Głaz Galla Anonima


Głaz Galla Anonima to fascynujący pomnik, który został wzniesiony we Wrocławiu, w szczególności na terenie I Liceum Ogólnokształcącego. Jego historia jest ściśle związana z dawnym pomnikiem Korpusu Friesena, który tak samo odgrywał ważną rolę w lokalnej tradycji kulturowej.

Pierwotnie pomnik był znany jako Pomnik Korpusu Karla Friesena. Został on stworzony przez utalentowanego rzeźbiarza Richarda Schipkego z użyciem głazu narzutowego, a jego odsłonięcie miało miejsce w 1913 roku. Na pomniku znajdował się wykuty napis, który obecnie jest częściowo zatarty, lecz wciąż dostrzegalny. Brzmiał on: Dem Freiheitskämpfer Friesen geweiht vom Turngau Breslau, 1813–1913. Dodatkowo, na pomniku widniał medalion z brązu przedstawiający profil Friesena, co podkreślało jego znaczenie dla regionu.

W 1967 roku pomnik przeszedł znaczącą zmianę lokalizacji, zostając przeniesiony z placu Westerplatte na dziedziniec wspomnianego I Liceum Ogólnokształcącego. W tym momencie, miejsce brązowego medalionu zastąpiono prostokątną metalową tablicą, która była dziełem Władysława Tumkiewicza. Tablica ta zawierała napis, który brzmi: Gallowi Anonimowi kronikarzowi zarania naszych dziejów, przyjacielowi patriotyzmu, rzecznikowi rozdziału władzy kościelnej i świeckiej, piewcy piękna Dolnego Śląska i bohaterstwa oręża polskiego w walce z naporem germańskim.

Co ciekawe, na przełomie milenium Państwa Polskiego, w 25. rocznicę powstania Polskiej Partii Robotniczej (PPR), pomnik ten został ufundowany w czynie społecznym przez młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Generała Karola Świerczewskiego oraz lokalne organizacje, w tym Koło ZMS, Koło Przyjaciół ZBOWID oraz stowarzyszenie miłośników Wrocławia, w roku 1967.

Przypisy

  1. a b Pomnik Galla Anonima. fotopolska.eu. [dostęp 11.11.2020 r.]

Oceń: Głaz Galla Anonima

Średnia ocena:4.7 Liczba ocen:21