UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego


Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego jest istotną jednostką dydaktyczno-naukową, która funkcjonuje jako część Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. W ramach instytutu znajdują się cztery zakłady oraz dwie pracownie naukowe, które w znaczny sposób przyczyniają się do rozwoju badań z zakresu historii sztuki.

Instytut posiada uprawnienia do nadawania stopni naukowych, takich jak doktor i doktor habilitowany, a także może wnosić o nadanie tytułu naukowego profesora. Koncentrując się na różnych aspektach sztuk pięknych, prowadzi działalność dydaktyczną i badawczą, która obejmuje historię sztuki w regionie Śląska oraz w całej Polsce, sięgając aż do wczesnego średniowiecza i sięgając aż do współczesności. Ważnymi obszarami badań są związki sztuki śląskiej i polskiej z szerokim kontekstem europejskim oraz zagadnienia związane z metodologią i teorią historii sztuki, a także konserwatorstwem i ochroną zabytków.

Obecnie instytut oferuje studia na kierunku historia sztuki, w ramach których kształci się 368 studentów zarówno w trybie dziennym, jak i zaocznym. Ważnym elementem działalności jest kwartalnik „Quart”, który pełni rolę głównego czasopisma dla badaczy historii sztuki z tego regionu. Instytut dysponuje również samodzielną biblioteką instytutową, w której zgromadzono blisko 46 tysięcy woluminów.

Siedziba instytutu, usytuowana w budynku o bogatej historii, była niegdyś częścią dóbr książąt piastowskich i znajduje się przy ul. Szewskiej 36 we Wrocławiu. Tradycje instytutu sięgają końca II wojny światowej. W 1946 roku, na odnowionym polskim Uniwersytecie Wrocławskim, powstała Katedra Historii Sztuki, która w 1994 roku została przekształcona w obecny instytut, kontynuując swoje badawcze i edukacyjne misje.

Adres

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego znajduje się pod adresem:

ul. Szewska 36

50-139 Wrocław

Władze (od 2021)

Władze Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego od 2021 roku prezentują wyjątkowy zespół profesjonalistów. Na czoło listy kandydatów wysuwa się dyrektor: dr hab. Romuald Kaczmarek, który z pełnym zaangażowaniem prowadzi instytut ku nowym wyzwaniom. Towarzyszy mu zastępczyni dyrektora ds. dydaktycznych i studenckich: dr hab. Agata Kubala, zastępczyni dyrektora ds. naukowych: dr Agnieszka Patała.

Poczet dyrektorów

W historii Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego, szczególne osobistości pełniły rolę dyrektorów, a ich kadencje miały znaczący wpływ na rozwój tej instytucji. Poniżej przedstawiono listę dyrektorów, którzy kierowali instytutem w różnych latach:

  • 1994–1996: prof. dr hab. Mieczysław Zlat,
  • 1996–1999: prof. dr hab. Zofia Ostrowska-Kębłowska,
  • 1999–2005: prof. dr hab. Jan Wrabec,
  • 2005–2012: prof. dr hab. Waldemar Okoń,
  • od 2012 r.: dr hab. Romuald Kaczmarek.

Kierunki kształcenia

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego oferuje wszechstronne kształcenie dla studentów, zwłaszcza w obszarze historii sztuki. Studenci mają możliwość nauki zarówno w trybie dziennym, jak i wieczorowym. Program studiów obejmuje zarówno studia licencjackie pierwszego stopnia, jak i studia magisterskie uzupełniające drugiego stopnia.

Dodatkowo, instytut prowadzi również studia podyplomowe koncentrujące się na wiedzy o kulturze i sztuce. Program tych studiów może trwać od 2 semestrów (w przypadku studiów doskonalących) do 3 semestrów (w przypadku studiów kwalifikacyjnych).

Struktura organizacyjna

Zakład Historii Sztuki Pradziejowej i Średniowiecznej

W skład tego zakładu wchodzą następujące osoby:

  • Kierownik: dr hab. Romuald Kaczmarek, prof. UWr,
  • dr hab. Rafał Eysymontt, prof. UWr,
  • dr doc. Jacek Witkowski,
  • dr Agnieszka Patała.

Zakład Historii Sztuki Renesansu i Reformacji

Osoby pracujące w tym zakładzie to:

  • Kierownik: dr Marcin Wisłocki (p.o. kierownika),
  • prof. dr hab. Jan Harasimowicz,
  • dr hab. Piotr Oszczanowski, prof. UWr,
  • dr hab. Agata Kubala,
  • dr Agnieszka Seidel-Grzesińska,
  • dr Aleksandra Sieczkowska.

Zakład Historii Sztuki i Kultury Baroku

W skład tego zakładu wchodzą:

  • Kierownik: prof. dr hab. Andrzej Kozieł,
  • dr Marek Kwaśny,
  • dr Małgorzata Wyrzykowska.

Zakład Historii Sztuki Nowoczesnej

Oto osoby, które tworzą ten zakład:

  • Kierownik: prof. dr hab. Waldemar Okoń,
  • prof. dr hab. Anna Kutaj-Markowska,
  • dr hab. Jerzy Krzysztof Kos,
  • dr hab. Cezary Wąs,
  • dr Emilia Kiecko,
  • dr Joanna Lubos-Kozieł,
  • dr Sylwia Świsłocka-Karwot,
  • dr Jakub Zarzycki.

Pracownia Dokumentacji Zabytków Sztuki

Kierownikiem tej pracowni jest dr Agnieszka Seidel-Grzesińska.

Pracownia Badań nad Urbanistyką i Architekturą Nowoczesną

Kierownik: dr hab. Agnieszka Zabłocka-Kos, prof. UWr.

Biblioteka Instytutu Historii Sztuki UWr

W skład biblioteki wchodzą:

  • Kierownik: mgr Izabela Magdziarczyk,
  • mgr Ryszard Hołownia,
  • mgr Adam Szeląg.

Siedziba

Siedziba instytutu znajduje się w zabytkowym budynku, który był niegdyś w posiadaniu książąt piastowskich. Usytuowany jest we Wrocławiu, pod adresem ul. Szewska 36. W 2003 roku przeszedł kompleksowy remont i modernizację, co pozwoliło na odnowienie jego wnętrza oraz dostosowanie go do współczesnych standardów. Istotnym aspektem budynku jest jego pełna dostępność dla osób z niepełnosprawnościami, co czyni go przyjaznym dla wszystkich użytkowników.

Wewnątrz obiektu znajdują się nowoczesne sale wykładowe oraz seminaryjne, które spełniają wysokie wymagania dydaktyczne. Ponadto, instytut dysponuje wszechstronnie wyposażoną pracownią komputerową, co jest niezmiernie ważne w kontekście współczesnej edukacji. Warto również wspomnieć o galerii sztuki „Szewska 36”, która została otwarta w 2005 roku i stanowi przestrzeń do promocji sztuki i kultury.

W podziemiach budynku znajduje się również bufet, który jest dedykowany studentom, oferując im miejsce do odpoczynku i spotkań podczas przerw pomiędzy zajęciami.

Doktoraty honoris causa UWr przyznane z inicjatywy instytutu

Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego odegrał istotną rolę w przyznawaniu tytułu doktora honoris causa. W ramach tej inicjatywy uczelnia uhonorowała siedemnaście wybitnych osobowości, które znacząco wpłynęły na rozwój nauki oraz sztuki.

  • 24 maja 1990: Karolina Lanckorońska,

Działania

Od stycznia 2005 roku, w wyniku pasji i zaangażowania studentów historii sztuki, w przestrzeni podziemnej Instytutu, funkcjonuje Galeria Szewska 36. To wyjątkowe miejsce stało się platformą dla różnorodnych form sztuki, organizując liczne wystawy, które obejmują malarstwo, fotografię, rysunek oraz pokazy video.

Głównym celem tej inicjatywy jest wsparcie oraz promocja młodej sztuki, koncentrując się na twórcach, którzy są absolwentami państwowych uczelni artystycznych w Polsce. Galeria stała się znanym miejscem dla artystów, umożliwiając im zaprezentowanie swoich prac szerokiej publiczności.

Wśród artystów, którzy mieli okazję zaprezentować swoje dzieła w tym miejscu, znajdują się uznani twórcy, tacy jak Basia Bańda, Magda Bielesz, Anna Sieradzka-Kubacka, Maciek Rudnicki, Rafał Wilk, Agata Janicka, Patrycja Mastej, Magdalena Hotloś, Mirosław Rajkowski, Marek Straszak i wiele innych. Każda wystawa jest nową odsłoną talentu i kreatywności młodych artystów.

Wernisaże w Galerii to nie tylko wystawy, ale także niezapomniane wydarzenia muzyczne, podczas których występowali m.in. Skalpel, Sitka Boyzz oraz Kunstbande, tworząc niepowtarzalną atmosferę i integrując społeczność artystyczną.

Przypisy

  1. Struktura Instytutu Historii Sztuki UWr [dostęp: 11.10.2022 r.]
  2. Kalendarz Akademicki 2012/2013 Uniwersytetu Wrocławskiego
  3. Informacje o Bibliotece IHSz UWr [on-line] [dostęp: 31.10.2012 r.]
  4. Informacje o kwartalniku „Quart” na stronie IHSz UWr [on-line] [dostęp: 31.10.2012 r.]
  5. Struktura organizacyjna WNHiP UWr [on-line] [dostęp: 31.10.2012 r.]
  6. Struktura organizacyjna IHSz UWr [on-line] [dostęp: 31.10.2012 r.]
  7. Wydział Nauk Historycznych i Pedagogicznych w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp: 31.10.2012 r.]
  8. Instytut Historii Sztuki w bazie instytucji naukowych portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp: 31.10.2012 r.]
  9. a b Siedziba IHSz UWr [on-line] [dostęp: 29.10.2012 r.]
  10. Dzieje IHSz UWr [on-line] [dostęp: 29.10.2012 r.]
  11. a b c Studia oferowane przez IHSz UWr [on-line] [dostęp: 31.10.2012 r.]
  12. Studenci według trybu i kierunku studiów – stan na 31.12.2011 roku. bip.biuletyn.info.pl. [zarchiwizowane z tego adresu 2014-02-21 r.] [on-line] [dostęp: 31.10.2012 r.]

Oceń: Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego

Średnia ocena:4.95 Liczba ocen:6