Stefan Gąsieniec to utalentowany kompozytor oraz pianist jazzowy, urodzony 29 maja 1979 roku we Wrocławiu. Jest on synem znanego profesora Mirosława Gąsieńca, co niewątpliwie miało wpływ na jego rozwój artystyczny. W ciągu swojej kariery artystycznej, Stefan zdobył wielokrotne nagrody w prestiżowych konkursach muzycznych, takich jak Jazz Juniors, Jazz nad Odrą oraz Festiwal Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy.
Jego talenty oraz wkład w muzykę jazzową zostały również docenione na międzynarodowej scenie, co potwierdza zdobycie nagrody w konkursie Song Of The Year w Stanach Zjednoczonych. Gąsieniec to artysta, którego prace są inspiracją dla wielu muzyków i miłośników jazzu.
Życiorys
Stefan Gąsieniec rozpoczął swoją muzyczną przygodę w średniej szkole muzycznej w Wrocławiu, gdzie kształcił się na skrzypcach. Zwieńczeniem jego wczesnej edukacji było ukończenie w 2002 roku studiów w Akademii Muzycznej we Wrocławiu na kierunku kompozycji. Równolegle prowadził intensywną działalność artystyczną jako pianist i aranżer w sferze jazzowej i rozrywkowej. W jego dorobku znajdują się kompozycje do spektakli teatralnych, które reżyserowali m.in. Jerzy Bielunas (w „Dorotce w krainie Ozz”) oraz Waldemar Krzystek (w „Po deszczu”).
W 2004 roku, Gąsieniec zdobył I miejsce w prestiżowym konkursie Jazz Juniors w Krakowie, co otworzyło przed nim drzwi do międzynarodowej kariery. Jako jeden z zaledwie dwunastu uczestników z całego świata, miał zaszczyt uczestniczyć w Montreux Jazz Festival 2005, gdzie reprezentował Polskę. Od 2005 roku nawiązał współpracę z Romanem Kołakowskim, co zaowocowało powstaniem spektakli takich jak „Zło, Księga Gróźb – The Tiger Lillies Project” oraz „George & Ira Gershwin”. Wspólnym dziełem było także opracowanie muzyczne do koncertu z okazji VI Dnia Papieskiego, emitowanego przez TVP1 w 2006 roku.
W tym samym okresie Gąsieniec prowadził koncerty jako solista oraz z własnym triem jazzowym, w skład którego wchodzili Jakub Cywiński (kontrabas) i Wojciech Romanowski (perkusja). Ich występy odbywały się zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. jako reprezentanci Dolnego Śląska we Francji i Austrii. W 2009 roku, na specjalne zamówienie prezydenta Wrocławia, stworzył niezwykle ambitny projekt – Kantata „Bł. Czesław – Pogromca Śmierci – Obrońca Wrocławia”, którego premiera miała miejsce 9 maja w Dużej Sali Polskiego Radia w Wrocławiu. Niedługo potem materiał ten został wydany na płycie, która stała się znakiem rozpoznawczym Wrocławia.
Rok 2010 przyniósł istotne zmiany w jego karierze, gdyż Gąsieniec osiedlił się w Warszawie. W nowym miejscu rozpoczął współpracę z Stanisławem Soyką i Krzysztofem Cugowskim. Na zaproszenie Soyki zajął się aranżacją największych przebojów artysty na orkiestrę smyczkową w 2010 roku, a następnie dyrygował podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. W 2011 roku współpracował przy przygotowaniu i aranżacji do „Pasji Szczecińskiej” z premierą w dniu 19 kwietnia. W tym samym czasie współtworzył Oratorium „Carmina Caritatis”, które opierało się na przesłaniu 14 encyklik św. Jana Pawła II.
W 2012 roku Gąsieniec stworzył utwór „Inara Lyn”, z tekstem autorstwa Pauliny Przybysz, nagranego przez Rafała Majewskiego i wydanego w 2013 roku przez Universal Music na składance Marka Niedźwieckiego „Smooth Jazz Cafe vol.12”. Również w 2014 roku był odpowiedzialny za muzykę do serialu „Na Wspólnej”, którego emisję rozpoczęto od 2066 odcinka. W tym samym czasie skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu „Matka Ziemia” w reżyserii Piotra Złotorowicza, w którym główną rolę zagrał Mirosław Baka.
W 2015 roku, na zlecenie Krzysztofa Cugowskiego, Gąsieniec skomponował, zaaranżował i wyprodukował jego solowy album pt. „Przebudzenie”, który został wydany przez RockersPro, a do singli z tej płyty powstały dwa teledyski. Od 2016 roku występuje jako pianista w duecie z aktorem Tomaszem Stockingerem.
Jako autor muzyki oraz aranżacji współpracował z wieloma znanymi postaciami polskiej i światowej sceny muzycznej, m.in. z Ewą Bem, Olga Bończyk, Justyną Steczkowską, Stanisławem Soyką oraz Krzesimirem Dębskim. W gronie artystów, z którymi wspólnie koncertował, znajdziemy Marek Bałata, Grzegorza Markowskiego, Michała Bajora, Macieja Miecznikowskiego, Janusza Radka, Pawła Kukiza, a także Mieczysława Szcześniaka oraz Roberta Kudelskiego.
Jako twórca muzyki filmowej miał przyjemność współpracować z cenionymi polskimi reżyserami, takimi jak Jan Szurmiej, Waldemar Krzystek, Bolesław Pawica, Konrad Smuga, Roman Kołakowski i Jerzy Bielunas.
Nagrody i wyróżnienia
Stefan Gąsieniec, utalentowany artysta, zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, które potwierdzają jego niezwykłe umiejętności artystyczne oraz wkład w muzykę jazzową.
- W 2004 roku otrzymał Grand Prix dla Stefan Gąsieniec Trio na festiwalu “Jazz Juniors” w Krakowie,
- w 2005 roku zdobył nagrodę za najlepszą kompozycję na festiwalu “Jazz nad Odrą” we Wrocławiu,
- rok 2005 przyniósł mu również Nagrodę Muzyczną Wrocławia, wręczoną przez Prezydenta Miasta Rafała Dutkiewicza,
- w tym samym roku wystąpił jako finalista jednego z największych na świecie konkursów pianistów w ramach “39 Montreux Jazz Festival” w Szwajcarii,
- zdobył wyróżnienie na III Warszawskim Festiwalu Pianistów Jazzowych,
- w 2007 roku był laureatem Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku,
- rok 2009 to Nagroda Ministra Kultury za nieocenione zasługi dla kultury polskiej,
- w 2015 roku został wyróżniony w USA za kompozycję „Inara Lyn” na Konkursie Kompozytorskim,
- także w 2015 roku zdobył IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim organizowanym przez Project Sam.
Pozostali ludzie w kategorii "Kultura i sztuka":
Anna Ilczuk | Łukasz Tunikowski | Alfred Vocke | Jarosław Grzędowicz | Guzior | Ewa Zuber | Tadeusz Sawa-Borysławski | Ryszard Radwański | Krystian Wieczorek | P.A.F.F. | Beata Mak-Sobota | Mirosław Bielawski | Andrzej Jerzy Lech | Piotr Adamczyk (pisarz) | Robert Moskwa | Kuba Stankiewicz | Krzysztof Mandziara | Adrian Panek | Tomasz Hudziec | Arthur LeistOceń: Stefan Gąsieniec