Pomnik Bolesława Kominka we Wrocławiu


Pomnik kardynała Bolesława Kominka, usytuowany na malowniczej ulicy Najświętszej Marii Panny, stanowi niezwykły symbol na Ostrów Tumski we Wrocławiu. Jego monumentalna konstrukcja, o wysokości 4,35 m i wadze około 2 ton, przedstawia kardynała Bolesława Kominka w charakterystycznym płaszczu oraz mitrze, trzymającego w dłoni gołębia, który jest symbolem pokoju.

Interesującym aspektem pomnika jest to, że jego forma odnosi się do gotyckich okien kościoła Najświętszej Marii Panny na Piasku, który tworzy tło dla rzeźby. Realistycznie odtworzone zostały jedynie twarz oraz dłonie kardynała, co nadaje mu pewnej intymności i skupienia na postaci. Pomnik stoi na szerokiej, płaskiej podstawie z eleganckiego szarego granitu, gdzie umieszczono istotne napisy, w tym imię „kardynał Bolesław Kominek” oraz lata jego życia „1903–1974”.

Na podstawie znajduje się również duży napis: „...Przebaczamy i prosimy o przebaczenie”, który jest także przetłumaczony na język niemiecki jako „...Wir vergeben und bitten um Vergebung”. Uroczystą wymowę pomnika podkreśla jego znaczenie, jako upamiętnienia kardynała Kominka, który był pierwszym polskim arcybiskupem metropolitą wrocławskim po śmierci Adolfa Bertrama w 1945 roku, oraz autorem ważnego listu biskupów polskich do niemieckich z 1965 roku.

Pomnik jest nie tylko dziełem sztuki, ale również miejscem refleksji nad historycznym kontekstem, w jakim działał kardynał Kominek. Przez wiele lat angażował się na rzecz uznania przez Niemcy Zachodnie granicy na Odrze i Nysie. Powstanie tego pomnika było możliwe dzięki inicjatywie Rady Miasta Wrocławia z prezydentem Rafałem Dutkiewiczem na czele, oraz dzięki twórczości rzeźbiarza Sławoja Ostrowskiego. Uroczyste odsłonięcie miało miejsce 3 grudnia 2005 roku, w 40. rocznicę ogłoszenia orędzia biskupów polskich do ich niemieckich odpowiedników, co pozostaje jednym z kluczowych momentów w budowaniu współpracy i pojednania polsko-niemieckiego po tragicznych wydarzeniach II wojny światowej.

Przypisy

  1. Pomnik kardynała Bolesława Kominka. Polska Niezwykła. [dostęp 15.02.2017 r.]
  2. a b Pomnik kardynała Bolesława Kominka. Wratislaviae Amici, 08.12.2005 r. [dostęp 15.02.2017 r.]
  3. Encyklopedia Wrocławia. Jan Harasimowicz (red.). Wyd. III. Wrocław: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006 r., s. 699.

Oceń: Pomnik Bolesława Kominka we Wrocławiu

Średnia ocena:4.84 Liczba ocen:10