Pham


Pham, znany również jako Dawid Pham Ngoc, urodził się 18 maja 1994 roku w Nysie. Jest to polski producent muzyczny, remikser oraz DJ, którego korzenie sięgają zarówno Wietnamu, jak i Polski.

Jego twórczość łączy różnorodne style muzyczne, a wpływy z dwóch kultur kształtują jego unikalny styl artystyczny.

Życiorys

Pham Ngoc spędził swoje dzieciństwo w małej miejscowości Morów, która znajduje się w pobliżu Nysy. Jego ojciec, Cuong, to Wietnamczyk, a matka, Aneta, to Polka. Jako nastolatek zadebiutował w świecie muzyki, eksperymentując z produkcją dźwięków. **W 2014 roku rozpoczął wydawanie swoich pierwszych utworów muzycznych**, co otworzyło mu drzwi do kariery.

Jednym z jego największych osiągnięć stał się singiel Movements, który przyczynił się do jego popularności, zwłaszcza w USA. Utwór zdobył ogromne zainteresowanie, osiągając niemal 15 milionów odsłon na platformie SoundCloud.

W 2016 roku artysta nawiązał współpracę z międzynarodowym producentem, tworząc utwór Squad wspólnie z utalentowanym Szwedem, który również działa w obszarze alternatywnej muzyki elektronicznej. Obecnie kariera Phama rozwija się w szybkim tempie, szczególnie po wydaniu EP-ki Movements, która zawiera zarówno nową wersję tytułowego utworu, jak i kolaborację z Squaad, a także kilka świeżych nagrań w stylu future bass oraz alternative hip-hop.

Muzyka Phama ujawnia inspiracje Flume’em, znanym twórcą alternatywnej elektroniki, który zyskał sławę dzięki swoim unikalnym brzmieniom w stylach takim jak future bass, indie dance i trip-hop. Wielu krytyków uważa Phama za pioniera polskiej sceny muzycznej, który odnosi sukcesy na zagranicznych rynkach, zwłaszcza w Australii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Nie bez znaczenia jest także ścieżka dźwiękowa z remiksu Phama do utworu Flume’a – Ezra, która została wykorzystana w singlu Sajko polskiego rapera DEYS-a.

Dyskografia

Single

W 2015 roku Pham zadebiutował z singlami, które szybko zyskały popularność w polskiej muzyce. Oto lista niektórych z tych utworów: Panorama, Angelina (wspólnie z Josh Pan), Blackouts, Controls (gościnnie: Lox Chatterbox), IWU, Movements (gościnnie: Young Fusion) – ten ostatni osiągnął status diamentowej płyty. W tym samym roku artysta wydał także Way Out oraz Holding On (gościnnie: Anuka).

W 2016 roku kontynuował swoją karierę wydając utwory takie jak Squaad (oraz Filip), Trompki, Wants and Needs (gościnnie: Mr. Nickelz oraz Tribes), Off the Chair (gościnnie: Mayowa), My Way (gościnnie: Malcolm Anthony), Talk to Me (z Anuką) oraz uberPOP (wspólnie z Otsochodzi, gościnnie: Gedz i Pham). Ostatnie utwory z tego okresu to Sleep Well oraz Below the Surface (gościnnie: Blanda) w 2017 roku oraz Overthinking w 2021 roku.

Produkcje

Pham nie tylko stworzył własne utwory, ale również zajmował się produkcją muzyki dla innych artystów. W 2015 roku produkował utwór Tymin x KID – Wampiry, gdzie napisał muzykę. W 2016 roku pracował nad utworem Anuka – Colorblind oraz dla Kartky i Emes Milligan, którzy stworzyli Nie Wiń Nas z jego produkcją. Ten sam rok przyniósł współpracę z Quebonafide, w utworze Noc w noc, z gościnnym udziałem PlanBe, oraz produkował utwór Mleko & Miód dla Taconafide w 2018 roku.

W 2019 roku zrealizował wspólnie z Taco Hemingwayem utwór SANATORIUM feat. Dawid Podsiadło, Rosalie. W 2021 roku gościł jako producent w utworach For U z Seven Phoenix, Późne popołudnie z Vito Bambino, oraz Myszka Miki od Tymka. Ostatnim wyprodukowanym utworem w 2022 roku jest Aeiou, nagrany ponownie z Seven Phoenixem.

Remiksy

Pham zyskał uznanie również jako remikser, a jego przeróbki utworów zdobyły popularność. W 2014 roku rozpoczął zabawę z dźwiękiem, tworząc remiksy takich utworów, jak Kendrick Lamar – Swimming Pools oraz ZHU – Faded.

W 2015 roku wzbogacił swoją dyskografię o remiksy utworów Jeremih – Fuck You All The Time, Hatch – New Direction, a także Xxanaxx – Give U The World. Dodatkowo, przygotował Pham Flip dla takich artystów jak Azealia Banks – Chasing Time, Flume – Ezra, oraz Steve Aoki – Home We’ll Go.

W 2016 roku Pham kontynuował pracę nad remiksami, w tym z utworem Louis The Child feat. K.Flay – It’s Strange oraz Flapo feat. Jenni Potts – Dear Neighbor. W tymże roku w jego portfolio znalazł się również Kamp! – Range Rover oraz Danny Brown – Blunt After Blunt.

Przypisy

  1. Diamentowe płyty CD przyznane w 2021 roku [online], ZPAV [dostęp 01.10.2021 r.]
  2. Pham, czyli znany na całym świecie polski producent muzyczny. [dostęp 20.04.2016 r.]

Oceń: Pham

Średnia ocena:4.93 Liczba ocen:24