Pomnik Bolesława Chrobrego we Wrocławiu


Pomnik Bolesława Chrobrego, usytuowany w Wrocławiu, jest znaczącym dziełem sztuki, które zasługuje na szczególną uwagę. Zaprojektowany przez Dorotę Korzeniewską, Macieja Albrzykowskiego i Grażynę Jaskierską-Albrzykowską, pomnik konny powstał w miejscu, gdzie niegdyś stał pomnik cesarza Wilhelma I, przed zniszczeniami II wojny światowej. Odsłonięcie tego monumentalnego dzieła miało miejsce 15 września 2007 roku, co stanowi datę ważną w historii współczesnego Wrocławia.

Jest to pierwszy konny pomnik postawiony w powojennym Wrocławiu, co jeszcze bardziej podkreśla jego unikalność i znaczenie. Bolesław Chrobry, trzymający w dłoni włócznię św. Maurycego, symbolizującą władzę cesarską, stoi w otoczeniu bogato zdobionego cokołu, na którym umieszczono wstęgę z brązu. Tekst na tym elemencie jest napisany w trzech językach: polskim, niemieckim i czeskim. Dodatkowo, cokoły zdobi mapa Europy z roku 1000 oraz płaskorzeźby przedstawiające ważne postacie historyczne, takie jak papież Sylwester II, Otto III i św. Wojciech.

Inicjatywa stworzenia pomnika zrodziła się z wysiłków trzech entuzjastów: Krzysztofa Wójcika, Tomasza Kabata i Krzysztofa Mironowicza, którzy są założycielami Fundacji Pro Wratislavia. Wysokość całej konstrukcji, łącznie z cokołem, wynosi około 10 metrów, a postać króla Bolesława, odlana z spiżu, waży około 6,5 tony. Pomnik ten ma także istotne znaczenie historyczne; to właśnie dzięki Bolesławowi Chrobremu w roku 1000 w Wrocławiu ustanowiono biskupstwo, co uczyniło miasto stolicą regionu i przyczyniło się do jego dynamicznego rozwoju.

Mimo, że niektórzy historycy zauważają, iż koń przedstawiony u stóp króla nie jest odmianą charakterystyczną dla wczesnośredniowiecznej Europy, autorzy zauważają, że nie jest to rzeźba realistyczna. Ma ona charakter wizji figuratywnej, która daje ogólny obraz epoki i jej symboliki.

Pomnik znajduje się przy ulicy Świdnickiej, w miejscu, które samo w sobie jest pełne historii, przeszłości i kulturowego dziedzictwa.

Przypisy

  1. Pomnik Bolesława Chrobrego we Wrocławiu [online], www.atrakcjedzieciece.pl [dostęp 15.07.2018 r.]
  2. Arkadiusz Kowalik: Zrzucane i przetapiane. Niemieckie pomniki w powojennym Wrocławiu. TVN24, 06.10.2012 r. [dostęp 29.01.2017 r.]
  3. Pomnik Bolesława Chrobrego. Polska Atrakcyjna. [dostęp 23.01.2017 r.]
  4. Wojna o Chrobrego.

Oceń: Pomnik Bolesława Chrobrego we Wrocławiu

Średnia ocena:4.92 Liczba ocen:19