Przemysław Witkowski, urodzony 17 stycznia 1982 roku we Wrocławiu, jest wybitnym dziennikarzem, publicystą oraz poetą. Ukończył studia z zakresu stosunków międzynarodowych na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zdobył solidne podstawy teoretyczne w dziedzinie polityki.
Witkowski posiada tytuł doktora nauk humanistycznych w obszarze nauk o polityce. Aktualnie pełni rolę nauczyciela akademickiego, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem z młodymi adeptami nauki.
W 2024 roku objął funkcję doradcy ministra w gabinecie politycznym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz został zastępcą dyrektora w Instytucie Myśli Politycznej im. Gabriela Narutowicza, co świadczy o jego zaangażowaniu w życie publiczne i kulturalne kraju.
Wykłady
Przemysław Witkowski pełnił rolę wykładowcy w wielu instytucjach edukacyjnych, w tym w Instytucie Studiów Międzynarodowych, Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki, a także w Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej. Dodatkowo, wykładał na Dolnośląskiej Szkole Wyższej we Wrocławiu oraz w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Oprócz tego, miał okazję występować z wykładami także na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Aktualnie, prowadzi zajęcia w Instytucie Kultury Polskiej na Uniwersytecie Warszawskim oraz Collegium Civitas w Warszawie, gdzie sprawuje stanowisko adiunkta w Instytucie Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych.
Badania
Przemysław Witkowski to ekspert w dziedzinie analizowania ruchów oraz grup radykalnych, zarówno po stronie lewicowej, jak i prawicowej, jak również tych, które wykazują cechy mieszane. Jego prace koncentrują się na badaniu związku między ideologią a kulturą popularną, co obejmuje takie media jak film, seriale telewizyjne, komiksy oraz muzyka rozrywkowa.
Jednym z kluczowych aspektów jego działalności jest analiza propagandy politycznej, zwłaszcza tej związanej z kontekstem polskim. Witkowski bada także kwestie mniejszości etnicznych oraz religijnych w Polsce oraz ich znaczenie w wymiarze politycznym w regionie.
Publicystyka
Przemysław Witkowski, znany dziennikarz, ma na swoim koncie liczne publikacje, które ukazały się w rozmaitych czasopismach i gazetach. Wśród nich można wymienić takie tytuły jak: „Polityka”, „Krytyka Polityczna”, „Przegląd”, „Trybuna”, „Bez Dogmatu”, „Gazeta Wyborcza”, „Przekrój”, „Odra”, „Vice”, „Dialog”, „Polska. The Times”, a także polska edycja „Le Monde diplomatique”. Dodatkowo jego prace można znaleźć na portalu OKO.press oraz w „Visegrad Insight” i „Prosa”.
Witkowski jest także członkiem zespołu Krytyki Politycznej, gdzie przyczynia się do powstawania wartościowych i inspirujących treści dotyczących aktualnych problemów społecznych i politycznych.
Twórczość literacka
Przemysław Witkowski jest uznawanym dziennikarzem oraz twórcą literackim, który dzielił się swoją twórczością w wielu pismach. Jego wiersze znajdowały się na łamach takich czasopism jak: „Twórczość”, „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta Wyborcza”, „Odra”, „Wakat”, „Kresy”, „Akcent”, „Tygiel Kultury”, „Pogranicza”, „Topos” oraz „Portret”. Warto również zaznaczyć, że współredagował antologię młodopoetycką dolnośląską zatytułowaną Ziemie uzyskane.
Witkowski jest także znany z tłumaczenia tekstów piosenek PJ Harvey do spektaklu muzycznego Route 67, który był wystawiony przy udziale duetu Justyna Wasilewska i Thomas Harzem, podczas 31. Przeglądu Piosenki Aktorskiej. Jego zaangażowanie w twórczość literacką przejawiało się również przez redagowanie „młodoliterackiego” działu miesięcznika „Odra” w latach 2008–2016.
W latach 2008–2016 Witkowski miał także znaczący wpływ na organizację Mikrofestiwalu Nowej Literatury Polskiej we Wrocławiu. Jego obecność na poetyckich festiwalach takich jak Port Literacki Wrocław, Manifestacje Poetyckie, Poznań Poetów oraz szczeciński festiwal teatralny Kontrapunkt jest bardzo ceniona.
Warto podkreślić, że jego wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków, w tym słowacki, angielski, francuski, ukraiński, serbski, węgierski oraz czeski, co potwierdza uniwersalność i siłę wyrazu jego twórczości.
Życie prywatne
Przemysław Witkowski to syn profesora Andrzeja Witkowskiego. W 2009 roku związał się z poetką Iloną Jakubowską, z którą zawarł małżeństwo humanistyczne, organizowane pod patronatem Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Jednak w 2015 roku ich związek zakończył się rozwodem. Aktualnie mieszka na zmianę we Wrocławiu oraz Warszawie.
25 lipca 2019 roku doświadczył brutalnego ataku we Wrocławiu, w rejonie Mostów Trzebnickich. Został pobity na skutek swojego sprzeciwu wobec homofobicznych i nienawistnych haseł. Sprawca, zatrzymany kilka dni później, spowodował poważne obrażenia, łamiąc Witkowskiemu kość jarzmową oraz nos. W listopadzie tego samego roku zapadł wyrok, skazujący Macieja K. na rok bezwzględnego więzienia oraz nałożenie grzywny w wysokości 5 tysięcy złotych za dokonanie tego przestępstwa.
Publikacje
Poezja
W dorobku literackim Przemysława Witkowskiego znajdują się istotne dzieła poetyckie. Wśród nich można wymienić:
- Lekkie czasy ciężkich chorób – Biuro Literackie, Wrocław, 2009,
- Preparaty – Biuro Literackie, Wrocław, 2010,
- D’une ville l’autre/Z miasta w miasto, nuit myrtide, Lille, 2013 (wraz z Dimitrim Vazemskym),
- Taniec i Akwizycja – Warstwy, Wrocław, 2017.
Eseje
Witkowski jest również autorem wartościowych esejów. Do najważniejszych z nich należą:
- Chwała supermanom. Ideologia a popkultura – Książka i Prasa, Warszawa, 2017.
Monografie naukowe
W dziedzinie naukowej autorzył kilka monografii, które zdobyły uznanie. W tym kontekście można wyróżnić:
- Laboratorium przemocy. Polityczna Historia Romów – Książka i Prasa, Warszawa, 2020,
- The Polish Independence March as a Contact Hub and a Model for European Extremism – Counter Extremism Project, Nowy Jork – Berlin, 2023,
- Śmierć Wrogom Ojczyzny. Anatomia polityczna uczestników Marszu Niepodległości – Książka i Prasa, Warszawa, 2023,
- Szpryca i Czipowanie. Polityczny wymiar ruchów sprzeciwu wobec obowiązku szczepień i sieci telefonii piątej generacji – Książka i Prasa, Warszawa, 2024.
Zbiory rozmów
Witkowski w swojej pracy prowadził wiele ważnych z rozmów, które zostały zebrane w przemyślane publikacje. W tej kategorii znajdują się:
- Faszyzm, który Nadchodzi – Książka i Prasa, Warszawa, 2023,
- The Upcoming Fascism – Książka i Prasa, Warszawa, 2024.
Publicystyka
Również w sferze publicystycznej Przemysław Witkowski dostarcza ciekawych analiz. Wśród jego publikacji należy zaznaczyć:
- Partia rosyjska – Arbitror, Warszawa, 2023.
Nagrody i wyróżnienia
Przemysław Witkowski, znany dziennikarz, ma na swoim koncie wiele osiągnięć, które świadczą o jego wyjątkowym talencie i zaangażowaniu w literaturę. Poniżej przedstawiamy jego najważniejsze nagrody i wyróżnienia:
- II miejsce w konkursie Stowarzyszenia Pisarzy Polskich we Wrocławiu, 2007,
- finalista XIV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina, 2008,
- laureat XV Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Jacka Bierezina, 2009,
- nominowany do nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo w dziedzinie literatura za arkusz Lekkie czasy ciężkich chorób, 2009,
- nominowany i finalista projektu Biura Literackiego Połów, 2009,
- nominowany do nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo w dziedzinie literatura za Mikrofestiwal, 2015,
- Chwała supermanom. Ideologia a popkultura – Lewicowa książką roku 2017,
- nominowany do nagrody kulturalnej Gazety Wyborczej wARTo w dziedzinie literatura za książkę eseistyczną Chwała supermanom. Ideologia a popkultura, 2018.
Przypisy
- Przemysław Witkowski: Kaczyński będzie prowadził swoją trzódkę ku naszemu nieszczęściu, dopóki nie pokona go biologia. gazeta.pl, 30.05.2024 r. [dostęp 30.07.2024 r.]
- Przemysław Witkowski. bip.mkidn.gov.pl, 07.02.2024 r. [dostęp 08.04.2024 r.]
- Pobicie dziennikarza Przemysława Witkowskiego. Jest wyrok. [online], Polsat News, 28.01.2023 r.
- Skrytykował homofobiczne napisy, został pobity. Napastnik ma trafić do więzienia [online], TVN24, 28.01.2023 r.
- Łukasz Lipiński: Historia się powtórzy? Jaki będzie faszyzm, który nadchodzi. polityka.pl, 19.09.2023 r.
- MagdalenaM. Nałęcz: Przemysław Witkowski został pobity. „Nie przesadzałbym, że mamy do czynienia z falą terroru” [online], wiadomosci.wp.pl, 26.07.2019 r. [dostęp 26.07.2019 r.]
- Dziennikarz i wykładowca Przemysław Witkowski pobity, bo skrytykował homofobiczne graffiti [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 26.07.2019 r.]
- Laboratorium przemocy. Polityczna historia Romów na stronie wydawnictwa. strona Le Monde Diplomatique edycja polska, 11.10.2020 r.
- Stowarzyszenie OFFicyna: OFFicyna w kontrapunkcie. Noc Performerów: 10 lat Rity Baum – działanie totalne 24/25.04. 2009. officyna.art.pl. [dostęp 10.04.2012 r.]
- Biuro Literackie: Port Wrocław 2009. biuroliterackie.pl. [dostęp 15.01.2018 r.]
- Katarzyna Mucha: Poznań Poetów – E.P. i Przyjaciele. mmpoznan.pl. [dostęp 10.04.2012 r.]
- PPGUAM – dydaktyka: Wykłady interdyscyplinarne [online], graniczne.amu.edu.pl [dostęp 19.06.2019 r.]
- Wykład dr. Przemysława Witkowskiego [online], amu.edu.pl [dostęp 02.06.2021 r.]
- Śmierć wrogom ojczyzny [online], usosweb.chem.uw.edu.pl [dostęp 06.05.2021 r.]
- Przemysław Witkowski [online], krytykapolityczna.pl [dostęp 09.01.2017 r.]
- Specjalizacje badawcze Przemysława Witkowskiego za stroną Collegium Civitas [online], Collegium Civitas [dostęp 10.10.2020 r.]
- Magdalena Kamińska: „Zamykam coś w preparat” – rozmowa z Przemysławem Witkowskim. PIK.wroclaw.pl, 16.02.2010 r. [dostęp 15.01.2018 r.]
- oprac. M. Piekarska: wARTo 2018: Lektury obowiązkowe – nominowani w kategorii „literatura”. „Gazeta Wyborcza”, 27.02.2018 r.
- oprac. B.Sadulski: Mikrofestiwal, czyli wyczulenie na brzmienie wiersza. „Gazeta Wyborcza”, 27.02.2018 r.
- Jolanta Nabiałek: Piosenka aktorska w wersji gore. Teatralia Wrocław, 23.03.2010 r. [dostęp 02.04.2012 r.]
- Spotkanie z poezją w ciągłym niedoczasie. Gazeta.pl Łódź, 13.12.2009 r. [dostęp 02.04.2012 r.]
Pozostali ludzie w kategorii "Media i komunikacja":
Marek Horodniczy | Musa Çaxarxan Czachorowski | Lothar Herbst | Leszek Budrewicz | Sława Bieńczycka | Krzysztof Piasecki | Paweł Musiałowski | Bartłomiej Skrzyński | Monika Richardson | Krzysztof Raczkowiak | Cezary Gmyz | Iza Michalewicz | Teresa Drozda | Tadeusz Deszkiewicz | Stefan Bratkowski | Seweryn Blumsztajn | Piotr Gociek | Piotr Sobczyński | Elżbieta Wroniewska-Rejf | Radomir WitOceń: Przemysław Witkowski (dziennikarz)