UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Juliusz Betting


Juliusz Betting, urodzony 21 czerwca 1866 roku we Wrocławiu, to postać, która zapisała się w historii jako wybitny budowniczy instrumentów muzycznych. Jego wkład w rozwój muzyki polskiej jest nie do przecenienia.

W ciągu swojego życia Betting stał się właścicielem renomowanej Fabryki Fortepianów i Pianin Teodor Betting, położonej w Kaliszu. To tam realizował swoją pasję i wiedzę, tworząc instrumenty, które zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jego działalność zakończyła się 17 listopada 1935 roku w Lesznie, gdzie zmarł, pozostawiając po sobie bogaty dorobek i wpływ na polską kulturę muzyczną.

Życiorys

Juliusz Betting był wyjątkową postacią w świecie muzycznym, a jego życie w dużej mierze związało się z produkcją instrumentów. Urodził się jako syn Teodora, budowniczego fortepianów, i Matyldy z domu Buhle. Już od najmłodszych lat wykazywał pasję do pianin, uczęszczając do szkoły powszechnej w Kaliszu.

W 1891 roku rozpoczął naukę rozpoczął praktyki u swojego ojca, a następnie w berlińskiej wytwórni Bechsteina. W 1902 roku przejął fabrykę po swoim ojcu, co stało się punktem zwrotnym w jego karierze. Produkowane przez niego fortepiany zdobyły uznanie na międzynarodowych wystawach, w tym wyróżnienia na targach w Paryżu w 1905 roku oraz w Antwerpii w 1906 roku. Niestety, fabryka została zniszczona w wyniku działań I wojny światowej.

Po wojnie, w 1921 roku, Betting wznowił działalność w Lesznie, gdzie unowocześnił linię produkcyjną. Wprowadził nowe patenty i sprowadził specjalistów z Kalisza. Dzięki jego staraniom na rynek trafiły nowe modele fortepianów, w tym małe pianino gabinetowe.

W trakcie działalności zakładał sklepy fabryczne w Częstochowie, Poznaniu oraz Wilnie, a jego instrumenty były eksportowane do Niemiec, Rosji, Litwy i Łotwy. Do 1939 roku wyprodukowano około 18 tysięcy fortepianów, a w 1930 roku firma zdobyła złoty medal na międzynarodowej wystawie w Brukseli.

Juliusz Betting był również aktywnym członkiem Towarzystwa Przyjaciół 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich im. Bolesława Chrobrego w Lesznie. W 1931 roku przekazał prowadzenie fabryki swojemu synowi Teodorowi (urodzonemu w 1897 roku). Juliusz zmarł 17 listopada 1936 roku w Lesznie, a jego ostatnie miejsce spoczynku znajduje się na miejscowym cmentarzu przy ulicy Kąkolewskiej.

Rodzina Bettingów była również znana — Juliusz był żonaty z Alicją z Kretschkerów, a poza synem Teodorem mieli również córkę Jadwigę.

Przypisy

  1. ZofiaZ. Lissa, ElżbietaE. Dziębowska, Encyklopedia muzyczna PWM, t. 1, Kraków: Polskie Wydawn. Muzyczne, 1979 r., s. 311, ISBN 83-224-0112-4, OCLC 7551528 [dostęp 06.02.2020 r.]

Oceń: Juliusz Betting

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:18