Iza Michalewicz


Iza Michalewicz to znana polska dziennikarka i pisarka, która swoją twórczość wzbogaca także o doświadczenie pedagogiczne.

Jako reporterka wprowadza czytelników w świat różnych tematów, a jej spojrzenie na rzeczywistość jest nie tylko rzetelne, ale także pełne wrażliwości i empatii.

Życiorys

Iza Michalewicz urodziła się w pięknym mieście Wrocławiu. Ukończyła studia z zakresu polonistyki na Uniwersytecie Wrocławskim, a następnie podjęła kształcenie na kierunku dziennikarstwo w ramach studiów podyplomowych na wydziale nauk politycznych UWr.

Na początku swojej kariery, w latach 1996 – 1999, działała jako freelancer, współpracując z wrocławskimi gazetami, takimi jak „Gazeta Wrocławska” oraz „Słowo Polskie”. W tym czasie koncentrowała się głównie na działach kultury, pisząc recenzje teatralne oraz przeprowadzając wywiady.

W okresie od 2000 do 2005 roku swoje teksty publikowała w prestiżowych miesięcznikach, takich jak „Marie Claire” czy „Zwierciadło”, a także w tygodnikach, w tym „Przekroju”, „Stolicy” oraz w „Dużym Formacie” znanym z „Gazety Wyborczej”. Jej twórczość była dobrze przyjmowana i doceniana przez czytelników.

Rok 2006 był przełomowym momentem w jej karierze, ponieważ dołączyła do zespołu tygodnika „Newsweek Polska”, gdzie zajmowała się reportażem społecznym. Po pewnym czasie miała także możliwość pracy w dzienniku „Polska The Times”, w piątkowym magazynie reporterów, a od 2008 roku przyczyniała się swoimi tekstami do tygodnika „Polityka”.

Z dniem 2011 roku rozpoczęła współpracę z magazynem dla reporterów „Duży Format”, który jest częścią „Gazety Wyborczej”, gdzie obecnie jest zatrudniona na stałe, kontynuując swoją pasjonującą działalność dziennikarską.

Książki

Bestsellerowa biografia Violetty Villas – „Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia” (Świat Książki, 2011) – współautorka,

– „Życie to za mało”, to zbiór reportaży z ostatnich dziesięciu lat reporterskiej pracy (Zwierciadło, 2014);

– „Rozpoznani. Powstanie warszawskie” dotyczy bezimiennych wcześniej uczestników Powstania Warszawskiego, rozpoznanych na kadrach powstańczej kroniki filmowej (Agora, 2014) – współautorka.

– „Pytania, których się nie zadaje. 12 reporterów. 12 ważnych odpowiedzi” (Stowarzyszenie Rodzin i Opiekunów Osób z Zespołem Downa „Bardziej Kochani”).

– „Odwaga jest kobietą”, PWN, 2014.

– „Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X”, Znak, 2018.

– „Ballady morderców. Kryminalny Wrocław”, W.A.B, 2021

Nagrody

Iza Michalewicz jest uznaną postacią w świecie dziennikarstwa, której prace zdobyły liczne nagrody i wyróżnienia. W roku 2011 otrzymała prestiżową nagrodę Grand Press za przejmujący reportaż pt. „Jolanta i ogień”, opublikowany w Dużym Formacie. Jest to opowieść o Jolancie Brzeskiej, a jej tragiczna śmierć stała się symbolem niewłaściwych praktyk w zakresie eksmisji przeprowadzanych przez nowoczesnych zarządców kamienic.

Warta uwagi jest również fakt, że reporterka była dwukrotnie nominowana do tej samej nagrody Grand Press w latach 2012 oraz 2013. Jej umiejętności i zaangażowanie dostrzegło także Studio Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, które nominowało ją do nagrody Melchiorów w kategorii „Inspiracja Roku” w dwóch różnych lat.

W 2014 roku Iza Michalewicz została wyróżniona przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich za reportaż zatytułowany „Zakochaj się w Warszawie”, również publikowany w Dużym Formacie. Jej talent został doceniony na arenie międzynarodowej, gdy w 2015 roku znalazła się w gronie finalistek Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki, oraz za swoją książkę „Życie to za mało”.

Przypisy

  1. Zbrodnie prawie doskonałe. Policyjne Archiwum X [online] [dostęp 23.05.2018 r.]
  2. Bożena Aksamit: Uparta. Rozmowa z Izą Michalewicz, finalistką Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego. Gazeta Wyborcza, 23.04.2015 r. [dostęp 07.05.2017 r.]
  3. Kategoria Reportaż prasowy - Iza Michalewicz. Grand Press. [dostęp 07.05.2017 r.]
  4. Pytania których się nie zadaje. 12 reporterów. 12 ważnych odpowiedzi. Bardziej Kochani. [dostęp 07.05.2017 r.]
  5. Odwaga jest kobietą. Sarasti czyta, słucha i dzieli się wrażeniami. [dostęp 07.05.2017 r.]
  6. Życie to za mało. Notatki o stracie i poszukiwaniu nadziei. Lubimyczytać.pl. [dostęp 07.05.2017 r.]
  7. Powstanie Warszawskie. Rozpoznani. Lubimyczytać.pl. [dostęp 07.05.2017 r.]
  8. Villas. Nic przecież nie mam do ukrycia. Lubimyczytać.pl. [dostęp 07.05.2017 r.]

Oceń: Iza Michalewicz

Średnia ocena:4.56 Liczba ocen:13