Grzegorz Cebulski


Grzegorz Cebulski to wielka osobowość w polskim prawosławiu. Urodził się 15 września 1965 roku we Wrocławiu, gdzie rozpoczął swoją wyjątkową duchową i artystyczną podróż.

Pełniąc funkcję protoijereja, Cebulski jest nie tylko duchownym, ale także osobą, która przyczyniła się do rozwoju kultury prawosławnej w Polsce. Jako współzałożyciel chóru „Oktoich” wykazuje się niezwykłymi umiejętnościami organizacyjnymi oraz dyrygenckimi, co sprawia, że jego działalność ma daleko idący wpływ na społeczność.

Jako śpiewak-bas, Grzegorz Cebulski zyskał uznanie za swoje umiejętności wokalne, a jego pasja do muzyki liturgicznej oraz chórów prawosławnych jest dowodem na wielką miłość do tradycji i wierzeń. Jego talent oraz oddanie sprawiają, że jest postacią niekwestionowaną w środowisku, które łączy w sobie wiarę oraz sztukę.

Życiorys

Grzegorz Cebulski przez długi czas był aktywnie związany z parafią św. św. Cyryla i Metodego wrocławskiej od 1984 roku, pełniąc funkcję psalmisty. W 1988 roku zakończył naukę w Wyższym Seminarium Duchownym w Warszawie, a następnie przez dwa lata kontynuował swoje kształcenie w Moskiewskiej Akademii Duchownej. Jako jeden z współzałożycieli chóru „Oktoich” w 1991 roku, Cebulski kieruje tym zespołem nieprzerwanie od tamtego momentu. Chór, pod jego batutą, wziął udział w setkach koncertów na całym globie.

Artysta był również zaangażowany w nagrywanie płyt, które koncentrowały się głównie na prawosławnej muzyce sakralnej. Wyróżniał się szczególnie albumem „Panichidą – Prawosławne nabożeństwo żałobne”, który zdobył nominację do nagrody Fryderyk 2008. Oprócz projektów sakralnych, Grzegorz brał udział w nagraniach muzyki świeckiej, współpracując z zespołem Golec uOrkiestra oraz z Orkiestrą Reprezentacyjną Śląskiego Okręgu Wojskowego. Nie jest obcy także chórowi Cantores Minores Wratislavienses, w którym występuje jako bas.

W dziedzinie edukacji, Cebulski jest wykładowcą w Międzynarodowym Seminarium muzykologicznym Convivium w Czechach, a także jest członkiem Kapituły Akademii Fonograficznej „Fryderyki”. Znalazł się w gronie wyróżnionych osób, gdy 13 kwietnia 2016 roku został mianowany protoprezbiterem (protoijerejem) przez biskupa Jerzego (Pańkowskiego).

Nagrody

Indywidualne

  • 1987 – Nagroda dyrygencka Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce,
  • 1993 – Order św. Marii Magdaleny,
  • 1994 – Nagroda dyrygencka Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce,
  • 1997 – Medal „Zasłużony Działacz Kultury”,
  • 2006 – Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Z chórem „Oktoich”

  • 1992, 1994, 2006, 2011 – I i II miejsca na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Cerkiewnej w Hajnówce,
  • 2002 – Nagroda im. brata Alberta,
  • 2011 – Nagroda im. Księcia Konstantego Ostrogskiego.

Przypisy

  1. ŁukaszŁ. Godun ŁukaszŁ., Odprawa roczna i rekolekcje ordynariatu [online], Prawosławny Ordynariat Wojskowy, 15.04.2016 r. [dostęp 17.05.2017 r.]
  2. JE ks. arcybiskup prof. dr hab. Jeremiasz oraz Chór męski „Oktoich”. Fundacja PRO ARTE. [dostęp 11.10.2015 r.]
  3. DorotaD. Wysocka DorotaD., Wzrastanie Oktoichu [online], Przegląd Prawosławny [dostęp 20.12.2011 r.]
  4. Lista laureatów medalu Zasłużony Kulturze - Gloria Artis. www.gov.pl. [dostęp 21.01.2017 r.]
  5. Golec uOrkiestra - "Kiloherce prosto w serce"
  6. Fonografia chóru "Oktoich"
  7. skład Cantores Minores Wratislavienses
  8. Nominowani do Fryderyków 2008
  9. Anna Rydzanicz "Oktoich śpiewa od piętnastu lat" na stronie Przeglądu Prawosławnego
  10. "O zespole" na stronie ww.oktoich.art.pl
  11. Nagroda brata Alberta dla Oktoichu
  12. Nagrody Ostrogskiego dla artystów i naukowca

Oceń: Grzegorz Cebulski

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:19