UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Pomnik Żołnierzy Niezłomnych


Wrocław, jako miasto bogate w historię i kulturę, jest miejscem, w którym upamiętnienie ważnych wydarzeń jest kluczowe. Pomnik Żołnierzy Niezłomnych to przykład takiej inicjatywy. Jest on zlokalizowany na skwerze, który znajduje się na skrzyżowaniu ulic Borowskiej, Glinianej oraz Dyrekcyjnej w dzielnicy Huby.

Pomnik został zaprojektowany oraz wykonany przez uzdolnionych rzeźbiarzy, Tomasza i Konrada Urbanowiczów. Ich praca nad tym dziełem przypomina o poświęceniu żołnierzy wyklętych, którzy walczyli o wolność i prawdę. Uroczystość odsłonięcia pomnika miała miejsce 8 maja 2024 roku.

Warto odwiedzić to miejsce, by oddać hołd bohaterom przeszłości oraz zrozumieć znaczenie ich dziedzictwa w współczesnym społeczeństwie. Pomnik Żołnierzy Niezłomnych jest nie tylko dziełem sztuki, ale również świadectwem pamięci o niezłomnym duchu walki o lepsze jutro.

Pomnik

Koncepcja stworzenia pomnika zyskała uznanie podczas dwuetapowego międzynarodowego konkursu architektoniczno-rzeźbiarskiego. Sąd konkursowy, złożony z grupy ekspertów, podkreślił w swoim uzasadnieniu znakomite wykorzystanie szlachetnego szkła artystycznego. Zastosowanie odpowiednich materiałów oraz gra światła zarówno w ciągu dnia, jak i wieczorem przyczyniły się do wyrazistości projektu.

Decyzja o realizacji budowy pomnika zapadła w 2021 roku. Składa się on z dziewięciu szklanych brył, które kryją w sobie postacie żołnierzy. Te figury symbolizują pokolenie, które nie miało szansy na życie w wolnej Ojczyźnie. Modele żołnierzy zostały wykonane w skali 1:1, wykorzystując autentyczne fotografie z tamtej epoki.

Napis umieszczony na pomniku informuje, że dzieło to jest dedykowane „Żołnierzom Niezłomnym”. Znalazły się tutaj także emblematy takich organizacji jak Armia Krajowa, Wolność i Niezawisłość, Narodowe Siły Zbrojne oraz Organizacja Wojskowa – Związek Jaszczurczy. Pomnik został odsłonięty 8 maja, w dniu rocznicy zakończenia II wojny światowej, o godzinie 21:00 przez major Wandę Kiałkę, żołnierza Armii Krajowej, sanitariuszkę 5 wileńskiej brygady AK, która doświadczyła prześladowań oraz więzienia w rękach NKWD.

Od samego początku pomnik budził kontrowersje – obawiano się, że stanie się miejscem zlotów skrajnie prawicowych organizacji, co prowadziło do licznych dyskusji i polemik społecznych. Mimo licznych protestów, ostatecznie podjęto decyzję o jego budowie. Pomysł stworzenia pomnika łączył różnorodne środowiska oraz organizacje.

Po zrealizowaniu wizji konkursowej oraz pełnym zagospodarowaniu terenu, pomnik zyskał pozytywne opinie, w tym przedstawicieli Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Instytutu Pamięci Narodowej oraz rodzin weteranów. Zgodnie z zamysłem twórców, pomnik symbolizuje grupę bohaterów, wprowadzając nowoczesne dzieło sztuki do miejskiej przestrzeni. Inspiruje do refleksji, oddaje hołd narodowym bohaterom oraz zachęca młodsze pokolenia do coraz głębszego odkrywania i poznawania historii narodu.

Budowę pomnika wsparła dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przypisy

  1. a b c Beata Maciejewska: Pomnik Żołnierzy Wyklętych we Wrocławiu. Zlot prawicy, show kiboli i rejterada władzy. Gazeta Wyborcza, 09.05.2024 r. [dostęp 09.05.2024 r.]
  2. Justyna Bortnik: Odsłonięto pomnik Żołnierzy Niezłomnych. TVP Wrocław, 09.05.2024 r. [dostęp 09.05.2024 r.]
  3. Wrocław: Odsłonięto Pomnik Żołnierzy Niezłomnych. Portal Gospodarczy, 09.05.2024 r. [dostęp 09.05.2024 r.]
  4. a b Maciej Rajfur: Wrocław doczekał się pomnika Żołnierzy Wyklętych. Gość Wrocławski, 09.05.2024 r. [dostęp 09.05.2024 r.]
  5. RemigiuszR. Biały RemigiuszR., Pomnik Żołnierzy Niezłomnych we Wrocławiu odsłonięty! Na uroczystości tłum, sam pomnik robi wrażenie! [online], Gazeta Wrocławska, 08.05.2024 r. [dostęp 15.05.2024 r.]
  6. Pomnik Żołnierzy Niezłomnych stanął we Wrocławiu [online], Wroclaw.pl, 15.05.2024 r. [dostęp 15.05.2024 r.]
  7. Telewizja PolskaT.P. S.A Telewizja PolskaT.P., Odsłonięto pomnik Żołnierzy Niezłomnych [online], wroclaw.tvp.pl [dostęp 15.05.2024 r.]
  8. Żołnierze Niezłomni na wrocławskim skwerze – pomnik, który zachwyca – Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego – Portal Gov.pl [online], Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego [dostęp 15.05.2024 r.]
  9. Rozstrzygnięto konkurs na pomnik Żołnierzy Wyklętych [online], Wroclaw.pl, 15.05.2024 r. [dostęp 15.05.2024 r.]

Oceń: Pomnik Żołnierzy Niezłomnych

Średnia ocena:4.91 Liczba ocen:15