Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Krzysztofa we Wrocławiu


Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Krzysztofa, z siedzibą we Wrocławiu, odgrywa istotną rolę jako część tradycji ewangelicko-augsburskiej w regionie. Należy do diecezji wrocławskiej, co wskazuje na jej ważne miejsce w strukturze kościelnej.

Znajdująca się przy ulicy Partyzantów 60, parafia dysponuje również kościołem parafialnym, którego adres to pl. św. Krzysztofa 1. Warto podkreślić, że w 2018 roku parafia skupiała wokół siebie około 120 wiernych, co świadczy o jej aktywności oraz znaczeniu w lokalnej społeczności.

Historia

Wrocław, miasto o bogatej historii, było świadkiem pierwszego ewangelickiego nabożeństwa, które miało miejsce 21 października 1523 roku. Ceremonię prowadził ks. Jan Hess w kościele Marii Magdaleny. Parafia ta obejmowała również kościół św. Krzysztofa, który odgrywał ważną rolę w życiu religijnym miejscowej społeczności.

aż do reformacji, w kościele św. Krzysztofa miały miejsce nabożeństwa, w których uczestniczyli polskojęzyczni wierni. Pierwszym duchownym ewangelickim w języku polskim był Michał Buck, który pełnił posługę w latach 1550-1560. Po nim, funkcję tę objął Mikołaj Siderius z Lubelszczyzny, który miał znaczący wkład w rozwój lokalnej kultury religijnej, fundując księgozbiór dla polskiej biblioteki kościelnej.

Kolejnym ważnym religijnym liderem był Michael Kush, który w 1646 roku ze swoją pomocą wydał słownik niemiecko-polsko-łaciński. Paweł Twardy, kolejny duchowny, zyskał uznanie dzięki swoim publikacjom, w tym dziełom takim jak Postylla S. Dambrowskiego oraz Modlitwy dla nabożeństwa chrześcijanina. Polskie nabożeństwa trwały tu aż do końca XIX wieku, stanowiąc istotny element życia społeczności ewangelickiej.

Niestety, w 1945 roku budynek świątyni uległ zniszczeniu. Odbudowa rozpoczęła się po wojnie i trwała do lat 70., a wyposażenie świątyni zostało przetransportowane z innych ewangelickich kościołów, co przyczyniło się do >reanimacji tego ważnego miejsca dla wiernych.

Współczesność

Parafia św. Krzysztofa, zwana również kościołem św. Krzysztofa we Wrocławiu, to miejsce, w którym współczesność łączy się z tradycją. Składa się ona z dwóch odrębnych zborów: niemieckojęzycznego oraz polskojęzycznego, przy czym ten drugi do sierpnia 2021 r. kontynuował pielęgnowanie liturgii luterańskiej w tradycyjnym wydaniu. Parafia jest także odpowiedzialna za Kościół Gustawa Adolfa, usytuowany w malowniczej dzielnicy Sępolno.

Nabożeństwa w języku niemieckim odbywają się regularnie w każdą niedzielę, natomiast nabożeństwa w języku polskim mają miejsce w drugą oraz czwartą niedzielę miesiąca. Warto zaznaczyć, że niemieckojęzyczne nabożeństwa organizowane są również w innych miejscowościach, takich jak:

  • Kościół Zbawiciela w Jeleniej Górze-Cieplicach, gdzie nabożeństwa odbywają się w drugą sobotę miesiąca o godz. 13,
  • Lubań – ewangelicki kościół Marii Panny, nabożeństwa w drugą sobotę miesiąca o godz. 10,
  • Wałbrzych – Kościół Zbawiciela, nabożeństwa w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 13,
  • Legnica – kościół Marii Panny, nabożeństwa w pierwszą sobotę miesiąca o godz. 10.

Parafia angażuje się w edukację religijną, organizując lekcje oraz spotkania dla osób zainteresowanych luteranizmem. Co miesiąc we Wrocławiu i Wałbrzychu odbywają się również godziny biblijne, które cieszą się dużym zainteresowaniem uczestników. Dodatkowo na terenie parafii działa Stacja Socjalna, zapewniająca ambulatoryjną pomoc domową oraz Stacja Pomocy Joannitów, prowadząca wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

W latach 2010–2022 parafia rozwijała działalność muzyczną poprzez zespół Kantorat Zeggerteum, który z powodzeniem występował zarówno podczas nabożeństw, jak i różnych koncertów.

Przedsięwzięcia parafialne obejmowały również wydawanie dwujęzycznego kwartalnika Christophoribote, który do 2022 r. informował o bieżących wydarzeniach we wspólnocie.

Przypisy

  1. Kwartalnik parafialny – St. Christophori [online] [dostęp 23.02.2021 r.]
  2. W ewangelickiej świątyni będą czczeni katoliccy święci. Radio Wrocław. [dostęp 27.07.2020 r.]
  3. Kim jesteśmy, w co wierzymy. Parafia Ewangelicko-Augsburska (Luterańska) Świętego Krzysztofa we Wrocławiu. [dostęp 27.07.2020 r.]
  4. Parafia ewangelicko-augsburska Opatrzności Bożej we Wrocławiu - Reformacja we Wrocławiu
  5. Diecezja Wrocławska Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP - Parafia św. Krzysztofa we Wrocławiu (niemieckojęzyczna)
  6. Plan nabożeństw i spotkań parafialnych. Parafia Ewangelicko-Augsburska (Luterańska) Świętego Krzysztofa we Wrocławiu. [dostęp 27.07.2020 r.]
  7. Luteranie.pl - Wrocław św. Krzysztofa
  8. Parafia ewangelicko-augsburska św. Krzysztofa we Wrocławiu - Kantorat

Oceń: Parafia Ewangelicko-Augsburska św. Krzysztofa we Wrocławiu

Średnia ocena:4.99 Liczba ocen:24