I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu


I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu to instytucja, która odgrywa istotną rolę w lokalnej społeczności religijnej. Znajduje się on przy ulicy Kłodnickiej 2, co czyni go dostępnym dla wszystkich zainteresowanych uczestnictwem w nabożeństwach.

Nabożeństwa w tym zborze odbywają się w każdą niedzielę o godzinie 11.00. Cykliczne spotkania przyciągają zarówno stałych członków, jak i nowych gości, którzy pragną poznać ideę Kościoła Chrześcijan Baptystów oraz jego wartości.

Przy zborze działa wiele różnych służb i agend. Wśród nich można wyróżnić:

  • Wrocławską Szkołę Językową,
  • Trans World Radio,
  • Klub Talencik.

Warto również zaznaczyć, że przez kilkanaście lat w budynku zboru mieściło się Biblijne Seminarium Teologiczne, które obecnie funkcjonuje pod nazwą EWST. To ważna jednostka edukacyjna, która przyczynia się do kształcenia przyszłych liderów chrześcijańskich.

Wielu członków zboru aktywnie angażuje się w szereg lokalnych wydarzeń chrześcijańskich, takich jak Slot Art Festival, czy Manifest. Dzięki temu budują silne więzi z innymi członkami społeczności oraz propagują wartości chrześcijańskie w szerszym obiegu społecznym.

Historia

Wrocławski zbór baptystów ma długą i bogatą historię, sięgającą roku 1846. Powstanie tego zboru było związane z zaangażowaniem O. Friedmana, który przyjął nauki baptystyczne w 1842 roku w Hamburgu. 20 czerwca 1846 roku w Wrocławiu, znanym wówczas jako Breslau, cztery osoby przyjęły chrzest z rąk Johann Gerharda Onckena. W początkowym okresie w jego skład wchodziły osoby narodowości niemieckiej, a nabożeństwa odbywały się w domu Friedmanna.

Pierwsza kaplica, zbudowana w 1885 roku, znajdowała się przy ul. Marthastrasse (dzisiaj Łukasińskiego), a obecnie budynek ten służy jako siedziba II Zboru Kościoła Baptystów we Wrocławiu. W 1851 roku społeczność zbora liczyła 27 członków, a liczba ta wzrastała: w 1878 roku było już 207, w 1908 roku 558, w 1929 roku 774, w 1938 roku 828 oraz w 1944 roku 631 wiernych.

Przed II wojną światową zbór dysponował trzema kaplicami: na placu Muzealnym, przy ul. Łukasińskiego 20 oraz przy ul. Dąbrowskiego, która była wykorzystywana w latach 1936–1945. Dziś jest to kościół wrocławskiego zboru adwentystycznego. Niestety, kaplica przy placu Muzealnym została całkowicie zniszczona w wyniku działań wojennych, przez co baptyści zmuszeni byli gromadzić się w ocalałym budynku przy ul. Łukasińskiego.

Działalność niemieckojęzycznego zboru trwała do 1946 roku, kiedy to po zakończeniu wojny niemiecka ludność zaczęła masowo emigrować do Niemiec. 7 marca 1946 roku niemiecki zbór świętował swoje 100-lecie, a kaplica przy ul. Łukasińskiego została przekazana polskim baptystom repatriowanym z Kresów Wschodnich. To właśnie od tego momentu datuje się działalność polskojęzycznego Kościoła Baptystów we Wrocławiu, który w ciągu dekady po wojnie liczył 135 członków. Pastor Michał Popko w tym czasie nadał zborowi konkretną strukturę i współcześnie określił jego formę działalności.

Ważnym krokiem w historii zboru było odwiedziny amerykańskiego ewangelisty Billy’ego Grahama w 1978 roku. W 1990 roku z kolei zrealizowano projekt budowy nowej siedziby, która odtąd znajduje się przy ul. Kłodnickiej 2. Zbór ten zainicjował rozwój wielu nowych wspólnot na Dolnym Śląsku, w tym dwóch w samym Wrocławiu, a także w okolicznych miejscowościach, takich jak Głogowie, Wałbrzychu, Kłodzku i Zielonej Górze. Obecnie wspólnota ta liczy około 300 członków i jest jednym z największych zborów baptystycznych w Polsce.

Przypisy

  1. a b c d Baptyści we Wrocławiu. baptyści. [dostęp 27.03.2020 r.]
  2. a b Nasza wspólnota. klodnicka.pl. [dostęp 27.03.2020 r.]
  3. Daniel Trusiewicz. Pamiętajmy naszych poprzedników. „Słowo Prawdy”, s. 28, 29, 30.11.2008 r. ISSN 0239-4413.

Oceń: I Zbór Kościoła Chrześcijan Baptystów we Wrocławiu

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:12