Romuald Jacek Pomorski, urodzony 2 stycznia 1956 roku we Wrocławiu, był wybitnym polskim biologiem, który zasłynął w wielu dziedzinach nauki. Zmarł w swoim rodzinnym mieście 17 stycznia 2010 roku.
Specjalizował się w entomologii, czyli nauce o owadach, oraz w badaniach nad skoczogonami, które są małymi bezkręgowcami. Jego zainteresowania obejmowały także zoologię oraz zoologię gleby, co czyni go osobą o szerokim zakresie wiedzy w dziedzinie biologii.
Oprócz pracy badawczej, Romuald Pomorski był również nauczycielem akademickim, dzieląc się swoją wiedzą i doświadczeniem ze studentami oraz młodszymi naukowcami.
Życiorys
Romuald Pomorski to postać, której życie i praca naukowa pozostawiły znaczący ślad w dziedzinie biologii. W 1979 roku z sukcesem zakończył studia na Wydziale Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Wrocławskiego, zdobywając tytuł magistra biologii, co stanowiło fundament jego późniejszej kariery akademickiej.
W 1987 roku Rada tego Wydziału przyznała mu stopień naukowy doktora nauk przyrodniczych w obszarze biologii, na podstawie pracy doktorskiej zatytułowanej Morfologiczno-systematyczne badania nad zmiennością pseudocelli i niektórych cech diagnostycznych u kilku gatunków w grupie Onychirus „ar-matus” (Collembola, Onychiuridae). Już 12 grudnia 1996 roku uzyskał stopień doktora habilitowanego w zakresie biologii-entomologii, opierając się na rozprawie pt. The first instar larvae of Onychiurinae – a systematic study (Collembola: Onychiu-ridae).
W 1997 roku, rozpoczął pracę jako adiunkt z habilitacją, a w 1998 roku otrzymał nominację na profesora nadzwyczajnego. Zaledwie trzy lata później przyznano mu tytuł profesora nauk biologicznych. W tym czasie pracował w Zakładzie Systematyki Zwierząt i Zoogeografii, gdzie piastował wiele znaczących funkcji kierowniczych, w tym w latach 1999–2002 był zastępcą dyrektora Instytutu Zoologicznego UWr. Od 2002 roku pełnił obowiązki prodziekana ds. dydaktycznych Wydziału Nauk Przyrodniczych UWr, a po jego podziale w 2006 roku został prodziekanem świeżo utworzonego Wydziału Nauk Biologicznych UWr.
Pomorski był także członkiem wielu towarzystw naukowych, takich jak Polskie Towarzystwo Zoologiczne, Polskie Towarzystwo Entomologiczne i Polskie Towarzystwo Taksonomiczne. W latach 1983–1987 służył jako sekretarz redakcji „Przeglądu Zoologicznego”, a następnie jako zastępca redaktora naczelnego do roku 1996. W roku 1999 objął stanowisko redaktora naczelnego tego czasopisma.
Niestety, w kwietniu 2008 roku uległ poważnemu wypadkowi podczas budowy swojego domu, co doprowadziło do stanu śpiączki. Niestety, zmarł w styczniu 2010 roku i został pochowany na Cmentarzu Komunalnym we Wrocławiu przy ulicy Jerzmanowskiej 53, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w dziedzinie biologii i entomologii.
Dorobek naukowy
Zainteresowania naukowe Romualda Pomorskiego obejmują w szczególności entomologię, a jego publikacje koncentrują się przede wszystkim na owadach. Na początku swojej kariery badał ryjkowce, jednak z czasem skupił się na skoczogonach (Collembola), grupie owadów znanej z trudności w badaniach, która w historii polskiej nauki była reprezentowana jedynie przez nielicznych specjalistów.
Romuald Pomorski rozwijał swoje badania w szerokim zakresie tematów, w tym: systematykę, morfologię, bionomię, faunistykę oraz zagadnienia dotyczące zastosowania tych badań w rolnictwie. Jego wczesne prace koncentrowały się głównie na faunie polskiej, jednak z biegiem lat rozszerzył swoje badania na inne regiony, takie jak Bułgaria, Turcja, Turkmenistan, Ukraina, Skandynawia oraz Ameryka Północna.
Pomorski jest uznawany za autorytet w dziedzinie Collembola, a jego bogaty dorobek naukowy był publikowany w recenzowanych czasopismach zarówno krajowych, jak i zagranicznych.
Życie prywatne
Romuald Pomorski był wielokrotnym medalistą w sportach drużynowych, a jego życie prywatne było równie interesujące jak jego osiągnięcia sportowe.
Od 1979 roku dzielił życie z żoną Aliną Maszkiewicz, a wspólnie wychowywali córkę Justynę.
Prywatnie Pomorski miał wiele pasji, w tym siatkówkę oraz wędkarstwo, które były dla niego formą relaksu i sposobem na spędzenie czasu w gronie przyjaciół.
Jego zaangażowanie w sport zaczęło się na studiach w 1974 roku i trwało przez cały okres edukacji do 1988 roku. W tym czasie reprezentował barwy AZS Uniwersytet Wrocławski w piłce siatkowej, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.
Wraz z drużyną zdołał zdobyć 5 medali na Mistrzostwach Polski Szkół Wyższych, w tym 1 brązowy, 3 srebrne oraz 1 złoty, co świadczy o jego dużych umiejętnościach oraz zaangażowaniu w rozwój kariery sportowej.
Przypisy
- Profesor Pomorski potrzebuje pomocy, artykuł w "Gazecie Wyborczej" z 08.02.2009 r. [dostęp 31.03.2012 r.]
- The first instar larvae of Onychiuridae - a systematic study (Collembola: Onychiuridae) w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 31.03.2012 r.]
- Dane z nekrologu zamieszczonego w "Gazecie Wyborczej" [on-line] [dostęp 31.03.2012 r.]
- Prof. dr hab. Romuald Jacek Pomorski, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 31.03.2012 r.]
- a b c d Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 7, Nr 12 (69), grudzień 2001, s. 24.
- a b Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 7, Nr 12 (69), grudzień 2001, s. 25.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Grażyna Garbaczewska | Iwona Bartoszewicz | Bożena Szaynok | Cezary Madryas | Jan Kosendiak | Magdalena Pilch | Willy Cohn | Jarema Klich | Bohdan Aniszczyk | Rafał Czerner | Adam Poprawa | Bartłomiej Nita | Andrzej Ożyhar | Henrik Birnbaum | Jacek Świątkowski (matematyk) | Leszek Rutkowski | Artur Ekert | Radosław Rusnak | Joanna Nowińska | Jarosław KaszubkiewiczOceń: Romuald Pomorski