Adam Poprawa, urodzony 16 lutego 1959 roku we Wrocławiu, to wybitny polski twórca, obejmujący takie dziedziny jak poezja, proza, historia literatury, krytyka literacka oraz muzyczna, a także tłumaczenia. Obecnie angażuje się także jako pracownik naukowy w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego.
Poprawa ukończył studia na kierunku filologii polskiej w Wrocławiu. Jego kariera akademicka została umocniona przez rozprawę doktorską, która nosi tytuł „Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza” i została opublikowana w 1999 roku. Jego debiut literacki miał miejsce w 1981 roku w niezależnym piśmie studenckim „Refleks”. Zaledwie kilka lat później otrzymał prestiżowy laur Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Stanisława Grochowiaka.
W 1985 roku zadebiutował swoim pierwszym zbiorem poezji pt. „Kilka ziaren popiołu”, a także wydał tom „Przed ziemią”, który miał swoją premierę podczas wydarzeń młodych twórców w kawiarni „Pod Kalamburem”. Ostatnia kolekcja jego wierszy nosi nazwę „Koncert na adwent” i ukazała się w roku 1995.
Oprócz poezji, Poprawa jest również autorem wielu ważnych prac krytycznych. W 1994 roku opublikował wywiad-rzekę z J. M. Rymkiewiczem, zatytułowany „Mickiewicz, czyli wszystko”. W rok później, w 1996 roku, ukazał się wybór wierszy Adama Mickiewicza, a w 2003 roku zbiór interpretacji i szkiców „Formy i afirmacje”, w którym autor odnosi się do twórczości takich literatów jak S. Barańczak, R. Nycz, Z. Herbert, P. Sommer, L. Kołakowski, S. Mrożek, S. Lem oraz J. Przybosia.
W 2014 roku Poprawa zajął się nowym opracowaniem „Pamiętnika z powstania warszawskiego” autorstwa Mirona Białoszewskiego, które zostało oczyszczone z cenzuralnych ingerencji. Jego wkład w literaturę współczesną obejmuje także krytykę muzyczną – od końca lat 90. aktywnie pisze o muzyce. Wspólnie z W. Browarnym i J. Orską współredagował także publikacje pokonferencyjne, takie jak „Przekraczanie granic. O twórczości Tadeusza Różewicza” oraz „Herbert (nie) oswojony”. W renomowanym miesięczniku „Odra” prowadzi rubrykę pt. „CDn”, gdzie omawia różnorodne albumy muzyczne.
Jako członek jury Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius, jego teksty znalazły swoją drogę do wielu czołowych pism literackich, takich jak „Nowe Życie”, „Sigma”, „Tygodnik Kulturalny”, nowojorski „Nowy Dziennik”, „Obecność”, „Przegląd Powszechny”, „Res Publica”, paryska „Kultura”, „Więź”, „brulion”, „Kresy”, „Tygodnik Powszechny”, „Odra”, „Teksty Drugie”, „Twórczość” oraz „Jazz Forum”. Jego przekład „Epifanii” J. Joyce’a został opublikowany w „Literaturze na Świecie” (nr 11–12/2007). W 2010 roku jego zbiór „Walce wolne, walce szybkie” był nominowany do Nagrody Literackiej Nike, co stanowi jedno z wielu znaczących osiągnięć w jego karierze.
Twórczość
Poezja
Adam Poprawa to autor wielu znakomitych dzieł poetyckich, które przyczyniły się do jego uznania na polskiej scenie literackiej. Wśród jego osiągnięć w tej dziedzinie wymienia się:
- „Kilka ziaren popiołu”, Kłodzko 1985,
- „Przed ziemią”, Wrocław 1985,
- „Komentarz do Dantego”, Wrocław 1990,
- „Koncert na adwent”, Wrocław 1995.
Proza
Twórczość prozatorska Poprawy zawiera interesujące tytuły, które ukazują jego zdolności narracyjne. Do najważniejszych dzieł prozatorskich należą:
- „Walce wolne, walce szybkie”, Poznań 2009,
- „Kobyłka Apokalipsy”, Poznań 2014,
- „Zaszłości”, Warszawa 2023.
Teksty o literaturze
Autor pisał również teksty krytyczne, które dotykają zagadnień literackich oraz analizy twórczości innych pisarzy. Jego najważniejsze prace to:
- „Mickiewicz, czyli wszystko”, Warszawa 1994,
- „Kultura i egzystencja w poezji Jarosława Marka Rymkiewicza”, Wrocław 1999,
- „Formy i afirmacje”, Kraków 2003,
- „Joyce u Różewicza”, [w:] „Przekraczanie granic. O twórczości Tadeusza Różewicza”, Kraków 2007,
- „Infuła przymierza Pana Cogito. Herbert Józefa Życińskiego”, [w:] „Herbert (nie) oswojony”, Wrocław 2008.
Opracowania
Oprócz swoich oryginalnych prac, Poprawa zajmował się również opracowaniami twórczości innych pisarzy, w tym:
- wybór wierszy: Adam Mickiewicz „Inny wybór wierszy”, Wrocław 1996,
- posłowie: Adam Mickiewicz „Dziady”, Wrocław 1997,
- Pamiętnik z powstania warszawskiego Mirona Białoszewskiego, Warszawa 2014.
Przekłady
Poprawa jest również znany z przekładów ważnych dzieł literackich. Wśród jego tłumaczeń wyróżnia się:
- Epifanie Jamesa Joyce’a, Biuro Literackie 2016.
Przypisy
- Nowe wydanie "Pamiętnika z powstania warszawskiego" - bez ingerencji cenzury [online], dzieje.pl [dostęp 08.09.2024 r.]
- SławomirS. Iwasiów SławomirS., Fragmenty [online], artpapier.com [dostęp 08.09.2024 r.]
- „Zaszłości” Adama Poprawy [online], Rynek książki [dostęp 08.09.2024 r.]
- Epifanie [online], Biuro Literackie, 22.08.2016 r. [dostęp 08.09.2024 r.]
- Nagroda Nike 2010. nike.org.pl. [dostęp 20.07.2015 r.]
- Jerzy Jarek. Media, dokumenty, akcydensy. „Refleks” (i wkładka „Parnas”). Niezależny Miesięcznik Studentów. NZS Uniwersytetu Wrocławskiego: Adam Poprawa, Szymon; Miłość; Tempus fugit. Aeternitas manet, „Parnas”. Refleks 2, s. III.
- Silesius – Start
- Biuro Literackie :: Przystań!
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Romuald Pomorski | Grażyna Garbaczewska | Iwona Bartoszewicz | Bożena Szaynok | Cezary Madryas | Jan Kosendiak | Magdalena Pilch | Willy Cohn | Jarema Klich | Bohdan Aniszczyk | Bartłomiej Nita | Andrzej Ożyhar | Henrik Birnbaum | Jacek Świątkowski (matematyk) | Leszek Rutkowski | Artur Ekert | Radosław Rusnak | Joanna Nowińska | Jarosław Kaszubkiewicz | Jan Paweł PełechOceń: Adam Poprawa