Zbigniew Jakubek był wybitnym polskim pianistą, aranżerem oraz kompozytorem, którego kariera obejmowała wiele gatunków muzycznych. Urodził się 18 kwietnia 1962 roku we Wrocławiu i przez lata pracy artystycznej stał się znaczącą postacią w świecie muzyki.
Jego twórczość obejmowała różnorodne style, w tym jazz, fusion, a także muzykę akustyczną oraz pop. Zmarł 1 maja 2023, pozostawiając po sobie bogaty dorobek artystyczny, który wpłynął na wielu nowych muzyków i słuchaczy.
Życiorys
Zbigniew Jakubek to utalentowany muzyk, który ukończył Akademię Muzyczną w Katowicach. Jego pasja do muzyki zaczęła się już na studiach, w których aktywnie uczestniczył w różnych formacjach. W 1983 roku zadebiutował z zespołem New Coast, a niedługo potem dołączył do Still Another Sextet, który zdobył Grand Prix Jazz Juniors w 1984 roku. W następnym roku powstał zespół Walk Away, co stanowiło dla niego kolejny krok w karierze muzycznej.
Faktyczny rozwój kariery zespołowej przyspieszył po zdobyciu głównej nagrody na festiwalu Jazz nad Odrą w 1985 roku. Z biegiem lat Jakubek koncertował na wielu prestiżowych festiwalach, dając setki występów w ramach różnych tras koncertowych. Przez dwanaście lat współpracy, zespół nagrał aż dziewięć albumów. Ponadto, praktycznie co roku zdobywali tytuł „zespołu elektrycznego roku” w ankiecie „Jazz Top” organizowanej przez czytelników „Jazz Forum”. W 1988 roku otrzymali Nagrodę Artystyczną Młodych im. S. Wyspiańskiego II stopnia za szczególne osiągnięcia w dziedzinie jazzu.
Ważnym epizodem w karierze Jakubka był jego udział w trasie koncertowej Milesa Davisa po Niemczech w 1990 roku, gdzie miał okazję zagrać jako support. Dodatkowo, grał w zespole “Young Power”, który powstał w 1986 roku. W 1993 roku razem z Bernardem Maseli założył duet „Back In”, który wkrótce zyskał znane nazwisko w postaci perkusisty Nippy Noya z Indonezji. Jakubek zagrał wiele tras koncertowych, takich jak Frank Gambale Tour w 1996 roku czy Didier Lockwood Tour w 1997 roku, a także współpracował z uznanymi artystami, takimi jak Eric Marienthal, David Fiuczynski, Mino Cinelu oraz inni.
Współpraca z wieloma znakomitymi muzykami polskiej sceny jazzowej lat 80. i 90. to także niezwykle ważny aspekt jego kariery. Jego osiągnięcia obejmują występy z takimi artystami jak Urszulą Dudziak, Ewą Bem, Grażyną Łobaszewską, Markiem Bałatą, Ewą Urygą, oraz Lorą Szafran.
Rok 2002 był momentem przełomowym w jego karierze, kiedy to powstał kwartet “Ścierański, Napiórkowski, Jakubek, Dąbrówka”. W 2004 roku z kolei utworzyli „Zbigniew Jakubek Quartet”, w którym występowali tacy muzycy jak Marek Raduli, Tomasz Grabowy oraz Artur Lipiński. To ważna formacja, która powstała z doświadczenia wielu lat na scenie. Od 2003 roku Jakubek pracuje jako wykładowca w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Oprócz działalności związanej ze sceną jazzową, Zbigniew Jakubek współpracował również z wieloma znaczącymi postaciami polskiej muzyki pop, w tym z M. Szcześniakiem, M. Jeżowską, L. Szafran, R. Rynkowskim, a także Z. Wodeckim. Pracował w orkiestrach jak „Alex Band”, „Kukla Band”, „Big-band W. Pieregorólki”, „After Touch”, gdzie również pełnił rolę aranżera. Regularnie uczestniczył w polskich festiwalach piosenki i współpracował z Polską Orkiestrą Radiową, mając na swoim koncie wiele płyt jako sideman. Dodatkowo, był współproducentem piosenki Mietka Szcześniaka na Eurowizję w 1999 roku.
Wybrana dyskografia
Pop
W bogatej dyskografii Zbigniewa Jakubka znajdują się liczne albumy, które zdobyły uznanie zarówno w kraju, jak i za granicą. Oto wybrane tytuły:
- 1991 Full – Maryla Rodowicz,
- 1996 Audiobiografia – Jacek Cygan,
- 2002 Kiedyś – Mietek Szcześniak,
- 2002 Nic nie dane jest na zawsze – Marek Torzewski,
- 2010 Tomasz Szymuś Orkiestra – Tomasz Szymuś.
Jazz
Wśród jazzowych dokonań Zbigniewa Jakubka warto wyróżnić wiele znaczących projektów. Poniżej przedstawiamy jego wybrane albumy:
- 1986 Penelopa – Walk Away,
- 1986 Young Power – Young Power,
- 1989 Nam hyo ho renge kyo – Young Power,
- 1989 Walk Away – Walk Away,
- 1989 Magic Lady – Walk Away & Urszula Dudziak,
- 1990 Live – Walk Away,
- 1993 Saturation – Walk Away,
- 1994 Wooden Soul – Jacek Niedziela,
- 1994 Tylko Chopin – Lora Szafran,
- 1995 Electric Live – Back In,
- 1995 F/X – Walk Away,
- 1997 Absolutely Live – Frank Gambale,
- 2004 Queen Of The Night Street – Walk Away,
- 2006 Live in Opole – Ścierański, Napiórkowski, Dąbrówka, Jakubek.
Przypisy
- BeataB. Terczyńska BeataB., Rzeszowska kultura straciła dziś bardzo wiele. Nie żyje Zbigniew Jakubek [online], Rzeszów Nasze Miasto, 01.05.2023 r. [dostęp 01.05.2023 r.]
- Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Zmarł Zbigniew Jakubek pianista, aranżer i kompozytor [online], rzeszow.tvp.pl [dostęp 01.05.2023 r.]
- Gazeta Uniwersytecka pracowników i studentów Uniwersytetu Rzeszowskiego nr 1/2017, ISSN 1642-6797
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Ireneusz Wójcicki | Marta Dymek | Michał Lesień | Krzysztof Bukowski | Anna Ziaja | Jan Borysewicz | Adolph Menzel | Leszek Kopeć (pieśniarz) | Adam Bartnikiewicz | Dominika Kluźniak | Natalia Avelon | Agata Polic | Mata (raper) | Marcin Hamkało | Tomasz Tyndyk | Karina Skrzeszewska | Mariusz Mikołajek | Agnieszka Pruska | Zofia Kulik | PhamOceń: Zbigniew Jakubek