Stefan Gąsieniec


Stefan Gąsieniec to utalentowany kompozytor oraz pianist jazzowy, urodzony 29 maja 1979 roku we Wrocławiu. Jest on synem znanego profesora Mirosława Gąsieńca, co niewątpliwie miało wpływ na jego rozwój artystyczny. W ciągu swojej kariery artystycznej, Stefan zdobył wielokrotne nagrody w prestiżowych konkursach muzycznych, takich jak Jazz Juniors, Jazz nad Odrą oraz Festiwal Kompozytorski im. Krzysztofa Komedy.

Jego talenty oraz wkład w muzykę jazzową zostały również docenione na międzynarodowej scenie, co potwierdza zdobycie nagrody w konkursie Song Of The Year w Stanach Zjednoczonych. Gąsieniec to artysta, którego prace są inspiracją dla wielu muzyków i miłośników jazzu.

Życiorys

Stefan Gąsieniec rozpoczął swoją muzyczną przygodę w średniej szkole muzycznej w Wrocławiu, gdzie kształcił się na skrzypcach. Zwieńczeniem jego wczesnej edukacji było ukończenie w 2002 roku studiów w Akademii Muzycznej we Wrocławiu na kierunku kompozycji. Równolegle prowadził intensywną działalność artystyczną jako pianist i aranżer w sferze jazzowej i rozrywkowej. W jego dorobku znajdują się kompozycje do spektakli teatralnych, które reżyserowali m.in. Jerzy Bielunas (w „Dorotce w krainie Ozz”) oraz Waldemar Krzystek (w „Po deszczu”).

W 2004 roku, Gąsieniec zdobył I miejsce w prestiżowym konkursie Jazz Juniors w Krakowie, co otworzyło przed nim drzwi do międzynarodowej kariery. Jako jeden z zaledwie dwunastu uczestników z całego świata, miał zaszczyt uczestniczyć w Montreux Jazz Festival 2005, gdzie reprezentował Polskę. Od 2005 roku nawiązał współpracę z Romanem Kołakowskim, co zaowocowało powstaniem spektakli takich jak „Zło, Księga Gróźb – The Tiger Lillies Project” oraz „George & Ira Gershwin”. Wspólnym dziełem było także opracowanie muzyczne do koncertu z okazji VI Dnia Papieskiego, emitowanego przez TVP1 w 2006 roku.

W tym samym okresie Gąsieniec prowadził koncerty jako solista oraz z własnym triem jazzowym, w skład którego wchodzili Jakub Cywiński (kontrabas) i Wojciech Romanowski (perkusja). Ich występy odbywały się zarówno w kraju, jak i zagranicą, m.in. jako reprezentanci Dolnego Śląska we Francji i Austrii. W 2009 roku, na specjalne zamówienie prezydenta Wrocławia, stworzył niezwykle ambitny projekt – Kantata „Bł. Czesław – Pogromca Śmierci – Obrońca Wrocławia”, którego premiera miała miejsce 9 maja w Dużej Sali Polskiego Radia w Wrocławiu. Niedługo potem materiał ten został wydany na płycie, która stała się znakiem rozpoznawczym Wrocławia.

Rok 2010 przyniósł istotne zmiany w jego karierze, gdyż Gąsieniec osiedlił się w Warszawie. W nowym miejscu rozpoczął współpracę z Stanisławem Soyką i Krzysztofem Cugowskim. Na zaproszenie Soyki zajął się aranżacją największych przebojów artysty na orkiestrę smyczkową w 2010 roku, a następnie dyrygował podczas koncertu w Filharmonii Narodowej. W 2011 roku współpracował przy przygotowaniu i aranżacji do „Pasji Szczecińskiej” z premierą w dniu 19 kwietnia. W tym samym czasie współtworzył Oratorium „Carmina Caritatis”, które opierało się na przesłaniu 14 encyklik św. Jana Pawła II.

W 2012 roku Gąsieniec stworzył utwór „Inara Lyn”, z tekstem autorstwa Pauliny Przybysz, nagranego przez Rafała Majewskiego i wydanego w 2013 roku przez Universal Music na składance Marka Niedźwieckiego „Smooth Jazz Cafe vol.12”. Również w 2014 roku był odpowiedzialny za muzykę do serialu „Na Wspólnej”, którego emisję rozpoczęto od 2066 odcinka. W tym samym czasie skomponował ścieżkę dźwiękową do filmu „Matka Ziemia” w reżyserii Piotra Złotorowicza, w którym główną rolę zagrał Mirosław Baka.

W 2015 roku, na zlecenie Krzysztofa Cugowskiego, Gąsieniec skomponował, zaaranżował i wyprodukował jego solowy album pt. „Przebudzenie”, który został wydany przez RockersPro, a do singli z tej płyty powstały dwa teledyski. Od 2016 roku występuje jako pianista w duecie z aktorem Tomaszem Stockingerem.

Jako autor muzyki oraz aranżacji współpracował z wieloma znanymi postaciami polskiej i światowej sceny muzycznej, m.in. z Ewą Bem, Olga Bończyk, Justyną Steczkowską, Stanisławem Soyką oraz Krzesimirem Dębskim. W gronie artystów, z którymi wspólnie koncertował, znajdziemy Marek Bałata, Grzegorza Markowskiego, Michała Bajora, Macieja Miecznikowskiego, Janusza Radka, Pawła Kukiza, a także Mieczysława Szcześniaka oraz Roberta Kudelskiego.

Jako twórca muzyki filmowej miał przyjemność współpracować z cenionymi polskimi reżyserami, takimi jak Jan Szurmiej, Waldemar Krzystek, Bolesław Pawica, Konrad Smuga, Roman Kołakowski i Jerzy Bielunas.

Nagrody i wyróżnienia

Stefan Gąsieniec, utalentowany artysta, zdobył liczne nagrody i wyróżnienia, które potwierdzają jego niezwykłe umiejętności artystyczne oraz wkład w muzykę jazzową.

  • W 2004 roku otrzymał Grand Prix dla Stefan Gąsieniec Trio na festiwalu “Jazz Juniors” w Krakowie,
  • w 2005 roku zdobył nagrodę za najlepszą kompozycję na festiwalu “Jazz nad Odrą” we Wrocławiu,
  • rok 2005 przyniósł mu również Nagrodę Muzyczną Wrocławia, wręczoną przez Prezydenta Miasta Rafała Dutkiewicza,
  • w tym samym roku wystąpił jako finalista jednego z największych na świecie konkursów pianistów w ramach “39 Montreux Jazz Festival” w Szwajcarii,
  • zdobył wyróżnienie na III Warszawskim Festiwalu Pianistów Jazzowych,
  • w 2007 roku był laureatem Konkursu Kompozytorskiego im. Krzysztofa Komedy w Słupsku,
  • rok 2009 to Nagroda Ministra Kultury za nieocenione zasługi dla kultury polskiej,
  • w 2015 roku został wyróżniony w USA za kompozycję „Inara Lyn” na Konkursie Kompozytorskim,
  • także w 2015 roku zdobył IV miejsce na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim organizowanym przez Project Sam.

Oceń: Stefan Gąsieniec

Średnia ocena:4.47 Liczba ocen:8