Lech Tadeusz Januszkiewicz, urodzony 20 września 1955 roku we Wrocławiu, to wybitny przedstawiciel polskiej matematyki. Jako nauczyciel akademicki zdobył uznanie w świecie nauki oraz jest członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Nauk.
Jego prace koncentrują się głównie na takich dziedzinach jak geometria, topologia oraz geometryczna teoria grup. Januszkiewicz wnosi istotny wkład w rozwój tych obszarów matematyki, a jego badania mają znaczenie zarówno teoretyczne, jak i praktyczne.
Życiorys
Lech Tadeusz Januszkiewicz przyszedł na świat w 1955 roku we Wrocławiu. Po zakończeniu nauki w szkole średniej, podjął studia na Wydziale Matematyki, Fizyki i ChemiiUniwersytetu Wrocławskiego, gdzie uzyskał tytuł magistra w 1978 roku. Już bezpośrednio po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Instytucie Matematycznym Uniwersytetu Wrocławskiego, co stanowiło początek jego kariery akademickiej.
W 1984 roku Januszkiewicz uzyskał doktorat z nauk matematycznych. Praca, która przyniosła mu ten tytuł, nosiła tytuł Characteristic invariants of non−compact riemannian manifolds i została napisana pod kierunkiem prof. A. V. Phillipsa z SUNY Stony Brook w Stanach Zjednoczonych. Dziewięć lat później, w 1993 roku, obronił pracę habilitacyjną na Uniwersytecie Wrocławskim pt. Geometria i topologia rozmaitości związanych z grupami nieskończonymi, a w 2003 roku uzyskał tytuł profesora nauk matematycznych.
W latach 1998–2000 Januszkiewicz pełnił funkcję badawczą w Instytucie Matematycznym PAN, a następnie, w latach 2000-2010, pracował tam w systemie części etatu. Od 2010 roku przekształcił swoje zatrudnienie w pełnoetatowe, pełniąc w latach 2010-2018 obowiązki zastępcy dyrektora tego instytutu. W latach 2003–2010 był również profesorem w Ohio State University, gdzie zyskał uznanie w międzynarodowym środowisku matematycznym.
W 2016 roku Januszkiewicz został członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk, a w 2022 roku awansował na członka rzeczywistego tej instytucji. Aktywnie uczestniczy w życiu naukowym jako członek Komitetu Redakcyjnego Colloquium Mathematicum oraz Komitetu Matematyki PAN. Dodatkowo, był członkiem Rad Naukowych Instytutu Matematycznego PAN i Centrum Banacha. Zyskał reputację cenionego nauczyciela, działając na rzecz Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
W 1992 roku otrzymał nagrodę MEN za cykl prac związanych z geometrią hiperboliczną i teorią grup. W 2003 roku wspólnie z Janem Dymarą został laureatem nagrody MENiS za badania dotyczące kohomologii budynków. Następnie, w 2008 roku, przyznano mu Nagrodę Główną PTM im. Stefana Banacha.
W 2012 roku Januszkiewicz został uhonorowany Nagrodą Prezesa Rady Ministrów „Za osiągnięcia naukowe lub artystyczne, w tym za wybitny dorobek naukowy lub artystyczny”, co miało miejsce za jego osiągnięcia z roku 2011. W 2010 roku przedstawiał swoje badania na Międzynarodowym Kongresie Matematyków ICM 2010, który odbył się w Hyderabadzie.
W ciągu swojej kariery wykształcił sześciu doktorów, w tym Damiana Osajdę oraz Jacka Świątkowskiego, co dodatkowo podkreśla jego znaczący wkład w rozwój młodych talentów w dziedzinie matematyki.
Dorobek naukowy
Prof. Lech Tadeusz Januszkiewicz jest autorem ponad 40 prac naukowych, które w przeważającej części są dziełami współautorskimi. Prace te ukazały się w uznawanych na całym świecie czasopismach naukowych, takich jak Geometry & Topology, Duke Mathematical Journal, Journal of Differential Geometry, Inventiones Mathematicae oraz Journal of the European Mathematical Society.
Jego dorobek obejmuje różnorodne zagadnienia z zakresu geometrii, topologii oraz geometrycznej teorii grup. Wiele z tych prac jest uznawanych za istotne wkłady w rozwój tych dziedzin.
Recenzenci w swoich opiniach podkreślają, że badania prof. Januszkiewicza wywarły znaczący wpływ na rozwój geometrii i zawierają liczne, głębokie idee geometryczne.
Przypisy
- a b JANUSZKIEWICZ, Lech Tadeusz [online], Polska Akademia Nauk [dostęp 11.02.2024 r.]
- a b Tadeusz Januszkiewicz - Author Profile - zbMATH Open [online], zbmath.org [dostęp 11.02.2024 r.]
- Tadeusz Januszkiewicz - The Mathematics Genealogy Project [online], www.genealogy.math.ndsu.nodak.edu [dostęp 07.05.2024 r.]
- ICM Plenary and Invited Speakers | International Mathematical Union (IMU) [online], www.mathunion.org [dostęp 18.02.2023 r.]
- Prof. dr hab. czł. koresp. PAN Lech Tadeusz Januszkiewicz, [w:] baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) [dostęp 14.05.2020 r.]
- Uchwała Nr 5 /2016 Zgromadzenia Ogólnego Polskiej Akademii Nauk z dnia 01.12.2016 r. [dostęp 24.08.2019 r.]
- Geometria i topologia rozmaitości związanych z grupami nieskończonymi w bazie „Prace badawcze” portalu Nauka Polska (OPI). [dostęp 01.04.2012 r.]
- Nagroda Prezesa Rady Ministrów (za 2011). [dostęp 26.09.2013 r.]
- Przegląd Uniwersytecki Uniwersytetu Wrocławskiego, R. 9, Nr 9 (90), wrzesień 2003, s. 31.
Pozostali ludzie w kategorii "Nauka i edukacja":
Jan Sobczyk | Stefan Cwojdziński | Anna Rutkowska-Schock | Krzysztof Krupiński (matematyk) | Moritz Pasch | Dariusz Kaczorowski | Stanisław Bereś | Adam Szewczyk (biolog) | Paul Schottländer | Andreas Aurifaber | Ernst Pringsheim | Mirosław Tryczyk | Andrzej Małkiewicz | Piotr Żuk | Reinhard Selten | Maciej Kiedik | Jerzy Peisert | Ewa Damek | Abraham Ascher | Carl MannichOceń: Lech Tadeusz Januszkiewicz