktora. Był również prowadzącym program radiowy Salon – Z boku w Tok FM oraz członkiem kapituły Nagrody „Newsweeka” im. Teresy Torańskiej.

Na przełomie lat 2011 i 2012, Bratkowski, wraz z częścią środowiska dziennikarskiego, zarzucił Krzysztofowi Skowrońskiemu upolitycznienie Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.

W listopadzie 2019 roku, z okazji 85-lecia urodzin, jego dziennik został opublikowany na portalu Studio Opinii, a jego treść udostępnił dziennikarz Jerzy Klechtę.

Stefan Bratkowski odszedł z tego świata 11 maja 2021 roku, a jego pamięć utrwalono na cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W czasie ceremonii pożegnalnej przemówienia wygłosili m.in. Jerzy Baczyński, Adam Bodnar oraz Ernest Skalski.

Odznaczenia i wyróżnienia

Stefan Bratkowski otrzymał szereg prestiżowych odznaczeń w uznaniu za swoje osiągnięcia. Wśród nich znajduje się Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski, który przyznany mu został przez prezydenta Bronisława Komorowskiego w 2011 roku.

W 1980 roku został uhonorowany Nagrodą im. Adolfa Bocheńskiego, a w 1990 roku Nagrodą Kisiela. Jego dorobek doceniono także w 2015 roku, gdy zdobył Super Wiktora. Dodatkowo, w 1997 roku, przyznano mu Nagrodę Polskiego PEN Clubu im. Ksawerego Pruszyńskiego. W 2016 roku otrzymał tytuł honorowego obywatela Krzeszowic.

Publikacje

Książki (wybór)

Stefan Bratkowski, wybitny autor, ma na swoim koncie wiele znaczących pozycji. W 1963 roku opublikował wspólnie z Januszem Roszką książkę Zaułek sześciu wieków wydaną przez Państwowe Wydawnictwo „Iskry”. Rok później, w 1964, ukazała się kolejna jego publikacja zatytułowana Nie będzie balu dla weteranów, również w co-wydawaniu z Januszem Roszką.

W 1965 roku współpracował z Jerzym Zieleńskim nad książką W tropikach inaczej, a w 1966 roku powstała Ostatki staropolskie, znowu przy wsparciu Roszki.

W 1968 roku wydał samodzielnie Księgę wróżb prawdziwych, a dwa lata później w 1970 roku, powstała Gra o jutro, w której współautorem był Andrzej Bratkowski. W 2011 roku ukazała się poprawiona edycja tej książki, pod tytułem Gra o jutro 2. Co warto zrobić teraz i z myślą o wnukach.

Inne jego wpływowe prace to Mały słownik informatyki z 1972 (współpraca z Witoldem Węckowiczem) oraz Nie tak stromo pod tę górę, będący krótkim poradnikiem dla zniechęconych, który wydano w 1980 roku.

W późniejszych latach, jego twórczość objęła różnorodne tematy, w tym Najkrótsza historia Polski oraz Pan Nowogród Wielki: prawdziwe narodziny Rusi, który to tytuł został nominowany do Nagrody Literackiej „Nike” w 2000 roku. Ostatnie zatrzymanie na jego twórczej drodze przypadło na Nieco inną historię Polski w 2015 roku w formie e-booka.

Opracowania

Bratkowski zajmował się również opracowywaniem dzieł innych autorów. W 1967 roku ukazała się Księga dwudziestolatków wespół z Aliną Kalczyńską. Kolejnym jego osiągnięciem było wybranie i opracowanie pracy Sygurd Wiśniowski, W pogoni za nową przygodą w 1979 roku, którą zrealizował razem z Romaną Przybyłowską-Bratkowską.

W 1982 roku, w tym samym duchu, przygotował zbiór Jan Sztolcman, Czwarty Polak za Kordylierami. W 1996 roku zebrał i edytował prace zbiorowe, które opisały wydarzenia z Października 1956.

Przekłady

Również w obszarze przekładów Bratkowski ma wiele osiągnięć. W 1974 roku przetłumaczył książkę Roberta Townsend Jak zdobyć szklaną górę organizacji. Natomiast w 1993 roku jego przekład pracy Ralfa Dahrendorfa Nowoczesny konflikt społeczny. Esej o polityce wolności został wydany przez Spółdzielnię Wydawniczą „Czytelnik”.

Filmografia

Filmografia Stefana Bratkowskiego obejmuje szereg ważnych dzieł w historii polskiego kina, które zostały zrealizowane na przestrzeni lat. W jego dorobku znajdują się zarówno etiudy szkolne, jak i projekty telewizyjne oraz filmowe, które miały istotny wpływ na rozwój polskiej sztuki filmowej.

  • 1961: Wyszedł z domu i nie wrócił (etiuda szkolna) – reżyseria,
  • 1961: Gdy ginie król (etiuda szkolna) – reżyseria,
  • 1981: Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy (reż. Jerzy Sztwiertnia) – scenariusz (odc. 7–13),
  • 2000: Najwyżej na świecie (reż. Elżbieta Dzikowska) – komentarz.

Wszystkie te prace podkreślają znaczenie Bratkowskiego w polskiej kinematografii i jego zaangażowanie w różnorodne formy sztuki filmowej.


Oceń: Stefan Bratkowski

Średnia ocena:4.49 Liczba ocen:17