UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Auditorium Comicum


Auditorium Comicum to wyjątkowa sala, która znajduje się w głównym gmachuUniwersytetu Wrocławskiego, tuż powyżej Auli Leopoldina. Zaprojektowana została w drugiej ćwierci XVIII wieku jako sala teatralna w powstającej jezuickiej Akademii Leopoldyńskiej.

W pierwotnym zamyśle, sala miała balkony dla publiczności. Niestety, nie zachowały się one w całości, z wyjątkiem portalu wejściowego, który można zobaczyć w klatce schodowej. Portal ten, ozdobiony kartuszem z nazwą auditorium, świadczy o jego pierwotnej funkcji. Dodatkowo, dekoracje malarskie w stylu barokowym zostały wykonane przez jezuitę oraz malarza, Johanna Kubena; pochodzą one z okresu przed 1739 rokiem.

Na fresku sufitowym, który niestety uległ zniszczeniu w 1811 roku, namalowana była postać ówczesnego cesarza rzymskiego oraz przedstawienia czterech królestw. Ściany sali zostały ozdobione różnymi scenami figuralnymi, pejzażami oraz motywami roślinnymi, co dodatkowo podkreśla ich artystyczny wyraz. W sali przewidziano miejsca dla aż tysiąca osób, co czyniło ją jedną z największych w swoim czasie.

Na przełomie XVIII wieku, przedstawienia teatralne zaczęły odbywać się na parterze budynku, a Auditorium Comicum przeszło remont w 1811 roku. W ramach prac przykryto ściany tynkiem i wymieniono strop, co wpłynęło na wygląd wnętrza. W 1820 roku zbiory Muzeum Zoologicznego zostały umieszczone w sali. Jednak już na początku XX wieku zbiory te zostały przeniesione, a Auditorium przekształcone w dwie sale wykładowe.

W wyniku tych przekształceń, powstało Auditorium Maximum, które po 1945 roku nazwano także salą im. Oswalda Balzera, oraz mniejsza sala, która również po 1945 roku zyskała imię Polonii Wrocławskiej. Co ciekawe, dekoracje malarskie na ścianach zostały odkryte w czerwcu 2010 roku w sali im. Balzera, co potwierdza, jak bogatą historię ma Auditorium Comicum.

Przypisy

  1. a b Jasińska K., Krzywka Ł., 2018: Zabytkowe przestrzenie głównego gmachu Uniwersytetu Wrocławskiego. Przewodnik. Wyd. Fundacja dla Uniw. Wroc., s. 26, 27. ISBN 978-83-927087-1-1.

Oceń: Auditorium Comicum

Średnia ocena:4.71 Liczba ocen:12