Józef Lipski, posiadający herb Grabie, to postać, która wpisała się w karty historii Polski jako wybitny polityk oraz dyplomata.
Urodził się 5 czerwca 1894 roku we Wrocławiu i przez całe życie angażował się w sprawy państwowe, pełniąc rolę oficera oraz działacza politycznego.
Jego działalność na arenie międzynarodowej była nieoceniona, a ostatnie lata spędził w Waszyngtonie, gdzie zmarł 1 listopada 1958 roku.
Życiorys
Józef Lipski, syn Wojciecha Antoniego (1860–1930) oraz Zofii z domu Lippe, miał swoje wczesne kroki związane z edukacją w Królewskim Gimnazjum Męskim w Ostrowie. W czasie nauki aktywnie uczestniczył w konspiracyjnej organizacji patriotycznej, znanej jako Towarzystwo Tomasza Zana. Maturę ukończył w 1915 roku.
Podczas I wojny światowej Lipski pracował na rzecz Komitetu Narodowego Polskiego w Paryżu, gdzie zajmował się sprawami prawnymi. Po zakończeniu wojny, w 1919 roku, uzyskał dyplom z zakresu prawa na uniwersytecie w Lozannie. Jeszcze w tym samym roku dołączył do służby dyplomatycznej Rzeczypospolitej, rozpoczynając swoją karierę na stanowisku sekretarza legacyjnego w londyńskim poselstwie, gdzie pozostawał do 1 stycznia 1922. Następnie pełnił podobne funkcje w Paryżu oraz Berlinie.
W 1925 roku objął stanowisko zastępcy naczelnika Wydziału Zachodniego w Departamencie Politycznym Ministerstwa Spraw Zagranicznych, a zaledwie trzy lata później został naczelnikiem tegoż wydziału. Z dniem 3 lipca 1933 roku został mianowany posłem, a po podniesieniu rangi przedstawicielstw dyplomatycznych, od 29 października 1934 roku pełnił funkcję ambasadora RP w Berlinie.
Wraz z Konstantinem von Neurathem miał okazję podpisać 26 stycznia 1934 roku polsko-niemiecką deklarację o niestosowaniu przemocy. W oczach Carla Jakoba Burckhardta, komisarza Ligi Narodów w Wolnym Mieście Gdańsku, Lipski był uznawany za zwolennika odprężenia polsko-niemieckiego oraz jednego z lepiej poinformowanych ambasadorów w Berlinie tego okresu.
Po wybuchu II wojny światowej, Lipski postanowił zaciągnąć się ochotniczo do Wojska Polskiego we Francji. Ukończył Szkołę Podchorążych w Camp de Coëtquidan, a w czasie kampanii francuskiej włączył się do walk jako członek 1 Dywizji Grenadierów. Został mianowany podporucznikiem rezerwy piechoty. 21 listopada 1940 roku przeniesiono go, a 26 czerwca 1941 roku zatwierdzono na stanowisku referenta politycznego w Gabinecie Naczelnego Wodza oraz Ministra Spraw Wojskowych. Wspierał kolejnych Naczelnych Wodzów: Sikorskiego, Sosnkowskiego oraz Andersa, z którym łączyła go bliska przyjaźń.
Podczas włoskiej kampanii Lipski wielokrotnie uciekał na linię frontu, stając się jednym z pierwszych, którzy wkroczyli do Ankony. W dniu 19 marca 1945 roku, jako major, został przeniesiony z korpusu oficerów piechoty do korpusu oficerów kawalerii.
Po zakończeniu służby wojskowej, Józef Lipski pełnił rolę prezesa emigracyjnego Klubu Polskich Ziem Zachodnich. W 1947 roku zdecydował się na emigrację do Stanów Zjednoczonych. Jego misje w Berlinie zostały opisane w raportach, które później wydał Wacław Jędrzejewicz.
Ordery i odznaczenia
Józef Lipski był osobą, która otrzymała wiele prestiżowych odznaczeń za swoje zasługi na płaszczyźnie dyplomatycznej i społecznej. Wśród jego wyróżnień znalazły się m.in.:
- krzyż komandorski z gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski, nadany 11 listopada 1937,
- krzyż komandorski Orderu Odrodzenia Polski, przyznany 8 listopada 1930,
- krzyż kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, nadany 2 maja 1923,
- krzyż walecznych,
- medal dziesięciolecia odzyskanej niepodległości,
- wielki oficer Orderu Korony (Belgia),
- komandor Orderu Korony (Belgia),
- komandor Orderu Legii Honorowej (Francja),
- komandor Orderu Świętego Olafa (Norwegia),
- komandor 1 stopnia Orderu Danebroga (1933, Dania),
- odznaka honorowa olimpijska I klasy (Niemcy).
Te odznaczenia świadczą o wysokim uznaniu, jakim cieszy się Lipski wśród międzynarodowych instytucji oraz narodów, z którymi współpracował.
Odniesienia w kulturze masowej
W literaturze współczesnej, postać Józefa Lipskiego staje się głównym bohaterem oraz narratorem dzieła autorstwa Piotra Kitrasiewicza, zatytułowanego „Jego Ekscelencja na herbatce z Göringiem”. Książka ta, opublikowana w 2016 roku przez warszawskie wydawnictwo MG, zdobyła uznanie i została wyróżniona przez miesięcznik „Magazyn Literacki Książki” jako książka miesiąca września 2016 roku w kategorii „Proza”.
Przypisy
- Szkoła Podstawowa im. Józefa Lipskiego w Szczurach - Nasz Patron [online], www.spszczury.szkolnastrona.pl [dostęp 20.06.2020 r.]
- Jego ekscelencja na herbatce z Göringiem - Piotr Kitrasiewicz [online] [dostęp 18.09.2020 r.]
- Książki Roku 2016 [online], Rynek książki [dostęp 18.09.2020 r.]
- Carl Jakob Burckhardt, Meine Danziger Mission, Monachium 1960, s. 304.
- Gabinet NW 1944 ↓, s. 15, 17, 28.
- Gabinet NW 1944 ↓, s. 264.
- M.P. z 1937 r. nr 260, poz. 410 „za wybitne zasługi w służbie państwowej”.
- Stanisław Łoza (red.): Czy wiesz kto to jest?. Wyd. II popr. Warszawa: Główna Księgarnia Wojskowa, 1938, s. 428.
- M.P. z 1930 r. nr 260, poz. 351 „za wyjątkowe zasługi położone w związku z zawieraniem umów międzynarodowych”.
- Order Odrodzenia Polski. Trzechlecie pierwszej kapituły 1921–1924. Warszawa: Prezydium Rady Ministrów, 1926, s. 34.
- Odznaczenia. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 14, s. 146, 1933.
- Kongelig Dansk Hof- og Statskalender. Kopenhaga 1947, s. 29.
- Zezwolenie na przyjęcie odznaczeń cudzoziemskich. „Dziennik Urzędowy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej”. Nr 2, s. 44, 1937.
- Magazyn Literacki - Książki nr 9, 2016. Brak numerów stron w książce.
Pozostali ludzie w kategorii "Polityka i administracja":
Władysław Frasyniuk | Jarosław Duda | Piotr Babiarz | Marta Stożek | Arkadiusz Urban | Wojciech Arkuszewski | Andrzej Dziuba (samorządowiec) | Stanisław Iwan | Andrzej Dąbrowski (polityk) | Karl Rudolf Friedenthal | Andrzej Jaroch | Przemysław Czarnecki | Anna Grupińska | Władysław Stasiak | Ryszard Galla | Dariusz Kędra | Wiesław Maras | Lidia Geringer de Oedenberg | Ferdinand Lassalle | Mateusz MorawieckiOceń: Józef Lipski (dyplomata)