Martin Lewandowski


Martin Maria Lewandowski, urodzony 30 kwietnia 1975 roku we Wrocławiu, jest wyróżniającą się postacią w polskim świecie biznesu. Jako współzałożyciel Konfrontacji Sztuk Walki (KSW), razem z Maciejem Kawulskim, Lewandowski odegrał kluczową rolę w rozwijaniu tej organizacji, która promuje walki MMA w Polsce.

W 2007 roku otworzył drzwi do nowych możliwości, zostając współwłaścicielem Agencji Marketingowej „My Land”. Dodatkowo, jego zaangażowanie w działalność na rzecz sportów walki znalazło wyraz w 2019 roku, kiedy to został jednym z założycieli Stowarzyszenia MMA POLSKA.

Biografia

„W okresie swojej młodości Martin Lewandowski intensywnie rozwijał swoje zainteresowania sportowe, angażując się w różnorodne treningi sztuk walki, w tym kung-fu, boks oraz kick-boxing. W tym samym czasie uczęszczał do klasy o profilu teatralnym, a także równolegle uczęszczał do szkoły muzycznej II stopnia, gdzie uczył się gry na instrumentach perkusyjnych. Dopiero w trzeciej klasie liceum ostatecznie zdecydował się skupić na tematyce ekonomii.

Martin jest absolwentem IX Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi we Wrocławiu, a także wrocławskiej Akademii Ekonomicznej oraz Sydney Windsor Institute of Commerce.

Podczas swoich studiów w Wrocławiu postanowił wziąć urlop dziekański i przez dwa lata mieszkał w Australii, gdzie jednocześnie studiował na Sydney Windsor Institute of Commerce oraz pracował dorywczo w różnych miejscach, takich jak sklepy, pizzerie czy na budowie. Przed otrzymaniem dyplomu z Akademii Ekonomicznej odbył również praktyki w renomowanych instytucjach finansowych, które zlokalizowane były poza granicami Polski.

Kariera

W 2002 roku Martin Lewandowski zdecydował się na przeprowadzkę do Warszawy, gdzie objął wyjątkowe stanowisko kierownika do spraw promocji hotelu Marriott. Do jego zadań należała m.in. promocja znajdującej się w tym samym budynku sportowej restauracji „Champions”. Jego zaangażowanie w promocję dotyczyło także nietuzinkowych dyscyplin sportowych, w szczególności futbolu amerykańskiego. Lewandowski nie ograniczał się jedynie do promocji, ale organizował również różnorodne wydarzenia sportowe, takie jak zawody w siłowaniu się na rękę (armwrestling) oraz zmagania strongmanów.

Punktem zwrotnym w jego karierze było spotkanie z Maciejem Kawulskim, właścicielem agencji reklamowej, który podzielał pasję Lewandowskiego do sportów walki oraz fascynację galami organizowanymi przez japońską federację MMA – Pride. W 2004 roku, na fali tej przyjaźni, obaj panowie założyli Konfrontację Sztuk Walki (KSW). Pierwsze cztery gale miały miejsce w restauracji „Champions”, a praca w hotelu Marriott zapewniła im dostęp do technicznego zaplecza, promocyjnego budżetu oraz bazy noclegowej dla zawodników.

W początkowych latach istnienia federacji, Lewandowski borykał się z trudnościami związanymi z pozyskiwaniem sponsorów, co skutkowało jego przydomkiem – „Królem Barterów”. Współpraca z Telewizją Polsat, która dołączyła jako partner od drugiej gali, znacząco wspierała ekspansję KSW oraz zwiększała jej rozpoznawalność. Wkrótce gale przeniosły się z lokalu „Champions” do prestiżowej hali Torwar, co sprawiło, że Lewandowski podjął decyzję o całkowitym poświęceniu się organizacji zawodów MMA i rezygnacji z pracy w hotelu Marriott.

Federacja przez 15 lat działalności urosła do miana największej organizacji MMA w Europie, teraz zasięg jej działań jest globalny. Do chwili obecnej KSW zorganizowała już ponad 80 gal, a największe z nich przyciągnęły ogromne rzesze fanów. Największa gala – KSW 39: Colosseum – odbyła się na PGE Stadionie Narodowym, gdzie frekwencja wyniosła 57 766 widzów, co czyni to wydarzenie jednym z największych w historii światowego MMA. Organizowane gale odbywają się zarówno w Polsce, jak i w innych krajach, w tym Anglii oraz Irlandii.

Oprócz organizacji gal MMA, KSW angażuje się także w rozwój mieszanych sztuk walki, prowadząc szereg inicjatyw, w tym:

  • Amatorski Puchar KSW – konkursy dla amatorów, mające na celu odkrywanie talentów w MMA,
  • Obozy KSW – sportowe obozy treningowe z udziałem zawodników, trenerów i dietetyków,
  • Młodzi Mistrzowie – program społeczny KSW, oferujący bezpłatne treningi dla dzieci i młodzieży z trudnych środowisk.

Dodatkowo, Lewandowski wprowadził sub-brand KSW Shop oraz wspólnie z bratem Mariuszem Lewandowskim rozwija KSW TV. W 2007 roku założył Agencję Marketingu Zintegrowanego, znaną jako „My Land”.

Nagrody

Martin Lewandowski, w towarzystwie Macieja Kawulskiego, osiągnął znaczące wyniki w wielu prestiżowych zestawieniach dotyczących wpływowych postaci w świecie sportu. W 2017 roku para ta uplasowała się na 42. miejscu w rankingu „Najbardziej Wpływowych Ludzi Sportu 2017”, opracowanym przez renomowane źródła Forbes oraz Pentagon Research.

Rok później, w 2018 roku, ich pozycja wzrosła, zajmując 28. miejsce w tej samej kategorii. Z kolei w 2019 roku, ponownie uplasowali się na 28. miejscu, co potwierdziło ich stałą obecność w czołówce wpływowych liderów sportowych.

W 2020 roku, Martin Lewandowski i Maciej Kawulski osiągnęli kolejny sukces, zajmując już 16. miejsce w rankingu wpływowych postaci sportowych.

Warto również wspomnieć o jego nominacjach do World MMA Awards. W 2018 oraz 2019 roku, Martin Lewandowski był nominowany w kategorii Szef Roku, co świadczy o jego znaczącej roli w rozwijającym się świecie sportów walki.

Na koniec, Martin Lewandowski został uhonorowany statuetką Tytana w kategorii Polska Marka na Świecie, co podkreśla jego wpływ oraz zaangażowanie w promowanie polskich marek na międzynarodowej arenie.

Przypisy

  1. Martin Lewandowski ze statuetką Tytana [online], www.kswmma.com [dostęp 03.10.2023 r.]
  2. Maciej Kawulski i Martin Lewandowski zanotowali spory awans w rankingu Forbesa – myMMA.pl [online], 26.11.2020 r. [dostęp 26.07.2021 r.]
  3. Właściciele KSW wysoko w rankingu Najbardziej Wpływowych Ludzi w Polskim Sporcie 2019 [online], MMA PL, 22.11.2019 r. [dostęp 22.11.2019 r.]
  4. Rafał Hałada, Twórcy organizacji KSW na liście najbardziej wpływowych Ludzi Sportu 2018 magazynu „FORBES” [online], Polski sport.pl, 22.11.2018 r. [dostęp 26.07.2021 r.]
  5. Telewizja Polska T.P. S.A, Ranking: 50 najbardziej wpływowych ludzi polskiego sportu [online], sport.tvp.pl, 23.11.2017 r. [dostęp 26.07.2021 r.]
  6. „Idź pan w...”. Tak sponsorzy reagowali na ich pomysł. Dziś KSW to milionowy biznes [online], www.money.pl [dostęp 11.05.2019 r.]
  7. a b Właściciel KSW: wywiad z Martinem Lewandowskim [online], www.forbes.pl [dostęp 09.05.2019 r.]
  8. a b c d Twórca KSW Martin Lewandowski zaczął od załatwiania barterów, dziś zgarnia miliony [online], wroclaw.wyborcza.pl [dostęp 09.05.2019 r.]
  9. Powołano Stowarzyszenie MMA Polska [online], Polsat Sport [dostęp 08.10.2019 r.]
  10. Martin Lewandowski – pasjonat MMA [online], www.polskieradio.pl [dostęp 09.05.2019 r.]
  11. 2019 World MMA Awards nominees announced – MMA Fighting [online], www.mmafighting.com [dostęp 09.05.2019 r.]
  12. KSW – Martial Arts Confrontation – Official KSW Federation website [online], www.kswmma.com [dostęp 09.05.2019 r.]
  13. Lewandowski Martin Maria – jaki biznes prowadzi wg Krajowego Rejestru Sądowego – Baza osób z KRS [online], www.osoby-krs.pl [dostęp 27.02.2022 r.]
  14. Martin Lewandowski – Filmografia [online], Filmweb [dostęp 30.12.2021 r.]

Oceń: Martin Lewandowski

Średnia ocena:4.72 Liczba ocen:16