Anna Łoś


Anna Maria Łoś, urodzona 18 marca 1958 roku we Wrocławiu, to postać, która na trwałe wpisała się w polski krajobraz artystyczny jako fotografka oraz fotoreporterka. Jej ogromny talent i pasja do uchwytywania chwil sprawiły, że zyskała uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Niestety, 9 stycznia 2018 roku w Wrocławiu zakończyła swoją życiową podróż, pozostawiając po sobie bogaty dorobek twórczy.

W swojej karierze Anna Łoś koncentrowała się na fotografii dokumentalnej, a jej dzieła często skupiły się na tematach społecznych. Jej unikalny sposób patrzenia na rzeczywistość oraz umiejętność uchwycenia istoty chwili sprawiły, że była nie tylko artystką, ale także świadkiem ważnych wydarzeń w historii Polski.

Życiorys

Anna Łoś to jedna z kluczowych postaci w polskim świecie fotografii, która była współzałożycielką Niezależnej Agencji Fotograficznej „Dementi”, działającej w latach 1982–1991. Agencja ta powstała w trudnym okresie stanu wojennego, kdy obywatele Polski szukali sposobów na wyrażanie swojej niezależności. Dzięki działalności w konspiracji, agencja mogła dostarczać serwis fotograficzny dla niezależnej prasy krajowej oraz współpracować z zagranicznymi agencjami, takimi jak Reuters, AP oraz AFP.

W dorobku Anny Łoś znajdują się także wystawy fotograficzne agencji „Dementi”, które prezentowane były w mieszkaniach oraz kościołach, stanowiących alternatywę dla państwowych galerii, co stało się częścią „niezależnego obiegu kultury”. Ta forma protestu przeciwko cenzurze zyskała dużą popularność wśród artystów.

Od 1993 do 2002 roku pracowała jako fotoreporterka i fotoedytorka w „Gazecie Wyborczej” we Wrocławiu. Poza tym, z jej obiektywem zetknęli się czytelnicy takich magazynów jak „Newsweek Polska”, „Przekrój”, „Polityka” oraz „Marie Claire” w latach 2002–2004. Obok tych osiągnięć, związała się z wrocławskim środowiskiem teatralnym, regularnie dokumentując spektakle Teatru Współczesnego oraz Teatru Polskiego. Jej fotografia uczestniczyła również w wydarzeniach, takich jak Międzynarodowy Festiwal Teatralny Dialog, który odbywał się w latach 1999–2006.

W 2007 roku była współzałożycielką Fundacji Niezależnej Agencji Fotograficznej „Dementi”, gdzie działała jako członek zarządu aż do 2013 roku. Dodatkowo, w latach 2004–2010 pełniła funkcję skarbnika w Oddziale Dolnośląskim Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, przyczyniając się do aktywności środowiska dziennikarskiego w regionie.

W uznaniu jej zasług, w 2006 roku Anna Łoś otrzymała Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, co świadczy o jej znaczącym wkładzie w kulturę i historię Polski. Ostatecznie, zmarła i została pochowana na cmentarzu Ducha Świętego przy ul. Bardzkiej we Wrocławiu, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w sztuce i fotografii.

Wystawy

W latach 2018-2019 miała miejsce indywidualna wystawa, która koncentrowała się na fotografiach teatralnych. Ekspozycję zorganizowano w Muzeum Teatru im. Henryka Tomaszewskiego.

Kolejnym ważnym wydarzeniem była wystawa grupowa zatytułowana „Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek”. Odbyła się ona w Domu Spotkań z Historią w latach 2021-2022.

Nagrody

W ciągu swojej kariery Anna Łoś zdobyła szereg istotnych wyróżnień, które odzwierciedlają jej znaczenie na polskiej scenie fotograficznej i dziennikarskiej.

  • 1999 – Otrzymała nagrodę specjalną dziennika „Rzeczpospolita” za najlepsze zdjęcie polityczne roku w Konkursie Polskiej Fotografii Prasowej,
  • 1990 – Została uhonorowana nagrodą Niezależnej Fundacji Popierania Kultury Polskiej „Polcul”,
  • 1988 – Zdobyła nagrodę Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich dla Dziennikarzy Niezależnych im. Eugeniusza Lokajskiego.

Przypisy

  1. InstytutI. Teatralny InstytutI., Wrocław. Wystawa fotografii Anki Łoś | e-teatr.pl [dostęp 10.02.2022 r.]
  2. Jedyne. Nieopowiedziane historie polskich fotografek | wystawa [online], dsh.waw.pl [dostęp 10.02.2022 r.]
  3. a b Zmarła fotografka i fotoreporterka Anna Łoś. Miała 59 lat. [w:] Gazeta Wrocławska [on-line]. Polska Press Grupa. [dostęp 14.01.2018 r.]
  4. Anna Łoś. [w:] nekrologi.wyborcza.pl [on-line]. Agora SA. [dostęp 14.01.2018 r.]
  5. l, Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej / Archiwum Lecha Kaczyńskiego / Aktualności / Rok 2006 / Wojna, która się wtedy zaczęła była wojną zwycięską [online], www.prezydent.pl [dostęp 14.03.2018 r.]
  6. Prasowe Zdjęcie Roku '98 [online], fototapeta.art.pl [dostęp 14.03.2018 r.]
  7. Polcul, POLCUL - Lista Laureatów od 1990 [online], polcul.pl [dostęp 14.03.2018 r.]

Oceń: Anna Łoś

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:20