Adam Laboga


Adam Laboga, który przyszedł na świat 25 maja 1952 roku we Wrocławiu, jest postacią niezwykle znaczącą dla polskiego rynku elektronicznego. Zmarł 3 listopada 2018 roku, pozostawiając po sobie trwały ślad w branży elektroakustycznej.

Był nie tylko utalentowanym konstruktor, ale również przedsiębiorcą, który zdołał stworzyć firmę produkującą wysokiej jakości wzmacniacze elektroakustyczne. Dzięki jego innowacyjnym rozwiązaniom, produkty jego firmy zdobyły rynki nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami.

Życiorys

Adam Laboga, znany polski producent sprzętu muzycznego, jest postacią, której historia jest ściśle związana z rozwojem branży muzycznej w Polsce. Ukończył Technikum Radiowo-Telewizyjne w Czernicy k. Wrocławia, gdzie z zapałem rozwijał swoje umiejętności muzyczne. Już jako piętnastolatek rozpoczął przygodę z grą na gitarze, co z kolei zapoczątkowało jego fascynację techniką nagłośnieniową.

W 1968 roku, będąc członkiem szkolnego zespołu bigbitowego, Adam zaangażował się w konstruktorski proces tworzenia własnych wzmacniaczy gitarowych, które służyły mu na występach. Używał gitary wykonanej przez lutnika Stefana Białasa oraz wzmacniacza, który sam skonstruował. Jako młody człowiek pracował z profesorem Markiem Wallem w latach 70 XX wieku w firmie Horn-Wall, której współzałożycielem był Wojciech Hornowicz. Ich kluczowym projektem było wykonanie profesjonalnego sprzętu nagłaśniającego dla Czesława Niemena na XI Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu, co stanowiło milowy krok w jego karierze.

W 1973 roku, pod marką Diamondsound, Laboga zrealizował swoje pierwsze znaczące zlecenie, wytwarzając 100-watowy wzmacniacz lampowy na zamówienie Achima Rzychonia, basisty zespołu Niebiesko-Czarni. Od 1974 roku Laboga jako elektroakustyk współpracował z różnymi zespołami, takimi jak Hokus, Homo Homini, Niebiesko-Czarni oraz „Roma”. Równocześnie zdobywał doświadczenie jako akustyk w Estradzie Poznańskiej i PSJ, co pozwoliło mu na dalsze rozwijanie swojego fachu.

Rok 1983 był przełomowy, ponieważ zarejestrował swoją pierwszą działalność gospodarczą pod nazwą Labsound. Przedsiębiorstwo to szybko zdobyło reputację wśród muzyków, z których wielu korzystało z jego usług. W 1990 roku, po namowie skrzypka Jana Błędowskiego, zmienił nazwę na Laboga, co ugruntowało jego obecność na rynku. Od tego momentu sygnował swoje wyroby nazwiskiem, a jego produkty zyskały międzynarodowe uznanie.

Wzmacniacze Adama Labogi cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wśród rockowych, hardrockowych i heavymetalowych artystów. Wśród muzyków, którzy korzystali z jego konstrukcji, można wymienić takie osobistości jak Adam Darski, Piotr Wiwczarek, Erik Rutan, Jan Borysewicz, Tomasz Lipnicki, Lech Janerka, Wacław Kiełtyka, Jerzy Styczyński, Philip Campbell, Andrzej Nowak, Wojciech Waglewski, Raz, Dwa, Trzy, Sebastian Riedel, Wojciech Pilichowski.

W 2008 roku o jego życiu i pracy powstał film dokumentalny zatytułowany „Laboga – piecyki z Wrocławia”. Adam Laboga zmarł 3 listopada 2018 roku po długiej chorobie, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w świecie muzyki i nagłośnienia.

Przypisy

  1. Nie żyje Adam Laboga - Legendarny konstruktor wzmacniaczy. www.infogitara.pl, 05.11.2020 r. [dostęp 07.08.2020 r.]
  2. Roman Wojciechowski: Roman „Pazur” Wojciechowski – biografia. www.pazur.zanet.pl. [dostęp 07.08.2020 r.]
  3. Zmarł Adam Laboga, polski twórca wzmacniaczy gitarowych. Miał 66 lat. antyradio.pl. [dostęp 14.11.2018 r.]
  4. Adam Laboga nie żyje. Syn żegna twórcę słynnych wzmacniaczy. muzyka.interia.pl. [dostęp 14.11.2018 r.]
  5. a b Adam & Dawid Laboga (Laboga). magazyngitarzysta.pl. [dostęp 14.11.2018 r.]
  6. a b Laboga – piecyki z Wrocławia. filmpolski.pl. [dostęp 14.11.2018 r.]
  7. a b c Adam Laboga nie żyje. Był ważną postacią dla polskiego rocka. muzyka.interia.pl. [dostęp 04.11.2018 r.]

Oceń: Adam Laboga

Średnia ocena:4.96 Liczba ocen:22