Leszek Czarnecki


Leszek Janusz Czarnecki, który przyszedł na świat 9 maja 1962 roku we Wrocławiu, jest znanym polskim przedsiębiorcą. Posiada nie tylko doświadczenie w biznesie, ale także tło w dziedzinie inżynierii, co czyni go postacią niezwykle wszechstronną.

Jako doktor nauk ekonomicznych angażuje się aktywnie w świat finansów oraz zarządzania, a jego wiedza teoretyczna przekłada się na praktykę. Dodatkowo, jest autorem licznych książek, które wzbogacają literaturę na temat przedsiębiorczości i ekonomii.

Życiorys

Leszek Czarnecki, wybitny przedsiębiorca i inwestor, swoją karierę akademicką rozpoczął na Politechnice Wrocławskiej, gdzie zdobył tytuł inżyniera sanitarnego w 1986 roku. Następnie kontynuował naukę na prestiżowej Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, gdzie w 1993 roku obronił doktorat na temat systemów informacyjnych w przedsiębiorstwach leasingowych w Polsce. Pomimo szczególnych osiągnięć, w 2019 roku rada Wydziału Zarządzania, Informatyki i Finansów Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu nie przyznała mu stopnia doktora habilitowanego.

Działalność gospodarcza

Leszek Czarnecki jest większościowym udziałowcem pięciu różnych spółek notowanych na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, w tym są to Getin Holding, Getin Noble Bank, MW Trade, Open Finance oraz Idea Bank.

Działalność gospodarczą rozpoczął w 1986 roku zakładając Przedsiębiorstwo Hydrotechniki i Inżynierii TAN, które specjalizowało się w pracach podwodnych. W 1991 roku był współtwórcą Europejskiego Funduszu Leasingowego, który stał się największą firmą leasingową w Polsce, sprzedaż której dokonana została w 2001 roku za kwotę 900 mln zł francuskiemu bankowi Crédit Agricole. Po tej transakcji objął stanowisko prezesa zarządu w nowej spółce Credit Agricole Polska, zarządzając działającymi wówczas podmiotami, takimi jak EFL czy Lukas Bank.

W latach 1993–1995 piastował funkcję wiceprzewodniczącego rady nadzorczej, a potem prezesa zarządu Polbanku. Od 1996 do 1997 roku oraz od 2011 roku pełni rolę przewodniczącego rady nadzorczej Towarzystwa Ubezpieczeniowego Europa z siedzibą we Wrocławiu. Zarządzał również w TU Europa i TU Na Życie Europa w latach 1997–1999. W latach 2002–2003 był prezesem zarządu Credit Agricole Polska.

Nieprzerwaną rolę zarządczą w Getin Holding pełnił do końca listopada 2004 roku, a w Getin Banku do maja 2006 roku. Od czerwca 2007 roku do dziś jest przewodniczącym oraz członkiem rad nadzorczych w różnych spółkach grupy Getin Holding, pełniąc także funkcję przewodniczącego rady nadzorczej Getin Noble Banku w wyniku fuzji Getin Banku z Noble Bankiem.

Na początku 2006 roku nabył w Wrocławiu Poltegor Centre, najwyższy wieżowiec w mieście, za 17,5 mln euro. Po jego wyburzeniu na jego miejscu wzniesiono Sky Tower. Właścicielem nowego budynku jest spółka LC Corp, sprzedana przez Czarneckiego w 2017 roku.

Leszek Czarnecki był również głównym akcjonariuszem lub współzałożycielem poniższych przedsiębiorstw:

Banki

  • Getin Noble Bank (powstał w 2010 z połączenia Getin Banku oraz Noble Banku),
  • Idea Bank (wraz z Lion’s Bank – oddział private banking Idea Banku),
  • Idea Bank Ukraina,
  • Idea Bank (Białoruś) (sprzedany w 2021 roku),
  • Idea Bank Rumunia (dawniej Romanian International Bank) (sprzedany w 2021 roku),
  • Idea Bank Rosja (sprzedany w 2015 roku).

Ubezpieczenia

  • Open Life (49%),
  • TU Europa (sprzedana Talanxowi w 2011 r.).

Leasing

  • Idea Getin Leasing (powstała z połączenia Idea Leasing i Getin Leasing w 2018 roku),
  • Carcade (Rosja),
  • Europejski Fundusz Leasingowy (IPO w 2001, sprzedaż do CA w 2002).

Pośrednictwo

  • Open Finance,
  • Home Broker,
  • Tax Care.

Nieruchomości

  • LC Corp (IPO w 2007, sprzedaż w 2017).

Inne spółki finansowe

Działalność społeczna

W październiku 2012 roku powstała Fundacja St Antony’s College Oxford Noble, która zainaugurowała program studiów o współczesnej Polsce na Uniwersytecie Oxfordzkim. Były to pierwsze interdyscyplinarne studia tego rodzaju realizowane za granicą z naciskiem na zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Dr Leszek Czarnecki, jako fundator, wsparł ten projekt kwotą 6 milionów złotych. Honorowym patronatem objęli program znani politycy, w tym Tadeusz Mazowiecki oraz prof. Zbigniew Pełczyński.

W roku 2009 zainicjował program „Przedsiębiorczość – inicjatywa Leszka Czarneckiego”, w ramach którego prowadził debaty na czołowych uczelniach ekonomicznych, dzieląc się z młodymi ludźmi swoimi doświadczeniami. Uruchomił także konkurs „Studiuję, pracuję, zarządzam”, który miał na celu wsparcie uzdolnionych przedsiębiorców, finansując ich innowacyjne pomysły. Trzecia edycja tego konkursu odbyła się w 2012 roku.

Jest również fundatorem Fundacji Jolanty i Leszka Czarneckich, która została założona w 2007 roku we Wrocławiu. Ta organizacja non-profit pomaga dzieciom i młodzieży w wyrównywaniu szans edukacyjnych, a swoje działania finansuje niemal w pełni ze środków prywatnych przekazanych przez Czarneckich.

W latach 2015-2017 wspierał badania i leczenie chorób nowotworowych, takich jak rak trzustki oraz białaczka, przekazując na ten cel blisko 1,5 miliona dolarów oraz 146 tysięcy funtów. Aktywnie wspiera również badania nad nowymi, nietoksycznymi możliwościami leczenia raka trzustki w Cleveland Clinic w Stanach Zjednoczonych.

Nurkowanie

Leszek Czarnecki to doświadczony nurek, który osiągnął wiele rekordów zarówno w Polsce, jak i na świecie. W wieku 22 lat uzyskał kwalifikacje instruktora nurkowania. Jego firma, Przedsiębiorstwo Techniki Alpinistyczno-Nurkowej TAN S.A., zajmowała się pracami podwodnymi. Czarnecki zawdzięcza swoje zainteresowanie nurkowaniem, które do dziś pozostaje jego pasją. Posiada dwa rekordy – jeden związany z najgłębszym nurkowaniem w Boesmansgat w Południowej Afryce, na głębokości 194 metrów oraz drugi związany z najdłuższym nurkowaniem jaskiniowym w Meksyku, przekraczającym 17 kilometrów.

Oskarżenie o współpracę z SB

Według materiałów z Instytutu Pamięci Narodowej, w wieku 18 lat podpisał zobowiązanie do współpracy z Służbą Bezpieczeństwa, funkcjonując jako TW „Ernest”. Miał w tym czasie status ucznia III Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu. W 1982 roku podpisał kolejne zobowiązanie do współpracy z wywiadem PRL oraz został zarejestrowany jako kontakt operacyjny.

Afera KNF

13 listopada 2018 roku zaczęto szeroko komentować sprawę, kiedy to Gazeta Wyborcza ujawniła nagranie rozmowy pomiędzy Leszkiem Czarneckim a przewodniczącym Komisji Nadzoru FinansowegoMarkiem Chrzanowskim, dotyczącej zamiany przychylności Komisji w zamian za znaczną korzyść majątkową. Dokumenty ujawnione w mediach wzbudziły kontrowersje i były podstawą do wielu działań prokuratury.

Wyróżnienia

Leszek Czarnecki, wyróżniający się przedsiębiorca, zdobył w 1998 roku prestiżową nagrodę „The best CEO in Central Europe” przyznawaną przez „The Wall Street Journal”. Po tym wydarzeniu jego sukcesy nie ustały; w tym samym roku uczestniczył w światowym finale konkursu „Young Business Achiever” w Pekinie.

W kwietniu 2004 roku „Financial Times” sklasyfikował Czarneckiego jako jednego z 25 wschodzących liderów w europejskim biznesie. To uznanie miało miejsce z okazji 25-lecia wejścia na rynek ogólnoeuropejski i Leszek Czarnecki był jedynym Polakiem na tej prestiżowej liście.

W październiku 2004 roku otrzymał tytuł Honorowego Członka Polskiego Związku Przedsiębiorstw Leasingowych, a w listopadzie został zaszczycony wyróżnieniem przez INSEAD – jedną z najbardziej cenionych uczelni biznesowych w Europie, oraz Ministra Finansów Francji tytułem „Przedsiębiorca z Europy Wschodniej”.

W wrześniu 2005 roku przyznano mu Nagrodę Lesława Pagi, doceniając jego osobisty wkład w rozwój finansowego rynku w Polsce. Często był rozpoznawany w różnych rankingach, jako że polska edycja magazynu „Forbes” uznała go za „Gracza” w latach 2005, 2006 i 2007.

W listopadzie 2009 roku Czarnecki został wyróżniony w plebiscycie „Przedsiębiorca” organizowanym przez Ernst & Young z nagrodą honorową za swoją odwagę zatrudniania nowych pracowników w trudnych czasach kryzysu. Tego samego miesiąca otrzymał również tytuł Przedsiębiorcy XX-lecia w konkursie Puls Biznesu.

W marcu 2010 roku „Gazeta Finansowa” przyznała mu tytuł „Finansisty 2009”. W maju, Konfederacja Lewiatan uhonorowała go Nagrodą im. Andrzeja Wierzbickiego, doceniając jego sukcesy w biznesie oraz aktywne działania na rzecz środowiska zawodowego.

Leszek Czarnecki został także uhonorowany specjalnym medalem na XX-lecie Polskiej Izby Ubezpieczeń za jego długotrwałą współpracę oraz wsparcie działalności samorządu ubezpieczeniowego.

W 2010 roku, w rankingu Światowych Miliarderów, zajmował 721. miejsce z majątkiem szacowanym na 1,4 miliarda dolarów. W 2008 roku, na liście najbogatszych ludzi według „Forbes”, z majątkiem wynoszącym 2,6 miliarda dolarów, osiągnął 446. miejsce w skali globalnej, a wśród Polaków zajął 1. miejsce. W 2006 roku, jego majątek oszacowano na miliard dolarów, co dało mu 793. miejsce na liście najbogatszych.

Otrzymał tytuł „Przedsiębiorcy 2010” w plebiscycie organizowanym przez Pracodawców RP oraz Puls Biznesu. W 2011 roku został wyróżniony jako „Business Leader of the Year” przez Warsaw Business Journal.

W 2013 roku Czarnecki otrzymał prestiżową Nagrodę Specjalną Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie za swoją pasję w prowadzeniu projektów gospodarczych oraz wizjonerskie podejście do rynku publicznego.

W 2014 roku, w związku z 25-leciem przemian ustrojowych, redakcja Gazety Giełdy Parkiet uznała go za Człowieka rynku kapitałowego. W 2015 roku przyznano mu Perłę Honorową Polskiej Gospodarki w kategorii gospodarka, nadając to wyróżnienie redakcji Polish Market.

Życie prywatne

Leszek Czarnecki, związek z pierwszym małżeństwem, obdarzył świat dwójką dzieci. Od 2008 roku jest szczęśliwym mężem Jolanty Pieńkowskiej, utalentowanej dziennikarki. Ponadto, jest posiadaczem licencji pilota, co świadczy o jego pasji do lotnictwa.

Publikacje

Leszek Czarnecki to znany autor wielu publikacji, które reflektują jego bogate doświadczenie w obszarze biznesowym oraz bankowym.

Wśród jego dzieł znajdują się:

  • biznes po prostu (2011),
  • ryzyko w działalności bankowej. nowe spojrzenie po kryzysie (2011),
  • biznes po prostu. następny krok (2012),
  • model DNA firmy (2015),
  • lider alfa (2018).

Przypisy

  1. Getin Holding pozbywa się Idea Banku na Białorusi [online], wnp.pl [dostęp 18.01.2024 r.]
  2. Holding Leszka Czarneckiego znika z kolejnego kraju. Idea Bank Rumunia sprzedany [online], businessinsider.com.pl [dostęp 18.01.2024 r.]
  3. Ludzie Politechniki – Leszek Czarnecki. zasobynauki.pl, 09.07.2013 r. [dostęp 21.05.2023 r.]
  4. Leszkowi Czarneckiemu odmówiono nadania stopnia doktora habilitowanego. bankier.pl, 11.02.2019 r. [dostęp 11.02.2019 r.]
  5. KrzysztofK. Suwart KrzysztofK., Kielce, Kraków, Rzeszów, Wrocław. Cztery miasta w których inwestują najbogatsi Polacy [online], www.money.pl, 06.11.2019 r. [dostęp 14.11.2019 r.]
  6. Jolanta Pieńkowska i Leszek Czarnecki przekazali ponad 50 mln zł młodym osobom [online], plejada.pl, 23.07.2019 r. [dostęp 14.11.2019 r.]
  7. Fundacja Noble, której współtwórcą jest Leszek Czarnecki, buduje wiedzę o Polsce [online], salon24.pl [dostęp 14.11.2019 r.]
  8. KrzysztofK. Suwart KrzysztofK., Leszek Czarnecki wsparł badania nad innowacyjnym lekiem. Rewolucja w leczeniu raka [online], wiadomosci.wp.pl, 14.08.2019 r. [dostęp 14.11.2019 r.]
  9. Kim jest Nuno Gomes.
  10. Spokój za 40 milionów. Bankier Leszek Czarnecki oskarża Komisję Nadzoru Finansowego. wyborcza.pl, 13.11.2018 r.
  11. Marek Chrzanowski rezygnuje ze stanowiska szefa KNF. rp.pl, 13.11.2018 r.
  12. Czarnecki podbija wschód. „Puls Biznesu”. Puls Dnia, 20.06.2012 r.
  13. Leszek Czarnecki finansistą 2009. 15.03.2010 r. [dostęp 12.10.2010 r.]
  14. Leszek Czarnecki i Michał Boni laureatami Nagród Lewiatana 2010. 11.05.2010 r. [dostęp 12.10.2010 r.]
  15. SupermediaS. Interactive, Główny Rynek GPW – Aktualność [online], www.gpw.pl [dostęp 12.03.2018 r.]
  16. Nagrody 20-lecia | Specjalne statuetki dla Wiesława Rozłuckiego i Leszka Czarneckiego [online] [dostęp 12.03.2018 r.]
  17. Leszek Czarnecki, czyli miliarder pod wodą – Polskatimes.pl [online], www.polskatimes.pl [dostęp 24.11.2017 r.]
  18. Biznes po prostu – następny krok – nowa książka dr Leszka Czarneckiego. 20.09.2012 r. [dostęp 27.09.2012 r.]
  19. Czarnecki: refleksje guru biznesu. 04.07.2011 r. [dostęp 07.07.2011 r.]
  20. Leszek Czarnecki Przedsiębiorcą 2010. 15.01.2011 r.
  21. Book of Lists Gala 2011: Celebrating knowledge and success. 07.03.2011 r. [dostęp 15.03.2011 r.]
  22. Oficjalny Serwis Kolosów. kolosy.pl.
  23. Ranking Miliarderów Świata miesięcznika Forbes z 2008, miejsca 412 – 446.

Oceń: Leszek Czarnecki

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:18