UWAGA! Dołącz do nowej grupy Wrocław - Ogłoszenia | Sprzedam | Kupię | Zamienię | Praca

Pomnik Rozstrzelanych Zakładników z Nowego Sącza


Pomnik Rozstrzelanych Zakładników z Nowego Sącza stanowi niezwykle wymowną żelbetową rzeźbę plenerową, której lokalizacja znajduje się przy Alei Juliusza Słowackiego we Wrocławiu.

Ten pomnik nie tylko upamiętnia tragiczne wydarzenia historyczne, ale również jest przykładem sztuki przestrzennej, która angażuje przechodniów do refleksji.

Historia

Rzeźba, która obecnie pełni jedynie funkcję dekoracyjną, jest w istocie modelem pomnika w skali 1:2, dedykowanego pamięci zakładników, którzy zostali rozstrzelani w czasie hitlerowskiej okupacji Nowego Sącza. Pomysłodawcą tego dzieła jest Władysław Hasior, uznawany za wybitnego artystę. Proces wykonania rzeźby trwał od 1966 do 1968 roku, a autor otrzymał za nie zasłużoną nagrodę od ministra kultury. Niestety, projekt pomnika nie doszedł do skutku z powodu oporu ze strony miejscowych władz.

Pierwotnie, sposób ukazania postaci budził kontrowersje interpretowane jako odniesienie do ukrzyżowania Chrystusa, co ostatecznie przyczyniło się do odrzucenia projektu. W 1975 roku, kiedy po raz kolejny rozważano ustawienie pomnika, płonący element ognia będący nieodłącznym detalem dzieła został zrozumiany jako symbol pamięci o partyzancie, Józefie Kurasiu ps. Ogień, który walczył z reżimem komunistycznym. W 1971 roku rzeźba została zakupiona przez Muzeum Architektury we Wrocławiu, gdzie znajduje się do dnia dzisiejszego.

W latach 70., w dniu Wszystkich Świętych, pracownicy muzeum organizowali ceremonie zapalania płomieni na pomniku, wykorzystując specjalnie przygotowane do tego paliwa. Niestety, z biegiem czasu ta tradycja zaczęła zanikać, a ostatnie odpalenie płomieni miało miejsce w 2003 roku.

Opis

Kompozycja rzeźbiarska, znana jako Pomnik Rozstrzelanych Zakładników z Nowego Sącza, składa się z czterech wyjątkowych elementów. W centralnym punkcie ustawione są cztery rzeźby, które swym kształtem przypominają ludzkie postacie, symbolizując męczeństwo zamordowanych zakładników.

Każda z rzeźb została zaprojektowana w taki sposób, aby posiadała specjalne koryto, w którym umieszczane ma być paliwo, służące do odpalania płomienia. Ten płonący ogień ma stanowić symbol nieprzerwanej pamięci o tych, którzy stracili życie jako zakładnicy.

Przypisy

  1. Hasior wciąż niezrozumiany - artykuł w Gazecie Krakowskiej
  2. "Płonący pomnik" - artykuł Pawła Fąfary

Oceń: Pomnik Rozstrzelanych Zakładników z Nowego Sącza

Średnia ocena:4.58 Liczba ocen:21