Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki


Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki to instytucja edukacyjna o profilu wojskowym, która funkcjonuje jako publiczna uczelnia akademicka. Nadzór nad Akademią sprawuje Minister Obrony Narodowej, co podkreśla jej znaczenie i odpowiedzialność w systemie obronnym kraju.

W ramach swoich programów edukacyjnych, Akademia oferuje kształcenie zarówno na studiach wojskowych, jak i cywilnych, co spełnia różnorodne potrzeby studentów. Dodatkowo, instytucja prowadzi programy doktoranckie i ma uprawnienia do nadawania stopni naukowych doktora, co świadczy o jej silnej pozycji w dziedzinie nauk wojskowych i obywatelskich.

Warto również zaznaczyć, że Akademia jest klasyfikowana jako jednostka wojskowa zgodnie z Ustawą z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Realizuje ona bardzo ważne zadania związane z obronnością, co czyni ją kluczowym elementem systemu obronnego naszego kraju.

Działalność Akademii opiera się na przepisach zawartych w Ustawie z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, co zapewnia jej formalne ramy do prowadzenia działalności akademickiej oraz badawczej.

Formowanie jednostki i zmiany organizacyjne

Poprzedniczka instytucji, która dzisiaj znana jest jako Akademia Wojsk Lądowych, to Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki, która zdobyła swoją nazwę 30 czerwca 2010 roku na podstawie Rozporządzenia Rady Ministrów. Jej historia sięga 1 października 2002 roku, wówczas to powstała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu, która od 27 sierpnia 2003 roku nosiła imię generała Tadeusza Kościuszki. Powstała ona w wyniku przekształcenia Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, na zasadzie decyzji Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1994 roku. Szkoła ta była efektem połączenia z dniem 30 września 2002 roku kilku wcześniej istniejących szkół: Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego w Poznaniu, a także Wyższej Szkoły Oficerskiej im. J. Bema w Toruniu.

Za pomocą Rozporządzenia Rady Ministrów z 7 czerwca 1994 roku doszło do utworzenia Wyższej Szkoły Oficerskiej im. Tadeusza Kościuszki, co nastąpiło poprzez fuzję dwóch afiliowanych instytucji: Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Inżynierii Wojskowej im. gen. Jakuba Jasińskiego. Ta ostatnia uczelnia powstała w wyniku kolejnego złączenia – Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Chemicznych. Prawne fundamenty dla tego połączenia podało Rozporządzenie z dnia 21 maja 1990 roku dotyczące utworzenia Akademii Obrony Narodowej.

Na bazie Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1994 roku powstała także nowa instytucja z przekształcenia dotychczasowej Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich im. Mariana Buczka oraz Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych, które zostały scalone w Wyższą Szkołę Oficerską im. Stefana Czarnieckiego. W dniu 25 września 1992 roku ustalono Rozporządzeniem Rady Ministrów likwidację Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych oraz Wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej. Te ostatnie przestały istnieć odpowiednio 30 września 1993 oraz 30 września 1992 roku. Po tym czasie kształcenie w obszarze „broni pancernej” na krótko przerwano, aby wznowić je w 1994 roku w Wyższej Szkole Oficerskiej im. Stefana Czarnieckiego.

W roku 2003, zgodnie z Decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 27 sierpnia, uczelnia w Wrocławiu uzyskała imię swojego patrona – generała Tadeusza Kościuszki. W wyniku redukcji w wojskowym szkolnictwie wyższym, mającej miejsce na przełomie lat dziewięćdziesiątych i na początku lat dwutysięcznych, dziewięć wyższych szkół oficerskich oraz jedna akademia zostały zlikwidowane. W konsekwencji tych reform Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki, a od 1 października 2017 roku Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki, przejęła zadania związane z kształceniem i szkoleniem kandydatów na żołnierzy zawodowych, w wyniku likwidacji siedmiu uczelni, obejmujących blisko trzydzieści korpusów oraz obszarów specjalistycznych. Głównym celem instytucji jest kształcenie kadr dowódczych dla Sił Zbrojnych RP, w szczególności w zakresie Wojsk Lądowych, a także prowadzenie badań naukowych oraz nadawanie stopni doktora dla doktorantów.

Tradycje i rodowód Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki

I i II RP

Na początku naszej historii edukacji wojskowej w Polsce szczególnie ważną rolę odgrywała Szkoła Rycerska w Warszawie, która została założona w 1765 roku. Jej pierwszym komendantem był Adam Kazimierz Czartoryski, znany dowódca Gwardii Litewskiej, a także marszałek Trybunału Litewskiego.

W 1917 roku powstała Szkoła Podchorążych Piechoty w Komorowie, a następnie w Ostrowi Mazowieckiej, której pierwszym komendantem był kapitan Sztabu Generalnego Marian Kukiel. Ostatnim komendantem w przededniu II wojny światowej był płk piech. Marian Stanisław Raganowicz.

Po II wojnie światowej

Po zakończeniu II wojny światowej, w 1947 roku, powołano do życia Oficerską Szkołę Piechoty nr 1, która wynikła z reorganizacji wcześniej działającej Oficerskiej Szkoły Piechoty i Kawalerii Nr 1. Szkoła ta została przeniesiona do Wrocławia, gdzie w 1953 roku otrzymała imię Tadeusza Kościuszki, funkcjonując pod tą nazwą aż do 1962 roku.

Następnie powstała Oficerska Szkoła Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki, która działała w latach 1962-1967. W kolejnych latach zmieniała nazwy, przekształcając się kolejno w Wyższą Szkołę Oficerską Wojsk Zmechanizowanych oraz inne instytucje związane z wojskami inżynieryjnymi, chemicznymi oraz rakietowymi, aż do przekształcenia w Wyższą Szkołę Oficerską im. Tadeusza Kościuszki w 1994 roku.

Ostatecznie, w 2002 roku, powstała Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki, która w 2010 roku zyskała nowy status jako Akademia Wojsk Lądowych, zaczynając nowy rozdział w swojej edukacyjnej misji.

Inauguracja działalności Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki

Uroczysta inauguracja nowego statusu uczelni miała miejsce 1 października 2017 roku, kiedy to Ministerstwo Obrony Narodowej zatwierdziło nazwę Akademia Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki (AWL). Wydarzenie to miało miejsce na podstawie rozporządzenia wydanego przez ministra w dniu 30 czerwca 2017 roku.

Dwa dni później, 2 października, w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu odbyła się immatrykulacja nowego roku akademickiego. Uroczystość zgromadziła wiele ważnych osobistości, w tym Beatę Szydło, Elżbietę Witek, prof. Wojciecha Fałkowskiego, jak również przedstawicieli Kościoła, a na czele z Metropolitą Wrocławskim abp Józefem Kupnym.

W wydarzeniu wzięli udział również rektorzy uczelni wyższych z regionu oraz liczne delegacje z partnerskich uczelni zagranicznych, w tym przedstawiciele Akademii Wojskowej Stanów Zjednoczonych w West Point. Wspólnie podpisano umowę o współpracy, a inauguracyjny wykład wygłosił gen. broni rez. Robert L. Caslen.

Absolwenci uczelni są promowani na pierwszy stopień oficerski w imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Insygnia Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki

Odznaki

Zmiana statusu uczelni wiązała się także z nowym systemem identyfikacji wizualnej. Nowe godło, które nawiązuje do odznaki absolwenckiej Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, zostało zaprojektowane przez artystę podchorążego Karola Kuźmińskiego. Motto Akademii to „Veritas, Honor, Patria”, co oznacza „Prawda, Honor, Ojczyzna”.

Sztandar

Na podstawie ustawy dotyczącej znaków Sił Zbrojnych, na wniosek Ministra Obrony Narodowej, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda nadał Akademii Wojsk Lądowych sztandar, który symbolizuje wartości Rzeczypospolitej Polskiej: sławę wojenną, tradycję oraz wierność. Uroczystość wręczenia sztandaru miała miejsce 28 listopada 2018 roku na placu Wolności we Wrocławiu. Matką Chrzestną sztandaru została Zofia Pilecka-Optułowicz, córka rotmistrza Witolda Pileckiego. Aktu wręczenia dokonał Tomasz Zdzikot, a w ceremonii wzięli udział przedstawiciele władz państwowych oraz mieszkańców Wrocławia.

Działalność naukowa

W Akademii Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki prowadzone są badania naukowe w dziedzinach takich jak:

  • nauki inżynieryjno-techniczne, w tym inżynieria lądowa i transport,
  • nauki społeczne, obejmujące bezpieczeństwo oraz zarządzanie i jakość.

Naukowcy związani z Akademią zostali uhonorowani na międzynarodowych festiwalach i wystawach, zdobywając między innymi Złoty Medal na Międzynarodowym Festiwalu Wynalazków w Silicon Valley oraz Srebrny Medal na Międzynarodowej Wystawie Innowacji i Wynalazczości w Genewie.

Wydawnictwo naukowe

Akademia Wojsk Lądowych prowadzi własne wydawnictwo, które umożliwia publikację wyników badań. W szczególności uwagę zwraca na recenzowane czasopisma naukowe wydawane w otwartym dostępie, w tym „The Voice of Security Awareness – VoSA”, „Roczniki Studenckie Akademii Wojsk Lądowych” oraz „Scientific Journal of the Military University of Land Forces (SJMULF)”. Aktualnie, publikacja w SJMULF przysługuje czterdzieści punktów według Komunikatu Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 17 lipca 2023 roku. Czasopismo jest także indeksowane w wielu prestiżowych zagranicznych bazach to takich jak DOAJ, ERIH Plus oraz EBSCO.

Kierunki kształcenia

Studia wojskowe

Na Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie oferowane są studia inżynierskie i magisterskie z zakresu inżynierii bezpieczeństwa. Kształcenie podchorążych odbywa się w wyspecjalizowanych grupach, takich jak: saperska, przeprawowa, a także drogowo-mostowa.

W ramach Wydziału Zarządzania, studenci również mogą się kształcić w obszarach związanych z wojskowością. Oferowane są tutaj kierunki takie jak:

  • Logistyka (studia inżynierskie w grupie ogólnologistycznej),
  • Zarządzanie (studia magisterskie dla absolwentów studiów wojskowych I stopnia, specjalizacje: Dowodzenie i Logistyka),
  • Dowodzenie (jednolite studia magisterskie w kilku grupach osobowych, w tym: pancerno-zmechanizowana, aeromobilna, rozpoznania ogólnego oraz artylerii).

Warto zaznaczyć, że studia na kierunku Dowodzenie dostępne są od 1 października 2020 roku jako jednolite pięcioletnie studia magisterskie ze specjalnością dowodzenie pododdziałami.

Studia cywilne

Akademia Wojsk Lądowych oferuje również różnorodne kierunki na studiach cywilnych. W Wydziale Nauk o Bezpieczeństwie dostępne są:

  • Inżynieria bezpieczeństwa (studia I i II stopnia),
  • Bezpieczeństwo narodowe (studia I i II stopnia).

W Wydziale Zarządzania natomiast można studiować:

  • Zarządzanie (studia I i II stopnia),
  • Logistyka (studia I stopnia),
  • Informatyka (studia I stopnia).

Dodatkowo, uczelnia prowadzi także studia podyplomowe oraz kursy kwalifikacyjne i doskonalące dla żołnierzy wszystkich rodzajów wojsk, a także programy przeszkalania kadr rezerwy. Co więcej, Akademia ma licencję przyznaną przez Centralną Komisję do Spraw Stopni i Tytułów, która umożliwia nadawanie stopnia naukowego doktora w dziedzinach nauk społecznych, w tym w obszarze zarządzania oraz bezpieczeństwa.

Współpraca międzynarodowa

Akademia Wojsk Lądowych intensywnie rozwija swoje kontakty z zagranicznymi ośrodkami akademickimi, współpracując obecnie z pięćdziesięcioma siedmioma instytucjami. Wzmacnianie międzynarodowych relacji jest kluczowym elementem strategii Akademii, a do znaczących osiągnięć w tej dziedzinie należą:

  • nawiązanie współpracy oraz podpisanie dwustronnych porozumień z uczelniami w Stanach Zjednoczonych, w tym United States Military Academy West Point, University of North Georgia, University of Charleston i Virginia Military Institute, co prowadzi do wymiany wojskowej oraz akademickiej,
  • zainicjowanie kooperacji z Massachusetts Institute of Technology (MIT), co oferuje podchorążym możliwość uczestniczenia w zawodach projektowych, które odbywają się pomiędzy kadetami USMA West Point a studentami MIT,
  • realizację dwóch międzynarodowych projektów w ramach Partnerstwa Strategicznego, w których Akademia pełniła rolę lidera („Creating international semester regarding military education needs for future officers in Europe” z udziałem uczelni wojskowych z Austrii, Czech, Węgier i Rumunii oraz „International Military Leadership Academy” we współpracy z akademiami wojskowymi z Portugalii i Grecji),
  • nawiązanie współpracy z Royal Military College – Saint Jean z Kanady, co umożliwia wymianę studentów wojskowych,
  • rozwijanie relacji z Akademią Wojskową im. Hetmana Piotra Sahajdacznego we Lwowie.

Współpraca Akademii z United States Military Academy w West Point umożliwia podchorążym testowanie swoich umiejętności w międzynarodowych zawodach Sandhurst, które są organizowane corocznie przez tę prestiżową uczelnię. Akademia Wojsk Lądowych wdrożyła system kształtowania przywódców, oparty na zintegrowanym rozwoju osobistym oraz nabywaniu kompetencji merytorycznych i społecznych przez studentów. Znany jako „West Point Leader Development System”, system ten czerpie z doświadczeń amerykańskich.

Odwiedziny Superintendenta Korea Military Academy, gen. broni Kim Wan-tae, oraz jego rewizja Rektora-Komendanta, gen. bryg. dr hab. inż. Dariusza Skorupki, w Seulu, rozpoczęły owocną współpracę w zakresie wspólnych projektów edukacyjnych i naukowych z tym azjatyckim ośrodkiem. Dodatkowo, rozpoczęto współpracę z National Defence Academy of Japan, co umożliwi wymianę studentów oraz dzielenie się wiedzą w zakresie cyberbezpieczeństwa.

Baza dydaktyczno-szkoleniowa

W ramach bazy dydaktyczno-szkoleniowej, Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki dysponuje nowoczesnym wyposażeniem, które wspiera proces edukacyjny oraz treningowy.

W skład tej bazy wchodzą różnorodne systemy i urządzenia, które umożliwiają zdobywanie praktycznych umiejętności. Oto niektóre z tych elementów:

  • system symulacji taktycznej PACAST,
  • system symulacji taktycznej VBS 3,
  • kompleksowy symulator taktyczny plzmot. „ASTER”,
  • urządzenie szkolno-treningowe ŚNIEŻNIK,
  • laserowy symulator strzelań (LSS),
  • symulator do szkolenia kierowców KTO Rosomak „JASKIER”,
  • trenażer BESKID 2M/K (zmodernizowany),
  • trenażer ORTLES 3M/Z,
  • strzelnica kontenerowa,
  • laboratorium przywództwa, które zostało wyposażone w nowoczesne urządzenia skaningowe diagnostyki termoregulacyjnej do badania procesów osobowościowych lidera oraz w okulograf, który służy do określania predyspozycji dowódcy w zakresie podejmowania decyzji,
  • laboratorium zarządzania dronami w działaniach taktycznych, ulokowane w nowym, specjalnie przygotowanym obiekcie,
  • laboratorium szybkich napraw BDR (Battlefield Damage Repair),
  • laboratorium RFID, odpowiedzialne za identyfikację radiową.

Podstawowe jednostki organizacyjne

Struktura organizacyjna Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki jest zróżnicowana i pozwala na efektywne zarządzanie różnymi aspektami działalności edukacyjnej oraz wojskowej. Poniżej przedstawiono kluczowe jednostki, które wchodzą w skład tej instytucji.

  • Komenda,
  • Senat,
  • Pion dydaktyczny:
    • Wydział Zarządzania:
      • Instytut Zarządzania:
        • Zakład zarządzania,
        • Zakład ekonomii,
        • Zakład metodologii badań.
      • Instytut Przywództwa:
        • Zakład teorii przywództwa,
        • Laboratorium przywództwa,
        • Zakład etosu i kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich,
        • Zakład analiz i badań społecznych.
      • Katedra Logistyki,
      • Katedra Zarządzania Innowacyjnymi Projektami:
        • Laboratorium zarządzania dronami w działaniach taktycznych.
    • Wydział Nauk o Bezpieczeństwie:
      • Instytut Bezpieczeństwa Narodowego:
        • Zakład bezpieczeństwa publicznego,
        • Zakład bezpieczeństwa narodowego,
        • Zakład działań kryzysowych.
      • Instytut Inżynierii Bezpieczeństwa:
        • Zakład bezpieczeństwa i ratownictwa technicznego,
        • Zakład podstaw nauk technicznych,
        • Zakład bezpieczeństwa w cyberprzestrzeni.
      • Katedra Bezpieczeństwa Personalnego.
    • Wydział Dowodzenia:
      • Zakład wojsk pancernych i zmechanizowanych,
      • Zakład rozpoznania i wojsk aeromobilnych,
      • Zakład wsparcia bojowego,
      • Zakład teorii i praktyki strzelań,
      • Zakład symulacji taktycznych,
      • Zakład łączności,
      • Zakład obrony terytorialnej,
      • Zakład działań specjalnych (od 01.10.2020 r.).
  • Zakład Wychowania Fizycznego i Sportu (międzywydziałowa jednostka org.),
  • Zespół Dydaktyki (międzywydziałowa jednostka org.),
  • Studium Języków Obcych (międzywydziałowa jednostka org.).

W ramach Akademii działają również różne piony, w tym:

  • Oddział Koordynacji Kształcenia i Szkolenia,
  • Pion naukowy:
    • Oddział koordynacji badań naukowych,
    • Centrum transferu technologii,
    • Biblioteka.
  • Pion prorektora ds. studenckich:
    • Biuro obsługi studentów,
    • Wydział współpracy międzynarodowej i komunikacji społecznej.
  • Pion prorektora ds. wojskowych:
    • Pion ogólny:
      • Pododdziały szkolne,
      • Sekcja operacyjna.
    • Pion ochrony informacji niejawnych,
    • Wydział personalny,
    • Wydział wychowawczy.
  • Pion kanclerza:
    • Pion logistyki:
      • Wydział zabezpieczenia logistycznego,
      • Wydział infrastruktury,
      • Sekcja służby zdrowia.
    • Pion głównego księgowego.

Ta kompleksowa struktura umożliwia sprawne funkcjonowanie Akademii oraz dostosowanie jej działań do potrzeb współczesnych sił zbrojnych oraz społeczności akademickiej.

Nagrody i wyróżnienia

Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki zdobyła szereg prestigious nagród i wyróżnień, które odzwierciedlają jej znaczenie w polskim systemie edukacji wojskowej oraz wkład w rozwój regionu.

  • Flaga Rzeczypospolitej Polskiej – 2007,
  • Odznaka Honorowa Złota Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego – 2013,
  • Nagroda „Benemerenti” – 2014,
  • Order Kapituły z Gwiazdą (kapituła Kanoników przy bazylice św. Elżbiety we Wrocławiu) – 2015,
  • Medal Pro Patria – 2016,
  • Krzyż XXX-lecia Ordynariatu Polowego,
  • Medal „Pro Bono Poloniae” – 2023,
  • Złoty Krzyż Związku Piłsudczyków RP.

Wszystkie te odznaczenia są świadectwem okazałości i zaangażowania Akademii w kształcenie przyszłych liderów w dziedzinie obronności i bezpieczeństwa.

Kadra i absolwenci szkoły

W Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki znaczącą rolę odgrywają zarówno kadra kierownicza, jak i profesorska.

Do najważniejszych postaci uczelni, pełniących funkcje komendantów-rektorów w kolejnych latach, zaliczamy:

  • gen. bryg. dr Andrzej Muth, który zarządzał uczelnią od 6 września 2002 do 2 września 2005,
  • gen. bryg. Kazimierz Jaklewicz, który pełnił tę funkcję od 2 września 2005 do 15 grudnia 2010,
  • cz. p.o. płk prof. dr hab. Mariusz Wiatr, komendant w okresie od 15 grudnia 2010 do 25 marca 2011,
  • płk/gen. bryg. prof. dr hab. Mariusz Wiatr, który pełnił stanowisko od 25 marca 2011 do 13 grudnia 2015,
  • cz. p.o. płk dr Piotr Pertek, działający od 13 grudnia 2015 do 25 stycznia 2016,
  • płk/gen. bryg. prof. dr hab. inż. Dariusz Skorupka, który był rektorem od 25 stycznia 2016 do 30 września 2021,
  • gen. bryg. dr hab. Piotr Płonka, na czołowej pozycji od 1 października 2021 do 29 lutego 2024,
  • gen. broni w st. spocz. dr Marek Tomaszycki, który obecnie pełni rolę komendanta, od 29 lutego 2024.

Kadra profesorska uczelni w roku 2023 obejmuje wielu wybitnych specjalistów. Do kluczowych członków kadry zaliczają się:

  • dr hab. Piotr Płonka,
  • dr hab. inż. Barbara Kaczmarczyk,
  • dr hab. Tadeusz Marczak,
  • dr hab. Izabela Nowicka,
  • dr Aneta Kazanecka.

Co więcej, warto wspomnieć o absolwentach uczelni, którzy przyczynili się do jej renomy i rozwoju. Z tematyką absolwentów ściśle związana jest kategoria: absolwenci Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych.

Przekształcenia

Historia przekształceń Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki obejmuje szereg istotnych zmian organizacyjnych, które miały miejsce na przestrzeni lat. Proces ten można podzielić na konkretne etapy:

  • Oficerska Szkoła Piechoty nr 1 (1947–1962),
  • Oficerska Szkoła Wojsk Zmechanizowanych im. Tadeusza Kościuszki (1962–1967),
  • Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Zmechanizowanych (1967–1994),
  • Wyższa Szkoła Oficerska im. Tadeusza Kościuszki (1994–2002),
  • Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych we Wrocławiu (2002–2010),
  • Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych imienia generała Tadeusza Kościuszki (2010–2017),
  • Akademia Wojsk Lądowych im. generała Tadeusza Kościuszki (2017–obecnie).

Podstawy prawne

Podstawa funkcjonowania Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki opiera się na szeregu przepisów prawnych, które regulują jej działalność oraz organizację szkolnictwa wojskowego w Polsce. Wśród tych aktów prawnych znajdują się:

  • ustawa z dnia 31 marca 1965 roku o wyższym szkolnictwie wojskowym,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 marca 1967 roku dotyczące utworzenia wyższych szkół oficerskich,
  • ustawa z dnia 21 listopada 1967 roku o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 29 września 1971 roku w sprawie utworzenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Służb Kwatermistrzowskich im. Mariana Buczka,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 maja 1990 roku dotyczące utworzenia Akademii Obrony Narodowej oraz Wyższej Szkoły Oficerskiej Inżynierii Wojskowej, a także zniesienia Wojskowej Akademii Politycznej,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 września 1992 roku dotyczące zniesienia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych oraz wyższej Oficerskiej Szkoły Samochodowej,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 7 czerwca 1994 roku w sprawie likwidacji dotychczasowych wyższych szkół oficerskich i utworzenia nowych,
  • rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 18 grudnia 2001 roku dotyczące zniesienia niektórych wyższych szkół oraz utworzenia Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu,
  • rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 30 czerwca 2017 roku w sprawie zmiany nazwy Wyższej Szkoły Oficerskiej imienia gen. Tadeusza Kościuszki,
  • ustawa z dnia 27 lipca 2005 roku Prawo o szkolnictwie wyższym,
  • decyzja Nr 63/MON z dnia 13 czerwca 2018 roku dotycząca wprowadzenia odznaki pamiątkowej oraz innych insigniów Akademii,
  • ustawa z dnia 20 lipca 2018 roku Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce,
  • akt nadania przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę sztandaru dla Akademii Wojsk Lądowych, który symbolizuje Rzeczpospolitą Polską oraz wartości, jakich oczekuje się od żołnierzy, datowany na 5 września 2018 roku,
  • ustawa z dnia 11 marca 2022 roku dotycząca obrony Ojczyzny.

Te przepisy tworzą ramy dla działań Akademii, zapewniając wszechstronny rozwój oraz edukację kadr wojskowych w Polsce.

Przypisy

  1. Szkolnictwo wyższe w roku akademickim 2023/2024 [online], Główny Urząd Statystyczny [dostęp 01.07.2024 r.]
  2. Gen. Tomaszycki nowym rektorem na AWL [online], defence24.pl [dostęp 29.02.2024 r.]
  3. Władze uczelni. wojsko-polskie.pl. [dostęp 04.03.2024 r.]
  4. Rys historyczny. wojsko-polskie.pl. [dostęp 10.07.2023 r.]
  5. „Krzyż XXX – lecia Ordynariatu Polowego” dla Akademii [online], wojsko-polskie.pl [dostęp 09.04.2022 r.]
  6. Medal „Pro Patria” - Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych [online], www.kombatanci.gov.pl [dostęp 20.05.2020 r.]
  7. Ustawa z dnia 19 lutego 1993 r. o znakach Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. [online], prawo.sejm.gov.pl [dostęp 18.05.2020 r.]
  8. Redaktor, Złoty medal dla AWL w Santa Clara za nowatorską platformę do kształcenia w wirtualnej przestrzeni [online], Liderzy Innowacyjności, 04.07.2019 r. [dostęp 18.05.2020 r.]
  9. CiisC. Tingting CiisC., Chinese Innovation and Invention Society: 2018 IIDC Hong Kong International Invention and Design Competition Report [online], Chinese Innovation and Invention Society, 17.12.2018 r. [dostęp 18.05.2020 r.]
  10. Biuletyn Informacji Publicznej MON :: Struktura i zadania MON [online], biuletyn.mon.gov.pl [dostęp 27.06.2020 r.]
  11. Uchwała Nr XXXIV/1034/13 Sejmiku Województwa Dolnośląskiego z dnia 22 kwietnia 2013 r. [dostęp 30.01.2014 r.]
  12. Stowarzyszenie Wiosna, Wyższa Szkoła Oficerska Wojsk Lądowych i 10. Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką laureatami Benemerenti. ordynariat.wp.mil.pl, 11.01.2014 r. [dostęp 23.01.2014 r.]
  13. a b c Statut Akademii Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki.
  14. Ministerstwo Obrony Narodowej: Decyzja Ministra Obrony Narodowej nr 2765 z 28.09.2021 r..
  15. https://www.wojsko-polskie.pl/awl/articles/aktualnosci-w/dzien-podchorazego-swieto-akademii-wojsk-ladowych/
  16. https://pilsudczycy.pl/regulaminy/regulamin-odznaczen-i-stopni-organizacyjnych
  17. geneva - 2018 [online], www.polskiewynalazki.pl [dostęp 18.05.2020 r.]

Oceń: Akademia Wojsk Lądowych im. gen. Tadeusza Kościuszki

Średnia ocena:4.9 Liczba ocen:23